* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Młynarz i amsterdamskie mosty  (Przeczytany 1763 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Młynarz i amsterdamskie mosty
« dnia: Styczeń 17, 2014, 07:16:49 »
_Młynarz i amsterdamskie mosty

Rysunek przedstawia mapę jednej z dzielnic Amsterdamu, z bogatym systemem kanałów i dwudziestu dwoma mostami. Pewien holenderski młynarz wyszedł z jednej z oznaczonych literami wysepek, by złożyć wizytę swemu przyjacielowi, także młynarzowi, mieszkającemu na innej wyspie. Ponieważ miał dość dużo czasu, zdecydował przy okazji odbyć dłuższy spacer, podczas którego postanowił przejść przez wszystkie dwadzieścia dwa mosty, przez każdy tylko po jednym razie. A że młynarz miał głowę nie od parady, więc poszedł i... przeszedł!

Zadanie polega na wskazaniu wysepek, na których stoją wiatraki obu młynarzy. Należy pamiętać, że Holender wyszedł z własnej wysepki, przebył wszystkie mosty, nie przechodząc żadnego dwukrotnie i skończył spacery w domu przyjaciela-młynarza.
_Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Młynarz i amsterdamskie mosty
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2014, 15:32:43 »
Wiatraki młynarzy stoją na wysepkach L i C.

Jedynie z te wysepki są połączone z innymi nieparzystą liczbą mostów :)

Dlaczego musiała być nieparzysta liczba mostów? Otóż, skoro młynarz musiał przejść przez każdy, a przez żaden nie mógł dwa razy, to każda para mostów prowadząca do jakiejś wysepki musiała oznaczać wejście i wyjście. Tak odwiedzone zostały wszystkie wysepki. Te, na których mieszkali znajomkowie, mają po jednym dodatkowym moście, z wysepki początkowej było to wyjście, na wysepce docelowej wejście.

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: Młynarz i amsterdamskie mosty
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2014, 18:03:55 »
Spryciulka z Ciebie Puelluś :D Rozwiązałaś zagadkę i bardzo pięknie wyjaśniłaś swój sposób rozumowania!

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.