* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Jerzy Porębski - Barmanka z Vancouver  (Przeczytany 2197 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Jerzy Porębski - Barmanka z Vancouver
« dnia: Grudzień 04, 2013, 23:06:52 »

Jerzy Porębski "Barmanka z Vancouver".
_
Jerzy Porębski jest dr oceanografii biologicznej, żeglarzem, muzykiem i publicystą. Urodzony w Sosnowcu, wychowany na Śląsku, studia ukończył w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też grał jazz tradycyjny i swing na trąbce i pianinie, m.in. z Adamem Makowiczem, biorąc aktywny udział w studenckim ruchu kulturalnym.
_

Po studiach rozpoczął pracę w 1965 roku jako naukowiec w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. Od tego czasu zaczął się jego flirt z rybakami i żeglarzami. Uczestniczył w około. rejsach oceanicznych (4-6 miesięcy każdy) na statkach rybackich i naukowych na wodach Afryki Zachodniej, obu Ameryk po stronie Atlantyckiej i Pacyficznej oraz Antarktyki. Jego praca na statku polega na lokalizowaniu i szacowaniu żywych zasobów oceanu (ryby, kalmary, kryl, krewetki i in.) w zmiennych warunakch środowiska.
W rejsach tych pozbawiony możliwości grania jazzu, w chwilach wolnych nauczył się grać na gitarze i zaczął komponować swoje ballady mówiące o przygodach i życiu na oceanie w obecnych realiach.

Dla piosenki żeglarskiej w Polsce odkryła go Halina Stefanowska. Za jej namową wziął udział w pierwszych krakowskich "Szantach" i zaczął pracować w zespole szantowym Stare Dzwony, którego był współzałożycielem. W latach osiemdziesiątych dwukrotnie uzyskał Grand Prix, a także pierwsze nagrody w piosence autorskiej, nagrody publiczności i inne na "Szantach" i innych festiwalach i przeglądach.
Solo i ze Starymi Dzwonami występował w większości krajów Europy oraz w USA, Kanadzie, Argentynie i RPA oraz na statkach różnych bander. Wydał trzy własne kasety autorskie oraz nagrał 5 kaset i płytę ze Starymi Dzwonami. Jego piosenki zyskały dużą popularność w środowisku ludzi związanych z morzem. Ostatnio, na zaproszenie żeglarzy, koncertował w USA (N. Jork, Baltimore, Waszyngton, Chicago) co spotkało się z dużym aplauzem. Miał szereg programów w polskim radiu i TV, a wiele jego piosenek publikowanych było w śpiewnikach i w prasie. Bierze aktywny udział w ruchu szantowym w Polsce i za granicą (m.in. organizuje festiwale piosenki żeglarskiej w Świnoujściu i Giżycku), uczy śpiewania piosenek morskich w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu, dalej pracuje w Instytucie i pływa w rejsy po morzu.
 
Notka pochodzi ze strony festiwalu Shanties w Krakowie. Na stronie festiwalu http://www.shanties.plmożna znaleźć wiele ciekawych informacji o innych wykonawcach ruchu szantowego w Polsce, a także różnych innych informacji  i zdjęć o tematyce żeglarsko-szantowej.

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: Jerzy Porębski - Barmanka z Vancouver
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2013, 06:27:31 »
Ale gdy Jerzy Porębski odwiedzał Vancouver, kanadyjski dolar nie tak wyglądał jak na obrazku z YT, tylko tak:  ;DA teraz nie ma już papierowych, tylko jest moneta: