* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Remembrance Day - Dzień Pamięci w Kanadzie  (Przeczytany 4325 razy)

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Remembrance Day - Dzień Pamięci w Kanadzie
« dnia: Listopad 11, 2013, 05:19:28 »
_11 listopada, gdy w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości, także Kanada czci jedno ze swoich najważniejszych świąt - Remembrance Day. Jest to dzień poświęcony pamięci poległych na wojnach żołnierzy. Na wiele dni przed Remembrance Day - ku czci poległych na wojennych frontach - Kanadyjczy wpinają w swoje ubrania charakterystyczne czerwone maki. Aż do 1996 roku, maki te produkowane były przez weteranów II wojny światowej oraz weteranów wojny w Korei.

Święto obchodzone jest w rocznicę podpisania rozejmu kończącego I wojnę światową, czyli 11 listopada 1918 roku. W latach 1921-1930 dzień ten nazywany był w Kanadzie Arimistice Day (Dzień Zawieszenia Broni), a od roku 1931, uchwałą parlamentu kanadyjskiego, święto przypadające 11 listopada znane jest jako Remembrance Day.
_

Na Polach Flandrii, to wiersz, który zna każde kanadyjskie dziecko. Napisany został przez kanadyjskiego żołnierza-lekarza, w okopach pod Ypres w belgijskiej Flandrii. Właśnie tam, gdzie Niemcy po raz pierwszy w historii wojen użyli gazu chemicznego i uśmiercili nim setki tysięcy ludzi. Niemcy zaatakowali kanadyjskie okopy 11 kwietnia 1915 roku i atak kontynuowali przez dwa tygodnie. Podpułkownik McCrae pisał do swojej matki: "Przez 17 dni ani na moment żaden z nas nie ściągnął butów. Ogień artyleryjski nie ustaje nawet na sekundę. Wokół tylko martwi, okaleczeni, ranni...I ten przeraźliwy strach, że przerwą linię okopów". John McCrae nie doczekał końca wojny - zmarł na zapalenie płuc na początku 1918 roku.
____"Na polach Flandrii"
Autor: podpułkownik John McCrae
3 maj 1915

Na polach Flandrii kwitnie mak,
krzyża za krzyżem znacząc szlak,
drogi naszej kres. Skowronka lot
wzbija się ponad armat grzmot
co śpiew mu głuszy. Dzielny ptak.

Nasz los to Śmierć. Wciąż życia smak
w pamięci trwa. Choć miłość wszak
nie kończy się, nasz grób jest tu,
wśród Flandrii pól.
 
Podejmij walkę, tam wciąż jest wróg,
w omdlałe dłonie weź złoty róg,
niech zabrzmi znów. Nie zawiedź nas,
bo zmącisz nam spoczynku czas.
Zbudzimy się, choć maki śpią
wśród Flandrii pól.

(tłumaczenie: internauta Tichy/Salon24, z moimi niewielkimi zmianami, mo)
_

Corocznie w dniu 11 listopada, w każdej kanadyjskiej miejscowości - pod pomnikami poległych żołnierzy - odbywają się uroczystości ku ich czci. Na znak pamięci o poległych składane są wieńce, a o godzinie 11 rano - w godzinę podpisania rozejmu kończącego I wojnę światową - zapada dwuminutowa cisza. Podczas uroczystości tradycyjnie odczytywany jest czwarty wers "Ody do Pamięci" z poematu "Fallen" angielskiego poety Laurence Binyona, a wojskowa orkiestra gra "The Last Post".  Remembrance Day święcony jest także w kanadyjskich kościołach - nabożeństwami ku pamięci poległych na wojennych frontach żołnierzy.
They shall grow not old, as we that are left grow old;
Age shall not weary them, nor the years condemn.
At the going down of the sun and in the morning
We will remember them.

(Laurence Binyon - Oda do Pamięci z poematu Fallen)

____Im nie przyjdzie sie zestarzeć, jak starości doświadczymy my.
Wiek ich się nie tknie, ni lata skażą na słabość.
O zmierzchu zachodzącego słońca i o poranku
Zawsze będziemy o nich pamiętać.

(tłumaczenie: Maryla Ossowska)
_

Remembrance Day -The Last Post / The Rouse

Oficjalne obchody Remembrance Day w Kanadzie odbywają się u stóp National War Memorial w Ottawie.

W maju 2000 roku, w Grobie Nieznanego Żołnierza w National War Memorial, zostały złożone szczątki nieznanego kanadyjskiego żołnierza, który poległ w I wojnie światowej we Francji....Kanadyjczycy zaczęli tam spontanicznie składać maki, listy i fotografie - dla upamiętnienia wszystkich żołnierzy poległych na wojennych frontach...

_
_
_
_
_
_

Remembrance Day w Kanadzie....w Ottawie, Vancouver, Saskatchewan, Kitimat...
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2013, 23:25:02 wysłana przez marylaossowska »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17552 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2940 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3416 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7565 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3510 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.