* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Sen nocy letniej - Felix Mendelssohn Bartholdy  (Przeczytany 3877 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Sen nocy letniej - Felix Mendelssohn Bartholdy
« dnia: Listopad 14, 2013, 20:53:01 »
____
"Sen nocy letniej" to balet w dwóch aktach na podstawie sztuki Williama Szekspira pod tym samym tytułem.

Felix Mendelssohn-Bartholdy, niemiecki kompozytor okresu romantyzmu, gdy miał 17 lat, skomponował uwerturę koncertową do "Snu nocy letniej". Dzieło to dokończył w roku 1842, komponując pozostałe części suity: Intermezzo, Nocturne, Dance, Scherzo i Marsz weselny, który rozsławił cały utwór.

Choreograf gruzińskiego pochodzenia - George Balanchine -  uwielbiał tę muzykę Mendelssona, lecz według niego była zbyt krótka na balet. Przez 20 lat studiował inne dzieła kompozytora, wybierając dodatkowe elementy. Premiera baletu odbyła się w 1962 roku.
____

Taniec odzwierciedla miłość we wszystkich jej przejawach. Balet opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i zakochanej w nim Heleny oraz króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii. Ojciec Hermii nie zgadza się na jej małżeństwo z Lizandrem. Zrozpaczeni kochankowie uciekają do lasu. W ślad podąża zazdrosny o Hermię Demetriusz i zrozpaczona z miłości Helena. W historię mieszają się władcy elfów i leśne duszki, szczególnie Puk...

Choreografia: George Balanchine
Opracowanie: Patricia Neary, Sara Leland i Nanette Glushak
Dyrygent: Nir Kabaretti
Balet i Orkiestra: Teatro alla Scala w Mediolanie

Obsada:
Tytania - Alessandra Ferri
Oberon - Roberto Bolle
Partner Tytanii - Massimo Murru
Puk - Riccardo Massimi
Hermia - Deborah Gismondi
Helena - Gilda Gelati
Demetriusz - Vittorio D'Amato
Lizander - Gianni Ghisleni
Hipolita - Sabrina Brazzo
Tezeusz - Matteo Buongiorno
Spodek - Camillo Di Pompo
Ćma - Sophie Sarrote

Akt II: Pas de deux - Marta Romania, Mick Zeni

Irina Kapanadze - sopran
Kete van Kemoklidze – mezzosopran

Zarejestrowane w lutym 2007 roku.
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2016, 19:25:40 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.