* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Historia Narodzenia Jezusa w malarstwie - galeria obrazów  (Przeczytany 12669 razy)

Offline Puella Clara

• Moderator
Historia Narodzenia Jezusa w malarstwie - galeria obrazów
« dnia: Grudzień 22, 2013, 19:03:42 »

Jean Baptiste Marie Pierre - Narodzenie (1755)
____Malunki związane z Bożym Narodzeniem należą do jednych z najstarszych oraz najczęstszych motywów w ikonografii chrześcijańskiej. To ważne i radosne wydarzenie, jakim było przyjście Boga na świat pod postacią Dziecięcia-Człowieka, znajdowało i znajduje szczególne miejsce w sercach wierzących poprzez swoją mistykę.

Na przestrzeni wieków Boże Narodzenie pokazywane było z niesłychaną maestrią. Artyści czerpali wiedzę z Ewangelii, znajdowali inspirację w apokryfach, używali bogatej symboliki, starając się nadać malowidłom teologiczne przesłanie. W zależności od epoki, w której tworzyli, ulegali modnym wpływom, np. osadzali wydarzenie w swoich czasach, wśród postaci zamieszczali fundatorów, czy bogato okraszali dzieła aniołkami.

Tematyką Narodzin Jezusa zajmowali się zarówno wielcy mistrzowie, jak i mniej znani malarze, tworząc zwykle na zamówienie. To niezwykłe wydarzenie nadal jest w centrum zainteresowania artystów i choć wydawać by się mogło, że nic nowego wnieść już nie można, bo wszystko zostało namalowane, opowiedziane, to przez każdy obraz przemawia serce artysty i jest on jedyny w swoim rodzaju.
____

Jeremy Winborg - Jego Obecność (2010)
Aby przejść do galerii malarstwa, kliknij obraz
____Do galerii, którą przygotowałam, starałam się wybrać dzieła w różnym stylu, z różnych epok - od średniowiecza do czasów współczesnych, o różnorodnej ekspresji, kolorystyce i wymowie. Wszystkie łączy jedno - moja subiektywna chęć pokazania ich :)

Serdecznie zapraszam do obejrzenia GALERII OBRAZÓW. Aby przejść do galerii należy kliknąć obrazek obok. Można oglądać zdjęcia pojedynczo lub jako slide show. Aby uruchomić slider, należy kliknąć znaczek , znajdujący się w prawym górnym rogu galerii. Szybkość przesuwania slajdów można regulować w "Opcjach" w prawym dolnym rogu slidera. Najlepiej ogląda się w wersji pełnoekranowej
____
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2013, 19:21:07 wysłana przez Puella Clara »

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Odp: Historia Narodzenia Jezusa w malarstwie - galeria obrazów
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2013, 02:27:40 »
Te obrazy pochodzą z różnych epok ... Oglądając miałem przedsmak czegoś co nastąpi dzięki Miłosierdziu Pana :) .
Wierzę , że spotkam się z wierzącymi wszelkich czasów i miejsc...
Czas znajdzie swój punkt jedności :) Tylko współcześni częściej niż kiedyś zadzierają nosa tak wysoko, że poza nim nie widzą już nic.
Piękna galeria i dająca okazję do kontemplacji. Dziękuję Puello za tę niezwykłą okazję. :)

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2013, 16:10:57 »
Bardzo ładna galeria. Szczególnie sugestywny Jeremy Winborg - Jego Obecność. Dziękuję i gratuluję  :D

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2013, 21:33:36 »
Cieszę się, że galeria Wam się podoba :)

Ja, podobnie jak Sokrates, kiedy oglądam dzieła sakralne z innych epok, mam odczucie bliskości z ludźmi, którzy je kontemplowali w innych czasach. Tworzymy w końcu jeden wielki Kościół! Niesamowite wrażenie też można odnieść w wiekowych sanktuariach, gdzie ściany są dosłownie przesiąknięte modlitwą. I naprawdę w takich miejscach czuć namacalnie Miłosierdzie Boże :)

Offline admin

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 25, 2013, 21:50:40 »
U mnie w mieście jest taki renesansowy kościół, tam się naprawdę czuje historię i można sobie wyobrazić wiele tysięcy mieszkańców miasta, którzy przychodzili się w nim modlić...

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 25, 2013, 22:26:43 »
Dziękuję Ci, Puelluniu, za wykonanie pięknej galerii obrazów z różnych epok, związanych z Bożym Narodzeniem. Przenosi nas ona w tamto miejsce, daje możliwość uczestnictwa i uwielbienia maleńkiego Dzieciątka Jezus. :)

Był to bardzo niebezpieczny czas dla maleńkich i większych chłopców. Święta Rodzina musiała znaleźć bezpieczne miejsce na schronienie, aby ocalić maleństwo. Kochamy ich bardzo mocno.

Szczególnie zachwyciły mnie dwa obrazy:
1) "Jego Obecność" z 2010 roku - malarza Jeremiego Winborga
2) "Adoracja pasterzy" z 1622 roku - namalowana przez Gerarda van Honthorsta

Korzystając z okazji chciałabym wspomnieć, że mój tata (uczeń Wojciecha Kossaka) zajmował się również malarstwem sakralnym. Na zamówienie różnych parafii w Polsce malował obrazy olejne i freski.Z opowiadań mamy wiem, że najpiękniejszym dziełem był duży obraz przedstawiający klęczącego i modlącego się Pana Jezusa w Ogrójcu, o pięknej, uduchowionej twarzy.
Zawsze pragnęłam obejrzeć wszystkie dzieła taty, narobić im zdjęć, może nawet odkupić, jakby mnie było stać, ale teraz uświadomiłam sobie, że właściciele mogli się do nich przywiązać i pokochać je tak jak ja kocham te, które widziałam nawet nieukończone. Nigdy nie malował kiczu, każdy obraz pieczołowicie wykańczał, był prawdziwym artystą! Jednak wedle powiedzenia: "Szewc bez butów chodzi", nie mógł sobie pozwolić na malowanie do domu, dlatego zachowało się u nas niewiele jego prac...

Póki co, proszę Cię, Puelluniu, bo wiem, jak ślicznie potrafisz malować pastelami, żebyś namalowała mi (oczywiście, kiedy znajdziesz czas) kopię obrazu Matki Boskiej Karmiącej, znajdującego się w sanktuarium w Betlejem, zwanym Grotą Mleczną.
Znalazłam w sieci jeszcze jeden obraz, który bardzo mi się podoba. Przedstawia Maryję pochyloną nad Dzieciątkiem i obejmującego ją św. Józefa. Autorem obrazu jest Simon Dewey.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2013, 09:46:52 wysłana przez Aniks »

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2013, 23:24:02 »
Ooo, dzięki, Aniks, za ten piękny obraz. Tyle w nim uczucia :)

Szczerze Ci życzę, żebyś mogła odzyskać choć kilka dzieł swojego Taty.
Co do Matki Boskiej Karmiącej z Groty Mlecznej... już sobie ściągnęłam obrazek z sieci. Pora "się przeprosić" ze sztalugami ;)

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2013, 19:44:17 »
Poszperałam trochę w dziełach artysty, o którym wspomniała Aniks, czyli Simona Dewey'a i wśród wielu wspaniałych prac znalazłam cudne dwa obrazy.
Na jednym Maria z Dzieciątkiem, na drugim malutki Jezus ze swoim przybranym ojcem, Józefem. Koniecznie musicie to zobaczyć :)
Są to reprodukcje jego prac, bo oryginały znajdują się w zbiorach prywatnych.

Simon Dewey W ramionach Józefa
____
Simon Dewey Jezus śpiący w ramionach Marii
____

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2013, 03:38:58 »
Bardzo fajne przedstawiona miłość Ojca do dziecka.
Józef kochał powierzonego mu Jezusa :)
Czułość i troska nie mniejsza niż na obrazie  z Miriam.

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.