* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Tomaso Albinioni - Adagio g-moll  (Przeczytany 2701 razy)

Offline Brawur

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 134
Tomaso Albinioni - Adagio g-moll
« dnia: Grudzień 07, 2013, 17:41:29 »

Tomaso Albinoni - Adagio G Minor / g-Moll][/ur]

Słynne Adagio g-moll na smyczki i organy należy do obszernego działu muzycznych mistyfikacji. W rzeczywistości do Albinoniego w tym utworze należy jedynie partia basu. Cała nadbudowa (melodia, harmonizacja, rytm i układ partytury) należy do Remo Giazotto żyjącego w latach 1910-1998. Ów włoski muzykolog pod koniec II wojny światowej odnalazł w gruzach biblioteki w Dreźnie fragment orkiestrowej partii basu nieznanego koncertu Albinoniego. Ponieważ reszta partytury zginęła podczas bombardowania i nie została później odnaleziona, Giazotto postanowił ocalić resztę, nadając jej kształt dzieła ukończonego i komponując słynne później Adagio w roku 1949 i wydając pod nazwiskiem Albinoniego w roku 1958. Obecnie jednak uważa się, że utwór ten w całości jest dziełem Remo Giazotto.

Utwór ten otrzymał rozgłos międzynarodowy m.in. dzięki Herbertowi von Karajanowi, który Adagio nagrał i często włączał do programu swoich koncertów. Adagio użył także zespół The Doors w swojej kompozycji "Feast of Friends" którą członkowie grupy stworzyli po śmierci wokalisty Jima Morrisona. Utwór można znaleźć na albumie An American Prayer oraz usłyszeć w filmie The Doors. Motyw "Adagio" został wykorzystany również przez zespół Renaissance, który na płycie "Turn of the Cards" zagrał go we własnej aranżacji oraz z linią wokalną w utworze pod tytułem "Cold is being".
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2014, 07:53:05 wysłana przez marylaossowska »

Offline Brawur

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 134
Odp: Tomaso Albinioni Adagio G Minor/g-moll
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2013, 17:45:11 »
Jak w szkole (znowu), ale bedzie dobra ocena co?  ....ł?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2013, 23:27:45 wysłana przez marylaossowska »

Offline Casper

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 433
Odp: Tomaso Albinioni Adagio G Minor/g-moll
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2013, 18:44:12 »
Dzięki :) Ta muzyka nigdy nie przestanie być cenna

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Tomaso Albinioni - Adagio G Minor/g-moll
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2013, 23:53:33 »
Wow! Szóstka gwarantowana!  ;D  ;) Trochę żal, że tak niewiele utworów Albinoniego jest dzisiaj wykonywane, chociaż to był taki płodny kompozytor. 

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Tomaso Albinioni - Adagio G Minor/g-moll
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2014, 07:47:25 »
Zespół The Doors użył Adagio g-moll w swojej kompozycji Feast of Friends:

« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2014, 07:53:35 wysłana przez marylaossowska »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.