* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Stanfordzki eksperyment więzienny, czyli do czego może być zdolny człowiek.  (Przeczytany 2158 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Czy człowiek jest z natury dobry czy zły? Czy bardzo różnimy się od dzikich zwierząt? Czy każdy z nas ma swój punkt krytyczny?
Amerykański dreszczowiec "Eksperyment" z 2010 roku w reżyserii Paula Scheuringa opowiada o eksperymencie psychologicznym przypominającym kontrowersyjny Stanfordzki eksperyment więzienny Zimbardo. Jak wyglądał on w rzeczywistości?

Stanfordzki eksperyment więzienny (Stanford Prison Experiment-SPE) badał psychologiczne efekty symulacji życia więziennego. Przeprowadziła go grupa psychologów uniwersytetu Stanford pod przewodnictwem Philipa Zimbardo w 1971 roku. Podczas selekcji kandydatów kierowano się ich dobrą kondycją psycho-fizyczną oraz brakiem kryminalnej przeszłości. 24 wybranych studentów losowo podzielono na więźniów i strażników. Eksperymentalne więzienie skonstruowano w piwnicy wydziału psychologii w Stanford.Amerykański psycholog tym samym udowodnił, że ludzie zdrowi psychicznie w specyficznych warunkach wcielają się w role oprawców i ofiar. Powodów takich zachowań upatruje on nie w zaburzeniach ludzkiej psychiki, lecz we wpływie otoczenia na jednostkę.
Przez następne lata uczestnicy byli obserwowani - eksperyment nie wpłynął negatywnie na ich życie. Było to spowodowane tym, że zostali poddani terapii, na której dokładnie im wytłumaczono, czego byli uczestnikami i świadkami.
Jednym z wniosków było też spostrzeżenie, że odgrywanie ról społecznych może wpływać na kształtowanie się osobowości jednostki. Zaplanowany na dwa tygodnie eksperyment przerwany został już po sześciu dniach ze względu na brutalne zachowania osób, które przyjęły role strażników.Po wydarzeniach znęcania się nad więźniami podczas drugiej wojny w Iraku Zimbardo przypomniał o wyniku swojego eksperymentu wskazując na warunki więzienne jako szczególnie sprzyjające przemocy. Zimbardo w wypowiedziach na temat tego incydentu sugerował też, że zarówno żołnierzom jak i więźniom potrzebna będzie opieka terapeutyczna, taka jak ta, którą zapewnił uczestnikom swojego eksperymentu, by nie doszło do tragedii i samobójstw, życia w potępieniu przez opinię społeczną, w poczuciu winy za czyny, których to dopuścić może się każdy w takich specyficznych warunkach.
Czy naprawdę każdy? Nie wiem.

Dokładniejszy opis eksperymentu w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_wi%C4%99zienny
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2014, 00:51:26 wysłana przez Puella Clara »

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Stanfordzki eksperyment więzienny, czyli do czego może być zdolny człowiek.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2014, 16:41:46 »
W bardzo przystępny sposób przybliża ten temat Radek Kotarski w "Polimatach". Odcinek pt. "Czy jest w Tobie oprawca?"
Czy jest w Tobie oprawca? | Polimaty #23

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Odp: Stanfordzki eksperyment więzienny, czyli do czego może być zdolny człowiek.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2014, 23:25:00 »
Czy ktoś się może dziwić dlaczego współcześni władcy postawili na media? Przecież można miliony ludzi umieścić w wykreowanym przez nie świecie.
Można dać im wybór roli... Jak będziesz mówił myślał co słyszysz w mediach, to będziesz młody, elita i z miasta! Tam się ludziom podstawia "autoryteta" mówiące kogo mają się bać, kim pogardzać, a kogo podziwiać. Niestety, zależność ludzi od środowiska jest bezwzględnie współcześnie wykorzystywana.
Dlatego nie  ma wolności bez wolnych mediów!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2014, 23:27:34 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.