* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Tysiące studentów na ulicach Kijowa. Protestują przeciw uległości wobec Rosji  (Przeczytany 1729 razy)

Offline marylaossowska

• Maryla
_15 tysięcy studentów przeszło dziś ulicami Kijowa w marszu poparcia dla umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. W piątek mają zamiar utworzyć żywy łańcuch między stolicą a granicą unijną, która jest granicą z Polską.
_
foto: Alexey Furman// PAP/EPA

W piątek na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie stanie się jasne, czy Ukraina podpisze porozumienia o stowarzyszeniu, czy tego nie zrobi.

Studenci, którzy przemaszerowali przez miasto z flagami Ukrainy i UE, przeszli na Majdan (plac) Niepodległości, gdzie już tydzień trwają protesty przeciw wstrzymaniu przez rząd przygotowań do zawarcia umowy. W centrum miasta znajdowało się wieczorem więcej milicjantów niż zazwyczaj.

Młodzież zamierza w piątek utworzyć żywy łańcuch od Kijowa, przez Równe i Lwów, do granicy z Polską i dalej - do Przemyśla. Początek akcji zaplanowano na godz. 11 czasu polskiego. Organizatorzy wzywają mieszkających w Polsce Ukraińców, by przyłączyli się do akcji.

Czwartek jest kolejnym dniem głodówki prowadzonej przez znajdującą się w więzieniu byłą premier Julię Tymoszenko. Swój protest ogłosiła w poniedziałek na znak solidarności z demonstrantami.

Rząd Ukrainy ogłosił w ubiegłym tygodniu, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy z UE, gdyż Bruksela nie zaoferowała władzom w Kijowie wystarczającego wsparcia finansowego, które uratowałoby ukraińskie finanse w związku ze spodziewanymi działaniami Rosji, sprzeciwiającej się zbliżeniu Ukrainy z Zachodem.

Źródło: PAP
Zdjęcia: Alexey Furman// PAP/EPA
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2013, 21:58:34 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Pamiętam słowa Brzezińskiego doradcy prezydenta Cartera wypowiedziane dosyć dawno już temu: "Dla Polski obecność Ukrainy w strukturach Zachodu jest  ważniejsza od bycia członkiem NATO".
Czyli ... liczy się realny rachunek sił, a obietnice dyplomatyczne mogą się okazać w każdej chwili puste.
Jeśli Ukraina wpisze się w Rosję i jej mocarstwowe plany, wraca koszmar znany naszym pradziadkom ...
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2013, 21:55:32 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline marylaossowska

• Maryla
_Sytuacja na Ukrainie przypomina okres Pomarańczowej Rewolucji...z tą różnicą, że Janukowycz jest bardziej niż Kuczma skory do rozwiązań siłowych. Wczoraj protestowało na tzw. Euromajdanie ok. 10 tys. ludzi. Domagali się ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza i postawienia go w stan oskarżenia po tym jak odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
foto: Sergey Dolzhenko/PAP/EPA

O 4.30 nad ranem oddziały specjalne milicji Berkut zaatakowały uczestników antyrządowej demonstracji przy użyciu pałek i gazu łzawiącego.
Piosenkarka Rusłana, która od kilku dni śpiewa na Euromajdanie dla uczestników demonstracji, powiedziała, że większość pobitych to młodzi ludzie.
Na Majdanie pobito studentów. Było ich tam około pięciuset. Nie było muzyki. Dzieciaki spały. Przyjechała milicja, zaczęła ich bić. Nogami, do krwi, kopali w plecy. Rozwozimy ich teraz po szpitalach – powiedziała.

Polacy, którzy byli na majdanie podczas ataku milicji także zostali pobici. Dyrektor jednego z polskich koncernów na Ukrainie, Jacek Zabrocki relacjonował dla PAP: - Kiedy zaczęła się pacyfikacja, siedziałem na Majdanie. Miałem na sobie szalik z napisem Polska. Kiedy to zobaczyli "Berkutowcy" usłyszałem okrzyk: "Internacjonał!" i dostałem pałą po głowie. Padłem na ulicę. Ludzie odstawili mnie do ambulansu

Inny Polak, dziennikarz Tomasz Piechal powiedział PAP: - Bito nas bardzo agresywnie, nie zwracając uwagi, że były tam osoby starsze i studenci, a właściwie dzieci. Bito pałkami, z całych sił. Mnie kilka razy uderzono w głowę a kiedy upadłem, byłem na leżąco kopany. Duża część rannych nie została odwieziona do szpitala, lecz do komisariatu. Ludzie mają połamane ręce, rozbite głowy. Jedna osoba na moich oczach dostała zawału serca.

Źródło: wp.pl, rp.pl, niezalezna.pl
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2013, 00:07:12 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Rosja i jej imperialne ambicje. Ilekroć coś ma z tym związek , to pojawiają się mordy, cierpienie i prześladowanie.
Co za diabeł opętuje władców tego kraju!
Jest prawem historii, że  w końcu  za zbrodnie się pokutuje.
Szkoda zwykłych Rosjan...

Offline marylaossowska

• Maryla
_Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz  wyraził w sobotę wieczorem oburzenie tym, co zaszło na tzw. Euromajdanie  tego dnia rano. Na swej oficjalnej stronie internetowej potępił "działania, które doprowadziły do siłowej konfrontacji i do cierpienia ludzi".
foto:PAP/EPA

W odezwie do narodu na swej stronie internetowej prezydent Janukowycz przypomniał własne słowa sprzed kilku dni. Przed kilkoma dniami mówiłem wobec całego narodu o poparciu dla pokojowych akcji obywatelskich. Ci, którzy nie usłyszeli słów Konstytucji i Prezydenta i swoimi decyzjami i działaniami sprowokowali konflikt na Majdanie, zostaną ukarani - podkreślił Janukowycz.

Prezydent Ukrainy zażądał od Prokuratury Generalnej przedstawienia w trybie pilnym wyników obiektywnego śledztwa w sprawie incydentów na Euromajdanie, w trakcie których ucierpieli uczestnicy akcji; chodzi o ukaranie winnych. Zaapelował też do obywateli, by przyłączyli się do podejmowanych przez władze wysiłków w celu zapobieżenia wszelkim konfliktom. Wierzę w waszą mądrość i gotowość do wspólnej pracy w imię europejskiej przyszłości - dodał.

Protesty na Ukrainie wybuchły 21 listopada, kiedy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
W sobotę nad ranem na Majdan Niepodległości wkroczyli milicjanci Berkuta, którzy rozpędzili demonstrację, bijąc ludzi pałkami i rozpylając gaz łzawiący. Rannych zostało kilkadziesiąt osób, w tym dwóch obywateli polskich. W sobotę późnym popołudniem w Kijowie ponownie zebrały się tłumy, które protestują, domagając się tym razem zmiany władzy.

Źródło: PAP, znp

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Janukowycz przestraszył się rewolucji... Nie jest wiarygodny w najmniejszym stopniu.