* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Trzy kokardki, czyli jak Kasia szóstkę na matmie dostała  (Przeczytany 2001 razy)

Offline marylaossowska

• Maryla
Trzy kokardki, czyli jak Kasia szóstkę na matmie dostała
« dnia: Styczeń 17, 2014, 07:45:07 »
_Trzy kokardki, czyli jak Kasia szóstkę na matmie dostała

Kasia wróciła ze szkoły cała w skowronkach.

- Dlaczego jesteś taka radosna? - zapytała mama.

-  Bo dostałam na matmie szóstkę za rozwiązanie logicznego zadania - pochwaliła się Kasia.

-  Świetnie, opowiedz, jak to było - zachęciła mama.

-  A więc nasza pani powiedziała, że dzisiaj będą zadania logiczne. Na pierwszy ogień wybrała Zosię, Asię i mnie. Ustawiła nas przed całą klasą gęsiego: mnie na przodzie, za mną Zosię, a na końcu Asię. I powiedziała, że nie wolno się nam odwracać. Potem pokazała wszystkim otwarte pudełko w którym było pięć kokard: dwie białe i trzy czarne. Jedną z nich wpięła w moje włosy, druga we włosy Zosi i trzecią we włosy Asi. Żadna z nas nie wiedziała, jaką kokardę ma nad głowie, ani jakie kokardy zostały w pudle. Asia była w najlepszej sytuacji, bo widziała przed sobą nas obie, Zosia tylko mnie, o ja w ogóle nikogo. I wtedy pani zapytała Asię, czy wie, jaką ma kokardę na głowie, a Asia powiedziała, że nie ma pojęcia. Zosia też zapiszczała, że nie wie. I wtedy ja...

-  No co ty, ty geniuszu w spódnicy - wtrącił kpiąco brat - na pewno powiedziałaś, że też nie masz zielonego pojęcia o tym, jakiego koloru kokarda sterczy ci na czubku tej twojej "mądrej" głowy...

- A właśnie, że wiedziałam - odparła nie bez satysfakcji Kasia.

-  Tak? Nie wierzę, żebyś naprawdę wiedziała. Jeśli trafiłaś, to znaczy, że po prostu zgadłaś, a nie doszłaś do tego drogą logicznego rozumowania. Bo to jest niemożliwe. Nawet ja... - tu zrobił efektowną przerwę dla podkreślenia ważności tego stwierdzenia - nie rozwiązałbym tego zadania rozumowo, gdyż jest tu za mało danych.

-  Taak?... - Kasia zaśmiała się ironicznie - to ty musiałbyś uciec się do zgadywania, bo logiczne rozumowanie byłoby zbyt długim obciążeniem dla twego mózgu. A teraz posłuchaj mojego rozwiązania, a przekonasz się, że można wydedukować prawidłową odpowiedź!
_

Pytanie: Czy możliwe jest logiczne rozwiązanie tej zagadki?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2014, 07:54:11 wysłana przez marylaossowska »

Offline Puella Clara

• Moderator
Odp: Trzy kokardki, czyli jak Kasia szóstkę na matmie dostała
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2014, 15:15:59 »
Oczywiście, że możliwy jest logiczny sposób na rozwiązanie tej zagadki! Pod warunkiem, że dwie pozostałe koleżanki Kasi też myślą logicznie :D

Asia widziała dwie dziewczynki. Skoro nie wiedziała, jaki kolor kokardy miała, to znaczy, że te dwie przed nią miały albo: czarną i białą albo dwie czarne. Gdyby miały bowiem dwie białe, to Asia by wiedziała, że ma czarną.

Teraz Zosia. Znając odpowiedź Asi i widząc, jaką kokardę ma Kasia, też nie wiedziała. Gdyby Kasia miała białą, to Zosia miałaby tylko jedno wyjście - mieć czarną. Z tego wynika, że Kasia musiała mieć czarną!

Kasia to wszystko słyszała i rozumiała.. więc prawidłowo odpowiedziała :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2014, 15:21:08 wysłana przez Puella Clara »

Offline marylaossowska

• Maryla
Odp: Trzy kokardki, czyli jak Kasia szóstkę na matmie dostała
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2014, 18:07:11 »
Tak! To prawidłowa odpowiedź!

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.