* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Stan wojenny 1981-1983  (Przeczytany 5167 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Stan wojenny 1981-1983
« dnia: Grudzień 09, 2013, 07:18:24 »
____Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wbrew obowiązującej konstytucji. Wprowadzono go na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), czyli pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.

Wprowadzenie stany wojennego było niezgodnie z Konstytucją PRL, gdyż Rada Państwa mogła to uczynić jedynie między posiedzeniami Sejmu, a w grudniu trwała właśnie sesja. Sejm PRL poparł go uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku. Stan wojenny zawieszono 31.12.1982, a zniesiono 22.07.1983
____


Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności), oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego.
Prawdziwymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, oraz walki różnych stronnictw w PZPR. Brutalna propaganda rządowa, którą kierował ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban, demonizowała NSZZ "Solidarność", dążąc do zdyskredytowania go w oczach społeczeństwa.

____Playlista YT przygotowana przez użytkownika krzyhuw27 z filmików zamieszczonych przez innych autorów:
1) Ogłoszenie Stanu Wojennego - Wojciech Jaruzelski
2) Obława na wilki - Nowa Huta
3) Stan wojenny w Polsce.
4) Atak ZOMO - Szturm Milicjantów 1/2
5) Tragedia w Kopalni "Wujek"
6) Solidarność 1980-1989
7) Ks. Jerzy Popiełuszko
8) Ks. Jerzy Popiełuszko
9) Atak ZOMO - Milicjanci w Akcji 2/2.
10) Za naród sprzedany, piekło Cię pochłonie!
11) Stan Wojenny - Młodzi Pamiętają!
12) Stan wojenny 13.12.1981. Pamiętamy!
13) Stan wojenny
14) Stan Wojenny Nowa Huta - MŁODZI PAMIĘTAJCIE !!!!
15) Stan Wojenny w powiecie trzebnickim - 30 rocznica
16) Stan wojenny -przestroga
17) Stan wojenny w Polsce
18) Jacek Kaczmarski - "Mury"
19) Przerwany wywiad Kiszczaka
20) Ks. Jerzy Popiełuszko
21) Przesłuchanie morderców ks Jerzego Popiełuszki
22) Nauka o Gównie - "Janek Wiśniewski"
____


W rzeczywistości już w sierpniu 1980 władze komunistyczne rozważały możliwość wprowadzenia stanu wojennego w celu powstrzymania niepokojów społecznych i zgaszenia rodzącego się ruchu demokratycznego.
Choć jeszcze w grudniu 1980 ZSRR miało plany wkroczenia armii radzieckiej do Polski pod pozorem ćwiczeń "Sojuz 80", to już od połowy 1981 Związek Radziecki nalegał na rozwiązanie sytuacji wyłącznie "siłami krajowymi", mając świadomość kosztów politycznych ewentualnej interwencji oraz materialnych – uwikłany był bowiem w tym czasie w inną, kosztowną interwencję w Afganistanie.

Odtajnione przez CIA raporty płk. Ryszarda Kuklińskiego podważają wersję gen. Jaruzelskiego, że wprowadzając stan wojenny, ratował Polskę przed interwencją ZSRR. "Jaruzelski być może pod wpływem Sowietów i konserwatystów ("twardogłowych") w partii i rządzie, zmienił swe stanowisko i obecnie opowiada się za bardziej zdecydowanym rozwiązaniem problemu. Kiszczak naciska na natychmiastowe i zaskakujące (Solidarność) wprowadzenie stanu wojennego. MSW infiltrowało kierownicze elementy Solidarności i dobrze się orientuje jakie są ich plany" - raportował Kukliński. W październiku Kukliński informuje o "licznych rozmowach telefonicznych Breżniewa z Jaruzelskim, które były podobno nieprzyjemne".

Prof. Wojciech Polak - Stan Wojenny w Pigułce, 13.12.2012
____
Wykład prof. Wojciecha Polaka - "Stan Wojenny w Pigułce", wygłoszony 13.12.2012
____


Słynny rosyjski dysydent Władimir Bukowski dowiedział się z Archiwum Mitrochina, że ZSRR nie planował interwencji w Polsce: "Sowiecka interwencja zbrojna w Polsce nie była przygotowywana. Jaruzelski doskonale o tym wiedział. Na kilka dni przed wprowadzeniem stanu wojennego zwątpił w Wojsko Polskie i prosił o interwencję Związek Sowiecki i inne państwa bloku. Wszyscy odmówili. Moskwa odpowiedziała, że musi on liczyć na własne siły”.

Użyciu siły stanowczo sprzeciwiał się ówczesny I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania, który wkrótce został zmuszony do ustąpienia (październik 1981). Jego miejsce zajął Jaruzelski, pełniąc odtąd jednoosobowo funkcje szefa partii, rządu i ministra obrony narodowej.
Historyk Norman Davies nazwał wprowadzenie polskiego stanu wojennego z 1981 przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego "najdoskonalszym zamachem wojskowym w historii nowożytnej Europy".

Stan Wojenny - CAŁA PRAWDA
____
"Stan Wojenny - CAŁA PRAWDA" - bardzo interesujący dokument kanału SolidarniTV
____


W ocenie stanu wojennego Polacy są podzieleni. Przeciwnicy decyzji Rady Państwa za argument podają zamach na wolności obywatelskie: internowanie działaczy opozycyjnych, kontrola rozmów telefonicznych, obecność wojska na ulicach miast, ograniczenie prawa do swobody poruszania (przepustki zezwalające na opuszczenie miasta czy godzina milicyjna). Jednak spora część społeczeństwa popiera decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Wcześniejsze wydarzenia na Węgrzech w 1956 i w Czechosłowacji w 1968 (protesty opozycji krwawo stłumione interwencją wojsk Układu Warszawskiego) utwierdzają w przekonaniu, że wkroczenie oddziałów armii państw sąsiednich było możliwe.

W trakcie trwania stanu wojennego z rąk milicji oraz SB zginęło minimum sto osób, jednak ofiar jego było znacznie więcej. Więzienie oraz internowanie opozycjonistów, nękanie ich rodzin, brutalne tłumienie wszelkich strajków, demonstracji itp., restrykcyjne rozporządzenia mające maksymalnie zastraszyć i uprzykrzyć życie narodowi polskiemu...

Źródła: Wikipedia, Atplatoon - serwis militarny
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2013, 07:19:56 wysłana przez Puella Clara »

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Stan wojenny 1981-1983 / Kalendarium
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2013, 07:37:55 »
Oto kalendarium stanu wojennego:

* 13 grudnia 1981 (niedziela)
- wprowadzenie stanu wojennego uchwałą Rady Państwa pomimo tego, że uchwała nie była jeszcze opublikowana
- powołanie do życia (niezgodnie z Konstytucją) junty wojskowej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), władzę w PRL przejmuje wojsko
- internowano większość członków Komisji Krajowej Solidarności, władze utworzyły sieć obozów dla internowanych, wydano 10 132 decyzji o internowaniu w stosunku do 9 736 osób.
- zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach
- przerwano łączność telefoniczną
- wprowadzono godzinę milicyjną
- prymas Józef Glemp w kazaniu potępia stan wojenny i apeluje o spokój

* 14 grudnia 1981 (poniedziałek) - pierwszy dzień roboczy stanu wojennego. Solidarność w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego zaczyna organizować strajki. Jako pierwszy w kraju akcje protestacyjną rozpoczyna Zakład Zespołów elektronicznych "UNITRA-UNITECH" w Białogardzie. Wojsko otacza Stocznię Gdańską

* 15 grudnia 1981 - pacyfikacja kopalni "Manifest Lipcowy"
* 16 grudnia 1981 - pacyfikacja kopalni Wujek przez ZOMO i wojsko, 9 zastrzelonych i 21 rannych górników
* 17 grudnia 1981 - ZOMO rozbija manifestacje w Gdańsku i w Krakowie. W Gdańsku ginie jedna osoba a dwie inne zostają ranne.

* 20 grudnia 1981 - koniec strajku w Porcie Gdańskim
* 21 grudnia 1981 - Ambasador PRL w Stanach Zjednoczonych Romuald Spasowski prosi o azyl polityczny. Sąd wojskowy w PRL zaocznie skazuje go potem na karę śmierci.
* 23 grudnia 1981 - pacyfikacja Huty Katowice. Stany Zjednoczone wprowadzają sankcje gospodarcze przeciwko PRL.
* 28 grudnia 1981 - pacyfikacja kopalni Piast, koniec ostatniego strajku okupacyjnego. Ambasador PRL w Japonii Zdzisław Rurarz prosi o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych. Zostanie on zaocznie skazany na karę śmierci przez sąd wojskowy.

* 4 stycznia 1982 - wznowienie zajęć w szkołach
* 6 stycznia 1982 - władze rozwiązują Niezależne Zrzeszenie Studentów

* 25 stycznia 1982- na posiedzeniu Sejmu PRL VIII kadencji uchwalono - przy jednym głosie sprzeciwu (poseł Romuald Bukowski z Gdańska) - ustawę o szczególnej regulacji prawnej w okresie stanu wojennego, tym samym dekret o stanie wojennym został zatwierdzony

* 1 lutego 1982 - podwyżka cen
* 5 lutego 1982 - rozpoczynają się, najpierw w Świdniku, potem w innych miastach, manifestacje spacerowe - masowe wychodzenie na spacery w czasie trwania dziennika telewizyjnego o 19:30
* 8 lutego 1982 - wznowienie zajęć na wyższych uczelniach
* 11 lutego 1982 - celem zwalczenia manifestacji spacerowych w Świdniku wprowadza się godzinę milicyjną od 19:30
* 23 lutego 1982 - śmierć Zdzisława Karosa

* 17 marca 1982 - w Katowicach powstaje Biskupi Komitet Pomocy Uwięzionym i Internowanym
* 22 kwietnia 1982 - powstaje Tymczasowa Komisja Koordynacyjna Solidarności
* 31 sierpnia 1982 - demonstracje w całym kraju w rocznicę porozumień sierpniowych. Trzech demonstrantów zabitych przez milicję w Lubinie

* 31 grudnia 1982 - zawieszenie stanu wojennego

* 14 maja 1983 - milicjanci zamordowali Grzegorza Przemyka
* 19 maja 1983 - pogrzeb Grzegorza Przemyka

* 16-23 czerwca 1983 - druga pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II
* 22 lipca 1983 - zniesienie stanu wojennego, rozwiązanie WRON

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Stan wojenny 1981-1983 / Proces autorów stanu wojennego
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2013, 07:50:49 »
Pierwszą próbę osądzenia organizatorów stanu wojennego podjęto w 1991 na wniosek posłów KPN. Sejm umorzył jednak postępowanie w 1996 roku.
W kwietniu 2007 Instytut Pamięci Narodowej zakończył długotrwałe śledztwo przeciwko organizatorom stanu wojennego – Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi (w sumie aktem oskarżenia objęto 9 osób) i skierował przeciwko nim akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście. W maju 2008 akt został zwrócony ze względu na "istotne braki śledztwa".

We wrześniu 2008 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces autorów stanu wojennego. W styczniu 2012 sąd ogłosił wyrok: Czesław Kiszczak został uznany za winnego w sprawie wprowadzenia stanu wojennego i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Stanisław Kania został uniewinniony od zarzucanego mu czynu. Postępowanie przeciwko Eugenii Kemparze zostało umorzone.

Od sierpnia 2011 r. proces toczył się już bez udziału głównego oskarżonego - gen. Wojciecha Jaruzelskiego, którego sprawę sąd wyłączył z tego postępowania i zawiesił z powodu złego zdrowia oskarżonego. Za "kierowanie związkiem przestępczym" grozi mu kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Prawdopodobnie nigdy nie stanie on już przed sądem. Swoją drogą ciekawe, że generał świetnie się bawił na swoich 90-tych urodzinach, nie wykazując oznak obłożnej choroby...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2013, 19:43:18 wysłana przez Puella Clara »

Offline Aniks

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 394
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2013, 14:28:59 »
Puelluniu, bardzo dziękuję Ci za ten ciekawy artykuł o stanie wojennym.
Wspaniale zobrazowałaś tamte strasznie chwile, przedstawiłaś samą esencję. O niektórych sprawach nie wiedziałam. Dzięki Tobie się dowiedziałam czegoś więcej o kulisach wprowadzenia stanu wojennego.
Zrobiłaś kawał naprawdę dobrej roboty!

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2013, 19:57:02 »
Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi organizuje akcję społeczną upamiętniającą ofiary stanu wojennego nazwaną "Zapal Światło Wolności" Organizatorzy zachęcają, by 13 grudnia o 19.30 zapalić świeczkę w oknie lub wirtualnie – poprzez stronę internetową IPN. ...PS. Uważajcie na firanki.
Jest to nawiązanie do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Świeca paliła się wówczas i w oknie Jana Pawła II w Pałacu Apostolskim.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2013, 19:58:42 wysłana przez Puella Clara »

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2013, 20:08:31 »
Kaci stanu wojennego nigdy nie rozliczeni i ich ofiary dogorywające na groszowych emeryturach. Prawie milion głodujących dzieci, zakłady przemysłowe wyprzedane najczęściej poniżej ich wartości, banki w obcych rękach, prawie 2 miliony Polaków za granicą, bo w Polsce nie ma dla nich pracy, oficjalny dług Polski już ponad 1 bilion, a więc na każdego obywatela, łączne z niemowlakami i starcami, przypada ponad 27 tys. zł długu (zdaniem prof. Janusza Jabłonowskiego z departamentu statystyki NBP realny polski dług wynosi już 3 biliony złotych. ..Taki jest efekt okrągłego stołu, grubej kreski i tej naszej polskiej tranformacji. Widzimy, co dzieje się z Polską i czujemy się oszukani, ale nie do wszystkich dociera, że od ponad dwudziestu lat w Polsce medialne rządy dusz sprawuje bardzo określone środowisko beneficjentów III RP, które "mąci tę narodową kadź i truje serca".

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego...co roku Gazeta Wyborcza publikuje w tym czasie artykuł wybielający jego twórców lub nurzający etos Solidarności w błocie. Tego roku bohaterem GW jest esbek mjr Jerzy Domski. Pod znamiennym tytułem "Honor esbeka, czyli niech Borusewicz przestanie kłamać" przekonuje czytelników, że to on był ofiarą, a nie internowani. W tekście ani razu nie znajdziemy negatywnej oceny działalności majora Domskiego, ani przypomnienia, że działał on w zbrodniczej formacji. Według Gazety Wyborczej praca w SB to praca jak każda inna: Wstawałem rano i tak samo jak robotnik spod Wejherowa wsiadałem do kolejki. Tyle że on jechał do stoczni, a ja do komendy wojewódzkiej. Każdy z nas robił swoje.

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2013, 17:03:19 »
Jak chyba zawsze w historii kasta u władzy nie chce jej oddać... Dla Jaruzelskiego pretekstem okazali się Rosjanie, ale teraz okazuje się że nie chcieli czy nie mogli po raz kolejny interweniować  zbrojnie. Stan wojenny oznacza emigrację wielu ideowych  Polaków, zabitych i zamordowany ruch społeczny. Solidarność od tej pory już nigdy nie była masowa, tylko stała się zespołem działaczy . To oznaczało inną cenę. Masy nie pozwoliłyby Michnikowi i reszcie na lewackie "zmiany" duszy Polski.

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2013, 17:59:23 »
Sądzę, że stan wojenny w większym lub mniejszym stopniu dotknął prawie wszystkich Polaków. Wielu osobom złamał życie i zostawił niezabliźnione rany. Jego skutki odczuwają też boleśnie dzieci represjonowanych. Brak rozliczenia się z przeszłością i osądzenia winnych pogłębia tylko te rany...
Choć w mojej najbliższej rodzinie nikt nie był więziony ani internowany, to represyjne prawo (a raczej bezprawie) stanu wojennego i nas osobiście dotknęło. Jego skutki dotkliwie odczuwamy do dziś...

Zdaje się już w czasie stanu wojennego komuniści przeprowadzili wstępną selekcję, kto z intelektualistów pójdzie na przyszłą współpracę w budowie "nowego państwa". Zdawali sobie bowiem sprawę, że wiecznie rządzić nie będą. W komentarzu do artykułu o wyrzuceniu poszkodowanych z sali sądowej na rozprawie SB-eków napisałam o "internacie" w Jaworzu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,3325.0.html
Przy czym zaznaczyć tu muszę, że profesor, o którym tam wspomniałam, nigdy do polityki nie wszedł, był internowany za poglądy w wyniku denuncjacji, a ponad rok wyjęty z życiorysu zaszkodził na lata jego karierze naukowej.

Gazeta Wyborcza chyba co roku ściga się z samą sobą, żeby paskudniejsze rzeczy napisać i większe kłamstwo wcisnąć. "Honor esbeka", praca w SB, to robota jak inne? Pewnie jeszcze dodali, że żadna praca nie hańbi...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2013, 18:01:17 wysłana przez Puella Clara »

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2013, 22:46:38 »
Wiele wskazuje, że cała rewolucja Solidarności była moderowana przez kilka warstw agentów. Byli polscy komuniści, rosyjscy agenci i wiele innych służb. Można też odkryć ciekawy wątek udziału masonerii wśród intelektualistów w Krzywym kole z Janem Józefem Lipskim,  przeniesiony potem do kierownictwa KOR-u. Wielu zauważa, że ta masońska grupa miała wyjątkowe szczęście i to właśnie oni po stanie wojennym zawłaszczyli Solidarność. Pupilek Lipskiego założył gazetę i media którymi zaszamanił Polaków. Oszukano nas rzekomą koniecznością kompromisu z komunistami i to w czasie, gdy nasi sąsiedzi pokazali im drzwi. Jeszcze całe dziesięciolecie po komunie wmawiali nam ci ludzie, że musimy tworzyć jakieś platformy z postkomuną. Ośmieszano lustrację, rozliczenia, a za plecami kolesie się dogadali i uwłaszczyli. Naprawdę stan wojenny i jego skutki trwają...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2013, 22:52:22 wysłana przez Marcin »

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 15, 2013, 00:45:06 »
Nie ma się co łudzić - w stanie wojennym były dwa rodzaje internowanych. Należy o tym wyraźnie mówić, bo media głównego nurtu pomijają ten temat skrzętnym milczeniem. Większość internowanych została umieszczona w więzieniach - byli traktowani jak pospolici przestępcy, poddani reżimowi więziennemu, ograniczano im widzenia z rodzinami i w początkowym okresie nie mogli dostawać paczek, a później dostawali je wg zasad obowiązujących w więzieniu. Wspomnienia internowanych w tych obozach jeszcze dziś przywołują dreszcze: "Strażnicy więzienni wpadli do celi i tłukli nas pałkami, potem przepędzili korytarzem do drugiego pawilonu, stali w rzędzie i dalej okładali tymi pałkami. To była taka swoista "ścieżka zdrowia".

Była natomiast grupa internowanych, którzy trzymani byli w zupełnie innych warunkach. Na terenie gminy Kalisz Pomorski, w obrębie poligonu drawskiego, władze w stanie wojennym urządziły dla internowanych dwie „złote klatki” - Jaworze i Głębokie.

Ośrodek internowania w Jaworzu urządzono w wojskowym ośrodku wczasowym. Internowanych dowieziono do ośrodka helikopterami, by nie musieli tłuc sie wiele godzin w tzw. lodówkach czyli w więziennych budach. Mieszkali w 3-osobowych pokojach, mieli do dyspozycji przedpokój z szafą i umywalką, oraz dwa prysznice i cztery kabiny wc na 20 osób. W oknach nie było krat.  Internowani mogli się swobodnie poruszać w obrębie pawilonu. Organizowali sobie wieczory literackie, wykłady, seminaria, działały tam także lektoraty językowe.

Cytuj
„W chwili przyjazdu do Jaworza nie było wytycznych dotyczących postępowania z internowanymi, zastosowano zatem regulamin ośrodka obowiązujący wczasowiczów podczas turnusu wypoczynkowego.(...) przywieziono 106 paczek Było w nich pełne wyposażenie, a więc:
ubrania, kosmetyki, żywność, książki i notatki. Przywieziono również owoce południowe: pomarańcze, banany, cytryny, ananasy.(...) „W czasie wolnym internowani prowadzili wykłady(...) Słuchaczami wykładów byli internowani oraz żołnierze i milicjanci będący po służbie.”
(...)
„Dary przywoził również sekretarz episkopatu ks. biskup B.Dąbrowski, z którym znani opozycjoniści byli na ty. W paczkach od osób prywatnych i różnych instytucji przesyłano: warzywa, salami, odzież oraz kosmetyki dla kobiet czy tytoń holenderski do fajki dla Bronisława Geremka”
Źródło: „Solidarność w Województwie Koszalińskim 1980-1989” (A.Frydrysiak,T. Wołyniec)

Internowanych goszczących w Wojskowym Domu Wypoczynkowym "Wilga" podczas posiłkach na stołówce obsługiwali kelnerzy. Oto wspomnienie jednego z nich: "W 81r wcielono mnie do wojska, stan wojenny zastał mnie w jednostce w Świdwinie. I zdaje się, że w lutym skierowano mnie do Jaworzna, byłem tam kelnerem obsługiwałem internowanych."

Cytuj
„Ośrodek w Jaworzu był jednym z kilku zaledwie obozów internowania stanu wojennego, który umieszczono nie w więzieniu, lecz w wojskowym domu wczasowym podległym dowództwu wojsk lotniczych. Działał do 22 maja 1982 r. (…) Osobistą kontrolę nad obozem sprawował adiutant gen. Kiszczaka, pułkownik Romanowski – on eskortował transport helikopterami z Warszawy do Jaworza, on też odwiedzał regularnie obóz. /.... Czystość w pokojach, na korytarzu i w pomieszczeniach sanitarnych utrzymywali sami internowani. W oknach nie było krat, pokoje były otwarte, panowała swoboda poruszania się po korytarzach i wewnątrz pawilonu – ale już nie swoboda wychodzenia na zewnątrz, na teren bez muru i wieżyczek strażniczych. Spacery odbywały się pod nadzorem, w kółko po wyznaczonym terenie. Posiłki, przyrządzane smacznie, podawano do stolików w stołówce. (…)W obozie istniała doskonała samoorganizacja dla zagospodarowania czasu: działała Âťwszechnica jaworzyńskaÂŤ, której wykłady odbywały się początkowo codziennie – później dwa razy w tygodniu, co sobotę odbywały się wieczory PEN-Clubu, a także wieczory poezji, seminaria historyczne i filozoficzne, spotkania okolicznościowe, działały lektoraty językowe." Źródło: http://www.bibula.com/?p=28899

Kim byli internowani otoczeni tak pieczołowitą opieką władz? Lepiej miał tylko Lech Wałęsa w Arłamowie. Nie byli to najbardziej prominentni działacze Solidarności, ani dla władz najgroźniejsi. Natomiast są to w większości ludzie, którzy wpłynęli na kształt Polski po 1989 roku i dostali się na wysokie stanowiska w III RP. W Jaworzu internowani byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Bronisław Komorowski, Aleksander Małachowski, Stefan Niesiołowski, Andrzej Celiński, Andrzej Drawicz, Ryszard Bugaj, Jerzy Holzer, Halina Mikolajska, Jerzy Jedlicki, Andrzej Szczypiorski, Andrzej Czuma, Lesław Maleszka, Waldemar Kuczyński, Jerzy Holzer, Piotr Wierzbicki, Maciej Rayzacher, Jerzy Jedlicki.

Pięć kilometrów od Jaworza, w wojskowym ośrodku wczasowym w Głębokim internowano dygnitarzy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza, Edwarda Babiucha, Zdzisława Grudnia i innych.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2013, 02:15:29 wysłana przez marylaossowska »

Offline Grzegorz

 • UĹźytkownik
 • *
 • Wiadomości: 7
Odp: Stan wojenny 1981-1983
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 16, 2014, 08:03:37 »
Tak przed kolejną rocznica wtrącę swoje trzy grosze. Ale najpierw się przywitam dostrzegłem tu najwiecej odpowiedzi. Witam i ciesze się, że jest taka ambitna strona, gdzie można zając się tym, co się lubi.

Jeśli chodzi o różnice w traktowaniu internowanych, to proszę zauważyć, że tak jest zawsze i wszędzie.
1.Opozycja pochodząca ze stolicy-ma znajomych we władzach i zawsze będzie lepiej traktowana, z wyjątkiem okresów zaostrzania reżimu w kraju. Jako źródło podam wspomnienia Mieczysława Rakowskiego, do którego docierano różnymi kanałami by załatwić paszport, zwolnienie z internowania lub zwykłe widzenia. Kiedy sie przeglądnie nazwiska-90% z Warszawy.
2. Inaczej, tj. lepiej traktowani byli ludzie z wyższym wykształceniem niż prości robotnicy.
3. Łatwiej było opozycji działać w większych miastach, w małych były dużo częstsze przypadki brutalnych pobić. Ogólnie rzecz represje w małych miejscowościach były dużo bardziej dokuczliwe.
4. Inna znowu, zapewne ze względu nasycenia elementem trudnym-górnikami była sytuacja na Śląsku. Tu milicja i SB były szczególnie brutalne.

To tyle z różnic. To, że łatwiej było Mazowieckiemu czy Geremkowi nie dziwi. Niemniej przypomnę bajkę o kanarku w złotej klatce. Czy nie jest nadal klatką? Moja ciotka w stanie wojennym jako koronny argument, że opozycji nie było źle, przytaczała otrzymywanie przez nią pomarańczy w paczkach z zachodu. Dałby się ktoś zamknąć do wiezienia za pomarańcze?

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.