* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rewolucja Majdanu trwa  (Przeczytany 2746 razy)

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Rewolucja Majdanu trwa
« dnia: Grudzień 14, 2013, 21:58:59 »

Screen z kamerki Spilno.tv
_____
Ukraińska opozycja w dalszym ciągu walczy o podpisanie umowy z Unią i o ustąpienie rządów Azarowa. Szumnie zapowiadany okrągły stół zakończył się wczoraj fiaskiem. Janukowycz obiecał zaledwie, że ogłosi amnestię dla części aresztowanych demonstrantów i memorandum w sprawie użycia siły. Nie zgodził się na dymisję rządu Azarowa i podpisanie umowy z Unią Europejską. Obrady Okrągłego stołu pokazały tylko hucpę i manipulację rządzących. W prorządowych mediach pokazano jedynie wystąpienia Janukowycza i Azarowa, a przemówienia opozycjonistów zagłuszano. Zakłócano nawet transmisje internetowe i telefony. W takiej sytuacji opozycja umacnia tylko barykady na Majdanie, który stał się już prawdziwą twierdzą. Jej spacyfikowanie może być niemożliwe bez użycia wojska, ostrej amunicji i ciężkiego sprzętu, na co raczej już nie odważy się Janukowycz. Dobrze zorganizowana czterotysięczna grupa samoobrony, zmieniająca co 4 godziny warty pilnuje czterometrowych, potężnych barykad.
_____
Tymczasem Janukowycz wpadł na pomysł zorganizowania własnego Majdanu swoich uczestników na Placu Europejskim w Kijowie. Miało tam wziąć udział 200 tysięcy tzw. zwolenników prezydenta. Zgromadzeni trzymali transparenty z nazwami miast, skąd przybyli, niebiesko-żółte flagi państwowe i symbolikę rządzącej Partii Regionów. W rzeczywistości przybyło ok. 50 tysięcy osób, byli to jak twierdzi opozycja, ściągnięci tam przez władze pracownicy budżetówki, którym grożono zwolnieniem z pracy jeśli odmówią. Na tym prorządowym wiecu Azarow straszył zgromadzonych, że podpisanie umowy z Unią to zgoda na związki homoseksualne i zniszczenie w ciągu roku  całego przemysłu Ukrainy. Po godz. 17 przez plac przeszło kilka zwartych grup młodych mężczyzn (liczących od 50 do 100 osób) uzbrojonych w drewniane kije. Nie zachowywali się agresywnie i pojechali metrem w kierunku dworca kolejowego. Niewielka część manifestantów prorządowych pozostała w wojskowych namiotach ustawionych w parku Maryjskim. Po obu stronach budynku parlamentu rozstawiono ich po kilkanaście.

W sobotni wieczór na Majdanie pod sceną zgromadził się wielki tłum ludzi. Odbywają się koncerty ukraińskich zespołów, przeplatane przemówieniami opozycjonistów, modlitwami, odśpiewywanym hymnem Ukrainy i okrzykami patriotycznymi itp. Trudności zewnętrzne tylko umacniają nową tradycję, którą można już nazwać rewolucją Majdanu. Ukraińcy czują, że gra nie toczy się już tyko o wejście ich państwa do Unii Europejskiej, ale o Ukrainę, która nie chce być częścią Rosji, ale niezależnym europejskim krajem.

Jakie powinno być stanowisko Polaków. Moim zdaniem zwycięstwo rewolucji Majdanu z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa może być tylko korzystne. Niezależna od Rosji Ukraina odsunie od nas granicę tego państwa dalej na wschód. Gdyby podobnie postąpiła Białoruś, bylibyśmy w bardziej komfortowej sytuacji niż obecnie. Nowa tradycja bohaterów Majdanu może stać się w przyszłości atrakcyjna dla Ukraińców, co pozwoli im odsunąć na margines zbrodniarzy wołyńskich i rozliczyć się z tą spuścizną. Daje to też większą szansę na pojednanie oparte na prawdzie pomiędzy Polską i Ukrainą. Pamięć o wsparciu Polski dla Majdanu wytrąci argumenty tym nielicznym Ukraińcom, którzy nadal nienawidzą Polski. Majdan pomimo udziału "Swobody" znanej z afirmacji banderowców nie tylko nie ma charakteru wrogiego do Poaków, ale wręcz wielokrotnie potwierdza wdzięczność i sympatię wobec nas. Jeśli taki trend się utrzyma daje to naprawdę szansę na przyszłość.

Pojawiły się w prasie i mediach głosy krytyki wobec zaangażowania Jarosława Kaczyńskiego i innych polskich polityków. Krytykowana jest jego obecność na Majdanie obok probanderowskiej Swobody i przymykanie na jej obecność oczu ze strony Kaczyńskiego. I choć te argumenty w innych okolicznościach byłyby jak najbardziej słuszne, zdaje się, że ze względu na wagę i znaczenie wydarzeń, te pretensje wobec Swobody, która jest tylko jedną z wielu organizacji tworzących Majdan należy odłożyć na inny czas. Sama Swoboda twierdzi, że nie jest już aktualnie antypolska.

Wobec sytuacji na Ukrainie nasze Państwo powinno zaproponować Ukrainie już teraz, a nawet na wczoraj wsparcie gospodarcze poprzez utworzenie unii celnej właśnie z Polską i pośredniczenie w procesie jednoczenia z Unią, co mogło by przygotować Ukrainę do łagodniejszego jej wejścia  w przyszłości w struktury dużej Unii. Mamy naprawdę wspaniałe perspektywy takiej współpracy gospodarczej. Nasze języki są dosyć podobne i nawet bez specjalnej nauki można się porozumieć, co może nam znacznie ułatwić kontakty handlowe. Jeśli władze naszego Państwa ze strachu przed Putinem nie kiwną palcem w bucie, powinni to dostrzec oddolnie polscy przedsiębiorcy, dla których może to być szansą na rozwój.

Marcin

____________
Źródła

Kamery internetowe:
http://www.ustream.tv/channel/16573315
http://www.ustream.tv/channel/15360937

Opinie:
http://niezalezna.pl/49522-miedzy-bandera-majdanem
http://robertwinnicki.blog.pl/2013/12/11/polska-klasa-polityczna-wpycha-ukraine-w-ramiona-moskwy/

Artykuły:
http://niezalezna.pl/49502-john-mccain-leci-do-kijowa
http://niezalezna.pl/49513-nasz-news-opozycja-zamierza-stworzyc-majdan-pod-domem-janukowycza
http://niezalezna.pl/49499-euromajdan-juz-prawdziwa-twierdza-nasza-relacja-z-kijowa
http://niezalezna.pl/49523-w-co-gra-janukowycz-rezim-stawia-wlasne-namiotowe-miasteczko
http://wiadomosci.wp.pl/lbid,5182,title,Wicepremier-Ukrainy-wkrotce-podpiszemy-umowe-z-UE,nazywo.html
http://niezalezna.pl/49483-janukowycz-nie-bedzie-dymisji-rzadu-azarowa
http://niezalezna.pl/49488-fiasko-okraglego-stolu-na-ukranie-opozycja-czuje-sie-oszukana
http://niezalezna.pl/49484-zagluszane-obrady-okraglego-stolu
http://wiadomosci.wp.pl/lbid,5182,title,Euromajdan-musimy-wytrzymac-jeszcze-szesc-dni,nazywo.html
http://niezalezna.pl/49420-putin-jestesmy-gotowi-do-integracji-euromajdan-musimy-wytrzymac-jeszcze-szesc-dni
http://europejczycy.info/28261/wiadomosci/europa/janukowycz-odstawiony-na-boczny-tor-teraz-za-sznurki-pociagaja-promoskiewscy-lobbysci/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2013, 22:24:20 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Rewolucja Majdanu trwa
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2013, 22:08:16 »
Bardzo dobry artykuł :)

Offline Sokół z Camelot

 • UĹźytkownik
 • **
 • Wiadomości: 30
Odp: Rewolucja Majdanu trwa
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2013, 20:40:36 »
Kaczyński hańbi Polskę na Majdanie - co akurat mnie nie dziwi, bo już nie pierwszy raz bratał się z banderowcami!
Powiem krótko - bez rozliczenia się z rzezią wołyńską nie chcę widzieć Ukrainy w Europie, a polityczne szantaże, w rodzaju "wypuśćcie Tymoszenko" to idiotyzm, bo złodziej ma siedzieć, a banderowiec wisieć.
I tyle!

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Rewolucja Majdanu trwa
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2013, 21:36:22 »
Nie wiem, czy Tymoszenko jest większym złodziejem od Janukowycza. Widzę natomiast pewna prawidłowość w tym co robi Janukowicz. Jego policja bije protestujących , a on protestuje przeciwko działaniom policji. Wysyła w inną noc policję na plac w nocy i w tym samym czasie pisze list o konieczności rozmów. Oskarża Tymoszenko o sprzedajność na rzecz Rosji i w tym samym czasie sam paktuje z Putinem.
Dla mnie  iście diabelski makiawelizm.
Co do Ukrainy to rachunek jest prosty. Ukraina rosyjska oznacza but Rosji na Polską. Ukraina wroga lub dystansująca się od Rosji daje szansę na wolną Polskę. Czasami wybiera się między zupełnie nie do przyjęcia opcjami.

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rewolucja Majdanu trwa
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 24, 2013, 00:12:54 »
@Sokół z Kamelot
Ja bym tak ostro nie oceniał Kaczyńskiego. Sytuacja jest wyjątkowa, mamy szansę na to, że Ukraińcy wygrają z Janukowyczem i odsuną Rosję spory kawałek od naszych granic ze znaczącej części naszej wschodniej granicy.  I nawet jeśli mamy do nich słuszny żal, że nie rozliczyli się z banderowcami, to wolna Ukraina odgradzająca nas od Rosji jest dla nas naprawdę bardzo ważną sprawą. Teraz trzeba im kibicować, zwłaszcza jeśli zdecydowanie mają życzliwy stosunek do Polski i nawet ci ze Swobody .

Kwestia sentymentu do Bandery jest skomplikowana, ponieważ  dla zachodnich Ukraińców jest on elementem tożsamości postrzegany jako bohater walczący o niepodległość Ukrainy. Najwyraźniej wypierają ze świadomości fakty i związek Bandery ze zbrodniami organizacji, której szefował. Zdecydowanie odpowiadał za zbrodnie dokonane na Żydach, jednak w czasie dokonywania masowych rzezi na Polakach sam był więziony przez Niemców i wtedy osobiście nikogo nie zabił. Ponosi jednak moralną odpowiedzialność, bo prawdopodobnie sprowokował swoją propagandą i przyzwoleniem. Ukraińcy nie mogą się szczycić takimi czystymi i honorowymi bohaterami jak Polacy, więc czczą brudnych, z braku wyboru. Właściwie oni nie mają nieskazitelnych bohaterów. Mentalność ukraińska to resentymenty kozackie, takie trochę awanturnicze.  Być może weterani pomarańczowej rewolucji i ci aktualni z Majdanu staną się nowym i atrakcyjnym wzorcem dla kolejnego pokolenia Ukraińców, co pozwoli im się rozliczyć z niewygodną historią.

Wołasz o pomstę na zbrodniarzach wołyńskich... Tylko ci ludzie już prawie wszyscy nie żyją, wieszanie, czy wsadzanie do więzień może jeszcze kilkudziesięciu starych dziadków, którzy mogą mieć dziś powyżej 80 lat ?... Chyba lepiej już sąd pozostawić Bogu i jeśli się nie nawrócili to ta kara będzie naprawdę dla nich sprawiedliwa. Czy życie z wyrzutami sumienia i krwią niewinnych sąsiadów na rękach to powód do dumy? Nawet do najgorszego bydlaka przyjdą wyrzuty sumienia, oby się wtedy nawrócił i żałował... Możemy jednak walczyć o prawdę, upamiętnienie tych ofiar, aby były przestrogą da następnych pokoleń. Należałoby zbudować na Ukrainie muzeum zbrodni wołyńskiej, żeby stało się miejscem refleksji i przestrogą dla skrajnych nacjonalistów i różnych ideologów, do czego prowadzi nienawiść wobec innych.

Jeśli chodzi o Julię Tymoszenko. Nie znam szczegółów co do zarzutów, ale na ile się orientuję, jest to sprawa polityczna. To zdaje się była podobna sytuacja jak z Waldemarem Pawlakiem, który załatwił Polsce niekorzystną umowę gazową z Rosją. Czy u nas ktoś zdecydowałby się go wsadzać na 7 lat do więzienia, za to, że był cienkim negocjatorem? Na Ukrainie prorosyjski Janukowycz to zrobił i to dlatego, że ta kobieta miała silne poparcie społeczne i zagrażała mu. Właściwie to Majdan jest drugą falą pomarańczowej rewolucji. I to był powód, dla którego Kaczyński się zaangażował.


Offline Sokół z Camelot

 • UĹźytkownik
 • **
 • Wiadomości: 30
Odp: Rewolucja Majdanu trwa
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2013, 08:31:29 »
Nie zazdroszczę Janukowiczowi. Wejście do Unii to zrobienie sobie wroga z potężnej Rosji, nie wejście - może utrata władzy, zamieszki, a w efekcie sankcje. I tak i tak będą jakieś sankcje. Przyznaję, że jest dylemat również z mojej strony - czy odsunięcie Ukrainy od Europy nie wywoła nastrojów antypolskich i dalszego "dziczenia" tego narodu. Wziąć ich razem ze Swobodą, czy postawić warunek delegalizacji partii faszystowskiej. Czy jeśli Ukraińcy dostaną się do kultury zachodniej, to w końcu poznają prawdziwą historię rzezi wołyńskiej? Czy nadal będą czcić swoich "bohaterów"?
Ja nie popuszczę, pomniki Bandery, "Dubowego" i "Kłyma Sawura" mają runąć - nie ma o czym mówić. OUN była od początku organizacją zbrodniczą, cała ich ideologia była nastawiona na ludobójstwo - i to otwarcie. To jest dekalog OUN z 1920 roku i późniejsze liczne odezwy w których wyraźnie nakłania się do mordowania kobiet i dzieci.
Kaczyński, gdyby miał honor, nigdy podałby ręki Ołehowi Tiahnybokowi, chociaż czego się spodziewać po kimś, kto z Kurasia zrobił bohatera narodowego... Siebie warci. W dodatku żaden z tych czołowych polskich polityków prężących wątle  piersi na Majdanie na pokaz dla własnego elektoratu, nigdy nie interesował się na poważnie stosunkami polsko-ukraińskimi. Nie ma żadnej woli politycznej w kulturowym, ani naukowym, zbliżeniu tych narodów, a wszystkie inicjatywy pochodzą ze środowisk pozarządowych i pozapartyjnych.

Wołyń trzeba rozliczyć, a banderowców ścigać, bo oni żyją! Jesteśmy to winni pomordowanym. Banderowcy nadal żyją i to niektórzy całkiem nieźle w USA i w Kanadzie. I to oni na nowo wpajają Ukraińcom antypolską ideologię i szerzą kłamstwa o tych wydarzeniach i o historii. Dowodem na to jest książka wydana w Polsce w 2012 roku "Za to, że jesteś Ukraińcem" opisująca rzekome prześladowania "niewinnych" Ukraińców z UPA i OUN, a której już samym tytuł jest antypolskim kłamstwem. Niemcy się uporali ze swoimi zbrodniarzami, to Ukraińcy nie mogą? Jak nie mogą to wara z Europy!

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rewolucja Majdanu trwa
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2013, 17:57:42 »
Jest sytuacja trudna, bo należałoby ścigać tych dziadków z UPA w USA, którzy hodują neobanderowców. Jednak wiele wskazuje, że oni nie mają już większego znaczenia i za kilka lat pójdą w zapomnienie. Zbyt aktywne ściganie takich starych tetryków mogło by być dla nich nagrodą, a prawdopodobnie biologia ich szybciej osądzi niż ewentualne sądy, które musiałyby zbierać dowody i świadków przez lata. Historia ich już osądziła i wielu ludzi zna prawdę.

Nacjonalizm ukraiński zrodził się i zaczął rozwijać w niekorzystnym dla Ukrainy czasie. Polacy byli szybsi i wywalczyli sobie państwo. Do tego jeszcze napatoczyła się rewolucja sowiecka, która wielokrotnie jak walec przeszła przez ich ziemie. Potem w okresie międzywojennym byli rozdarci pomiędzy wyniszczającą okupacją radziecką z wielkim głodem, a łagodniejszą aneksją przez Polskę, ziem, które uznawali za swoje. Postrzegali nas wtedy jako zdrajców i okupantów. Na takim gruncie radykalny, faszystowski nacjonalizm trafił na podatny grunt. Ukraińcy choćby z samymi hitlerowcami chcieli uzyskać niepodległość i własne państwo. Utracili je jednak, ale częściowa autonomia za czasów sowieckich utrwaliła granicę i dziś Ukraina ma wymarzone państwo. Dzisiaj Polska nie jest dla nich zagrożeniem, a raczej w Rosji widzą niebezpieczeństwo ponownej utraty niepodległości. Polska coraz bardziej staje się bramą do wolnego świata. I raczej powinniśmy im dawać nadzieję na otwarcie tej bramy. Być może to jest warunek i karta przetargowa dzięki, której zmienią spojrzenie na zbrodnie wołyńskie. To  się zmienia a deklaracje składane przez zwierzchników Kościołów są dobrym znakiem: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/przedstawiciele-kosciolow-z-polski-i-ukrainy-podpisali-wspolna-deklaracje-w-zwiazku-z/ywr2l

Jest nadzieja, że  kiedy odejdzie to pokolenie targane sprzecznościami, poczuciem krzywdy i zdrady, a ich państwo będzie wolne i niezależne, będą mogli dojrzeć do obiektywnej oceny przeszłości. Na szczęście jak obserwuję to, co się dzieje na Majdanie, ostrze propagandy nacjonalistycznej raczej jest skupione przeciw Rosji i promoskiewskim ukraińskim politykom i oligarchom, antyposkie głosy są wyraźnie wyciszane, a nawet mówi się o sympatii wobec Polaków. Młode pokolenie, chce żyć w normalnym świecie i może to oni kiedyś zainteresują się historią i będą chcieli sami rozliczyć przeszłość. W takiej sytuacji może lepiej nie rozdrapywać w tych dniach ran i kibicować im. Jak już im się uda wygrać z Janukowyczem i sytuacja się ustabilizuje to można wtedy ponowić starania o rozliczenie.

Tu nie chodzi też o Unię. Ona chwieje się w posadach. Być może przyszłość naszego regionu jest w państwach międzymorza. Zachód się degeneruje. Rosja jest silna Putinem, ale on wiecznie żyć nie będzie, a wkrótce nadciągnie na Rosję poważny kryzys, bo surowce zaczynają tanieć i to może być katastrofa da nich. Kraj jest znacznie opóźniony, tylko w dużych miastach jest cywilizacja. Czołgi i rakiety nie zaspokoją potrzeb, generują też ogromne koszty. Rosji rośnie też wielka konkurencja ze strony Chin i Indii, które w krótkim czasie mogą przewyższyć ich na każdym polu. W tym momencie niezależna Ukraina związana z Europą, przesądzi o roli Rosji w regionie. Państwo Putina nie będzie już imperium tylko dużym krajem. Dla Polski i wszystkich sąsiadów jest to korzystne...

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Rewolucja Majdanu trwa
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2014, 00:31:19 »