* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: K+M+B  (Przeczytany 1763 razy)

Offline Brawur

• Użytkownik
K+M+B
« dnia: Styczeń 02, 2014, 07:51:38 »
Ile osób myśli że K+M+B oznacza Kacper+Melchior+Baltazar?
Żaden katolik lub raczej uznający sie za katolika, z którym na ten temat rozmawiałam nie wiedział co naprawdę oznaczają te literki.
Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2014, 10:01:05 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

• Maryla
Odp: K+M+B
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2014, 10:00:35 »
Wow! Byłam pewna, że chodzi o Trzech Króli...ale teraz to już niczego nie jestem pewna. Bo czy Trzej Królowie mieli na imię Kacper, Melchior i Baltazar? Może ktoś oblatany w teologii mi wyjaśni?  ;) ;D

Offline Puella Clara

• Moderator
Odp: K+M+B
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2014, 18:08:00 »
Może oblatana w teologii nie bardzo jestem, ale wiedziałam o tym, co naprawdę oznaczają litery K+M+B od ładnych iluś lat i to dowiedziałam się z kościelnego kazania ;) "K" jest fonetycznym zapisem "C"
O tym, że to nie Królowie a Mędrcy (inaczej Magowie) składali Dziecięciu pokłon, wiedziałam jeszcze z lekcji religii. Możemy o tym przeczytać tylko w Ewangelii św. Mateusza. Nie jest tam określona ani ich liczba, ani imiona.

Mt 2,1-12
1 A kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy 2 i pytali: "Gdzie jest ten narodzony Król Judejczyków? Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon". 3 Kiedy król Herod dowiedział się [o tym], przestraszył się, a za nim cała Jerozolima. 4 Zebrawszy wszystkich arcykapłanów i uczonych tego ludu, pytał ich, gdzie się ma Mesjasz urodzić. 5 A oni mu powiedzieli: "W Betlejem, w Judei. Tak bowiem jest napisane za pośrednictwem proroka: 6 "A ty, Betlejem, ziemio Judy, wcale nie najmniejsze jesteś wśród wiodących [miast] Judy, bo z ciebie wyjdzie Przewodnik, który paść będzie mój lud, Izraela"". 7 Wtedy Herod przebiegle zaprosił mędrców i wypytał ich starannie o czas pokazania się gwiazdy. 8 Odsyłając ich do Betlejem, powiedział: "Gdy tam przyjdziecie, dokładniej się zapytajcie o to Dziecko i jeśli znajdziecie, donieście mi, abym i ja poszedł oddać Mu pokłon". 9 Po wysłuchaniu króla odeszli. Wówczas gwiazda, którą zobaczyli na Wschodzie, prowadziła ich dalej, aż doszedłszy stanęła nad [miejscem], gdzie było Dziecko. 10 Widok tej gwiazdy napełnił ich bardzo wielką radością. 11 Gdy weszli do mieszkania, zobaczyli Dziecko z Maryją, Jego matką. Wtedy upadłszy oddali Mu pokłon, a po otwarciu swych szkatuł złożyli Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. 12 Potem, ponieważ we śnie zostali uprzedzeni, by nie wracali do Heroda, inną drogą odeszli do swego kraju.

Mędrcy (Magowie) należeli prawdopodobnie do stanu kapłańskiego. Z powodu swej tajemnej wiedzy byli w wysokim poważaniu na Wschodzie. Przynieśli trzy dary, może z tego wzięła się legenda o Trzech Królach, która pojawiła się w średniowieczu.
Opowiadanie św. Mateusza ma znaczenie teologiczne. Ukazuje, że Jezus od chwili urodzenia jest zapowiedzianym Mesjaszem i że Jego misja jest uniwersalna. Pokłon Magów jest symboliczną zapowiedzią uznania przez świat pogański w Jezusie Pomazańca-Władcę wszystkich narodów, posłanego przez Boga. Reakcja przerażenia Heroda jest symbolicznym wyrazem stosunku władców tego świata wobec Władcy-Pomazańca Pańskiego.
Symboliczne są też same dary: złoto - władza królewska, kadzidło - boska natura Jezusa, mirra (maść lecznicza, ale i używana do balsamowania zwłok) - zapowiedź męczeńskiej śmierci.

A imiona? Może tradycyjnie nadano takie, żeby ludziom łatwiej było zapamiętać, co mają napisać na drzwiach? :)
Kacper to imię pochodzenia perskiego - oznacza "podskarbi, stróż" lub "wspaniały"
Melchior ma pochodzenie semickie - oznacza "Bóg jest moją światłością" lub "król światła"
Baltazar to imię akadyjskie i oznacza "Boże, króla strzeż"

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.