* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Gwałtownie spada aktywność Słońca - zapowiedź srogich zim  (Przeczytany 2709 razy)

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Podobne zjawisko miało miejsce w XVII wieku - wtedy zamarzała Tamiza, a po zamarzniętym Bałtyku można się było dostać do Szwecji.
Astronomowie nigdy nie widzieli czegoś takiego w czasach nowożytnych.
Tempo spadku aktywności jest podobno najwieksze od 10000 lat, jak wynika z badań różnych warstw lodu arktycznego.Mechanizm, o którym mówią astronomowie, to zmniejszenie się ilości promieniowania ultrafioletowego, a to zmienia kierunek prądów morskich.
Europa przestanie być ogrzewana przez nie. Wtedy zmieni się dystrybucja energii cieplnej na Ziemi.
Słońce w swoich minimach nadal wysyła prawie  tyle samo energii, co w maksimum.
Różnice są rzędu 0,15%.
Wszystkie efekty nie są poznane jeszcze.

Czytałem o eksperymencie w CERN sprawdzającym efekt międzygwiezdnego promieniowania kosmicznego na tworzenie się chmur na Ziemi.
Jest go naprawdę dużo. Okazało się , że jego cząsteczki tworzą centra chmurotwórcze. Co to ma wspólnego z minimum Słońca?
W czasie minimum znika pole magnetyczne naszej gwiazdy, a ono chroniło Ziemię przed galaktycznym promieniowaniem. Teraz więcej go będzie docierać do atmosfery zwiększając powierzchnię chmur, a to zmniejsza ilość energii docierającej do powierzchni Ziemi.

Według poważnych ocen istnieje 20% szansy, że za 14 lat znajdziemy się w tak zwanym minimum Maundera, jak nasi przodkowie w czasach Potopu ( szwedzkiego).
To nie jest mieszanie w mętnej wodzie jak w sprawie efektu cieplarnianego. Tym razem dane są jasne, a skutki historycznie poznane.
Ważne, że zimno w czasie minimum Maundera wcale nie ograniczało się do Europy. Można znaleźć tego dowody w starojapońskiej literaturze, a nawet w przyrostach w pniach starych drzew na wyspach japońskich. Badaczka tych przyrostów ogłosiła, że aktualne są bliźniaczo podobne do tych z początków tamtego chłodu.
Czyli teza o możliwym tylko regionalnym wpływie na Europę może być historycznie niepotwierdzona.
Klip BBC o tym (angielski)Wikipedia o minimum Maundera:
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2016, 21:52:19 wysłana przez admin »

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Gwałtownie spada aktywność Słońca - zapowiedź srogich zim
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2014, 00:06:36 »
Aha...i to jest to "ocieplenie klimatu", o którym trąbi się od kilkunastu lat  :D ;) Spowodowane CO2 oczywiście. Ze spalania polskiego węgla czarnego. Bo spalanie niemieckiego węgiela brunatnego już oczywiście poziomu CO2 nie podnosi. Nie znoszę teorii spiskowych, ale cyrk w którym błaznują od lat politycy i niektórzy naukowcy nadaje się jedynie faktycznie na teorię spiskową.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2014, 00:10:42 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Gwałtownie spada aktywność Słońca - zapowiedź srogich zim
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2014, 00:34:30 »
Informacje o spadającej aktywności Słońca wcale nie były szeroko propagowane. Co ciekawe, jak się posłucha tego naukowca, on usiłuje bronić tezy o mniej więcej stałej ilości ciepła na Ziemi, choć w okresach minimum bezwzględna ilość energii od Słońca  trochę maleje, a do tego są jeszcze inne mechanizmy jak ten o którym pisałem. Wydaje się, że lobby "ocieplania" Ziemi nie ustąpi łatwo ...
Ps.
Słyszałem, że Niemcy w wartościach bezwzględnych spalają więcej węgla niż my i gorszej jakości, ale ukrywają to w "statystyce".
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2014, 00:47:43 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240

Offline Puella Clara

 • Moderatorzy
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Gwałtownie spada aktywność Słońca - zapowiedź srogich zim
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2014, 17:13:02 »
Bardzo ciekawy i ważny artykuł, Sokratesie! Dzięki, że o tym napisałeś.

Wizja małej epoki lodowcowej jest okropna. A co, jeśli będzie jeszcze gorzej, niż kilka wieków temu? Wyniki badań, hipotezy i prognozy nie są nagłaśniane, a przecież aż krzyczą i są potwierdzane przez wielu naukowców.
Dzieje się wręcz odwrotnie. W odpowiedzi na te ustalenia naukowcy z University of Edinburgh próbują udowadniać, że wpływ Słońca na klimat Ziemi jest niewielki, natomiast aktywność wulkaniczna i gazy cieplarniane mają istotne znaczenie.

W sumie tak naprawdę nie wiemy, jak może być, bo faktycznie obecne zanieczyszczenie atmosfery może wpłynąć na to, że ewentualny stan podobny do minimum Maundera może przebiegać inaczej. Biorąc jednak pod uwagę to, że promieniowanie kosmiczne (przed którym pole magnetyczne Słońca przestanie nas chronić w razie jego minimalnej aktywności) sprzyja rozwojowi chmur i to takich, które się nie "wypadują" z deszczem - może być gorzej. Pyły i zanieczyszczenia powstawanie chmur chyba raczej potęgują...

Dla chcących lepiej zrozumieć procesy zachodzące na Słońcu związane z problemami poruszonymi w artykule, niedowiarków oraz tych, którzy muszą usłyszeć i zobaczyć, żeby lepiej zrozumieć mam ciekawy film - "Nieznane oblicze Słońca" z 2012 roku.
Dr Abdussamatov z obserwatorium RAS w Petersburgu doszedł do podobnych wniosków, związanych z cyklami słonecznymi, intensywnością energii wydzielanej przez Słońce, spadkiem jego aktywności oraz ilością plam. Przebadał dokładnie cztery ostatnie cykle słoneczne.
Poniżej przedstawiam dwa wykresy. Górny wykres przedstawia całkowite natężenie promieniowania Słońca na przestrzeni ostatnich czterech cykli i prognozę do 2045 roku. Dolny wykres przedstawia ilość występujących plam na Słońcu w tym samym zakresie czasu. Widać tu wyraźną korelację, gdyż plamy słoneczne przyczyniają się do emisji znacznie większej ilości promieniowania niż sama powierzchnia Słońca, pomimo że są od niej chłodniejsze. Dzieje się to w gwałtownych zjawiskach zwanych rozbłyskami słonecznymi, których chwilowa energia czasem jest tysiąckrotnie większa niż całej fotosfery, a temperatura sięga nawet 15 milionów stopni.
Obecny szczyt aktywności Słońca właśnie mija, a plam powoli będzie coraz mniej. Kiedy i jak silny będzie następny szczyt, w tej chwili nie wiemy. Jedno jest pewne - Słońce trzeba dokładnie obserwować i przygotować się na ewentualną zmianę klimatu. Miejmy nadzieję, że jednak Słońce pozytywnie nas zaskoczy i wróci do normy, a ja zapraszam na "Epokę lodowcową" na wesoło ;)
http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,3752.0.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2014, 21:20:18 wysłana przez Puella Clara »

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Gwałtownie spada aktywność Słońca - zapowiedź srogich zim
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2014, 01:40:48 »
Teoria profesora Svensmarka znalazła potwierdzenie w eksperymencie CLOUD przeprowadzonym w CERN. To jest bardzo niewygodne dla zaangażowanych w histerię zmiany klimatu uczonych i polityków. Niektórzy porównują sytuację uczonego do położenia Galileusza. Jedno jest pewne... Lobby ocieplenia klimatu może się nie poddać nawet jak zacznie zamarzać Bałtyk. Będą mówić  o "redystrybucji ciepła". Świadectwa historyczne mówią jednak o epokach lodowcowych na Ziemi, a nie czasach "redystrybucji". Co ciekawe może być istotna nie tylko aktywność Słońca, ale bliskość supernowych i region Galaktyki gdzie przebywa Ziemia, jeśli oznacza to zmianę poziomu promieniowania kosmicznego.

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.