* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Władysław Bełza - "Ziemia rodzinna"  (Przeczytany 2780 razy)

Offline Aniks

• Użytkownik
Władysław Bełza - "Ziemia rodzinna"
« dnia: Listopad 11, 2013, 13:31:42 »
Władysław Bełza (1847-1913) był polskim poetą neoromantycznym, piszącym w duchu patriotycznym, nazywany jest piewcą polskości.
Dziś trochę zapomniany, znany przede wszystkim z wierszyka dla dzieci "Kto ty jesteś? Polak mały". Utwór "Ziemia rodzinna" urzekł mnie swoim pięknem...

____ZIEMIA RODZINNA

Całem mem sercem, duszą niewinną,
Kocham tę świętą ziemię rodzinną,
Na której moja kołyska stała,
I której dawna karmi mię chwała.

Kocham te barwne kwiaty na łące,
Kocham te łany kłosem szumiące,
Które mię żywią, które mię stroją,
I które zdobią Ojczyznę moją.

Kocham te góry, lasy i gaje,
Potężne rzeki, ciche ruczaje;
Bo w tych potokach, w wodzie u zdroja,
Ty się przeglądasz Ojczyzno moja,
Krwią użyźniona, we łzach skąpana,
Tak dla nas droga i tak kochana!
____

Offline Puella Clara

• Moderator
Odp: Władysław Bełza - "Ziemia rodzinna"
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2013, 15:17:00 »
Zupełnie nie znałam tego wiersza. Jest piękny!
Jakże się cieszę, że mogłam go poznać. Dzięki, Aniks :)

Może w pierwszej chwili sprawia wrażenia sentymentalnego, jednak bardzo głęboko oddaje to, co czują Polacy, kiedy uświadomią sobie, czym dla nich jest Ojczyzna. Dzieje się tak na przykład u rodaków na obczyźnie, ta tęsknota...
Utwór powstał, kiedy Polska była pod zaborami, więc tęsknota była jakby podwójna...

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.