* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Potop (1974)  (Przeczytany 2604 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Potop (1974)
« dnia: Listopad 28, 2013, 09:19:28 »
Potop, część 1
_Najbardziej spektakularną część Sienkiewiczowskiej "Trylogii" Jerzy Hoffman zaadaptował w duchu tradycyjnej interpretacji dzieła "ku pokrzepieniu serc", kładąc szczególny akcent na wewnętrzną przemianę bohatera, Andrzeja Kmicica, który z watażki i awanturnika staje się wzorem odwagi i patriotyzmu. W "Potopie" zagrała cała czołówka polskich aktorów. W filmie wystąpiło łącznie blisko czterystu aktorów i tysiące statystów. Obszerne partie filmu nakręcono w ZSRR - w okolicach Mińska zbudowano Wodokty, Wołmontowicze i Lubicz, pod Kijowem w dorzeczu Dniepru zrealizowano wiele scen bitewnych.
  gloria.tv

 Potop, część 2
_Część I: Lata 1656-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Kmicic porywa księcia Bogusława Radziwiłła, by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Ale Bogusław rani go ciężko i umyka pogoni.
  gloria.tv

 Potop, część 3
_Część II: Doszedłszy do zdrowia Andrzej Kmicic udaje się pod przybranym nazwiskiem do Częstochowy. Broni przed Szwedami klasztoru Jasnogórskiego. Dostaje się do niewoli, z której ucieka na Śląsk, pod rozkazy Jana Kazimierza. Omal nie ginie broniąc króla podczas bitwy w wąwozie. Wyznaje królowi swoją przeszłość, wyjawia prawdziwe nazwisko i zostaje zrehabilitowany. Na czele królewskiej chorągwi bierze udział w wielu bitwach ze Szwedami. Ciężko ranny w kolejnej bitwie chce umrzeć w rodzinnych stronach. Widok ukochanej Oleńki wraca mu chęci do życia. Dziewczyna dowiaduje się, że kocha bohatera, a nie zdrajcę.
  gloria.tv

 Potop, część 4
_Reżyseria:   Jerzy Hoffman
Scenariusz: Jerzy Hoffman, Adam Kersten, Wojciech Żukrowski
W rolach głównych: Daniel Olbrychski   , Małgorzata Braunek   , Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Wichniarz, Władysław Hańcza, Leszek Teleszyński, Ryszard Filipski, Wiesława Mazurkiewicz
  gloria.tv
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2016, 17:02:42 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.