* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Czy na takiej kropce może być coś ciekawego?  (Przeczytany 3636 razy)

Offline Casper

• Użytkownik
Czy na takiej kropce może być coś ciekawego?
« dnia: Grudzień 17, 2013, 02:21:48 »
Sonda Cassini, już od 2004 roku orbitująca wokół Saturna, znalazła się tym razem w cieniu tej planety. Dało to okazję do sfotografowania całej panoramy. Nie tylko planety, ale i malutkich kropek Ziemi i jej Księżyca. Wenus i Mars nie imponują bardziej.

To zaćmienie Słońca przez Saturna umożliwiło sfotografowanie Ziemi, bo inaczej precyzyjne instrumenty sondy zostałyby uszkodzone przez nadmiar światła słonecznego. Całość sesji fotograficznej odbyła się 19 lipca 2013.
 "Pomachaj Saturnowi" - taka akcja odbywała się wtedy na Ziemi .
Cóż ... Cassini widział tylko malutką kropkę.

Ile jest takich w kosmosie?  :) Czy mamy pojęcie jak ważne rzeczy mogą tam się dziać ? :)
Zapraszam do obejrzenia pokazu slajdów ilustrującego całe wydarzenie. Bardzo duże zdjęcie panoramy Saturna można zobaczyć tutaj

« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 18:12:40 wysłana przez admin »

Offline Brawur

• Użytkownik
Odp: Czy na takiej kropce może być coś ciekawego?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2013, 06:52:04 »
Fajna kropka-ja już macham przyjaznie ręką w strone saturna...

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2013, 07:00:20 »
Dla kosmitów możemy nie istnieć ... Co ciekawego na takiej kropeczce w zagubionej w przestrzeni? :))

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2013, 07:14:16 »
Piękne zdjęcie Saturna...tajemnicze, romantyczne. Ta kropka to faktycznie Ziemia? A na niej, niewidoczna nawet przez najlepszy teleskop, ja? Kiedy spojrzy się na siebie z takiej perspektywy - można 1. wpaść w depresję, jak nieważni i nieistotni jesteśmy. Albo 2. złapać dystans do codziennych, nieważnych spraw.

Ale koniec z powagą!  ;D
_Latają księżyce wokół Saturna -
i jego twarz nie jest wcale chmurna!
Szósta planeta jest mega zadowolona -
Bo nie spotkał jej przecież los Plutona!

Nie wyrzucili Saturna z planet spisu,
Uśmiecha się więc, i jest wesół.
A biedny Pluton w kąciku sobie szlocha,
że już na Ziemi nikt więcej go nie kocha  :(

« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2013, 19:52:28 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2013, 07:23:17 »
Saturn jest naprawdę tajemniczy.
Odkryto na nim tajemniczy heksagonalny kształt na biegunie północnym...

Zobaczcie sami:

The Mystery Hexagon on SATURN

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2013, 07:43:23 »
A ja myślałam, że wiry są obecne raczej w atmosferze Jupitera. Ten na Saturnie faktycznie jest zadziwiający, tym bardziej, że kształtem tak bardzo przypomina te znane na Ziemi. A co jest w środku tego wiru? Poza krążącymi "chmurkami"? Bo (co prawda kolor ma inny), ale przypominało mi to:

Czy wiesz, co to jest? Dla ułatwienia podpowiem, że jak najbardziej pochodzi z niebieskiej kropki  ;D

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2013, 09:06:06 »
Mnie się to kojarzy  z żabami i skrzekiem :)

Tylko Twój chyba leży na czymś zielonym.

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2013, 18:38:43 »
Podpowiem więc więcej...moja zagadka nie należy do świata zwierząt.

Offline Puella Clara

• Moderatorzy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2013, 21:55:23 »
He, he, a ja cwaniutka wrzuciłam zdjęcie Marylki do Grafiki Googla i znalazłam, że są to... nasiona lotosu przykryte rosą lub wodą :D
Nasiona (a właściwie owoce-orzeszki) lotosu są niezwykle długowieczne. Potrafią wykiełkować po 2 tys. lat i wyrosnąć w prawidłową roślinę!
Owocostan lotosu wodnego wygląda tak:

Casprze, bardzo ciekawy artykuł i fajne slajdy :) Saturn w swym pięknie odcieni, ze swymi pierścieniami i wieloma księżycami zawsze był ciekawym obiektem.
Nieważne, że Ziemia wygląda stamtąd jak kropka. Jak kropki z Ziemi wyglądają przecież gwiazdy!
Mogę machać i uśmiechać się do Saturna, innych planet, naszego Księżyca i wszystkich kosmitów, którzy akurat będą patrzeć ;D

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2013, 22:27:00 »
Ha ha ha  ;D ;) Wiedziałam, wiedziałam :D Byłam pewna, że spryciulka Puella albo wrzuci obrazek w googla, albo zajrzy do jego kodu  ;D Oczywiście, że jest to rozwiązanie zagadki. Gratulacje, Puelluś.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2013, 19:56:08 wysłana przez marylaossowska »

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.