* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Niezwykłe lodowe kryształki – płatki śniegu.  (Przeczytany 9547 razy)

Offline Puella Clara

• Moderator
Niezwykłe lodowe kryształki – płatki śniegu.
« dnia: Styczeń 19, 2014, 21:37:28 »
____
Śnieg jest opadem atmosferycznym w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych, płaskich, prawie idealnie symetrycznych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu.
Czasem płatkami śniegu nazywamy same pojedyncze kryształki. Śnieg rodzi  się w chmurach.

Kto widział śnieg? Chyba każdy, o ile nie mieszka w okolicach równika. Kto widział płatki śniegu - lodowe kryształki pod mikroskopem? O, z tym chyba trudniej. Zapraszam w podróż do świata mroźnego architekta-artysty :)
____

Sama woda (para wodna) i niska temperatura nie wystarczą, żeby powstał biały puch. Potrzebne tzw. jądro kondensacji. Może to być np. drobinka kurzu lub pyłek kwiatowy i to na nim rozpoczyna się kondensacja cząsteczek wody i tworzenie kryształu. Najpierw wszystkie kryształki lodu rosną tak samo, tworząc foremne graniastosłupy sześciokątne o wielkości ułamka milimetra. Ale im kryształek lodu jest większy, tym szybciej zaczynają rosnąć jego rogi. Dlaczego? Kanciaste czubki bardziej "wystają" i do nich przykleja się więcej cząsteczek wody z nasyconego parą wodną powietrza otaczającego kryształ. Zamienia się w sześcioramienną gwiazdkę.

____Pierwsze fotografie kryształów lodu zostały zrobione przez Wilsona Bentleya.
"Dopiero pod mikroskopem odkryłem, że płatki śniegu to po prostu cuda. Byłoby źle, gdyby to piękno nie zostało pokazane i docenione przez innych. Każdy śniegowy kryształ jest mistrzowsko zaprojektowany, niepowtarzalny. Gdy pojedynczy płatek się topi, całe piękno bezpowrotnie przepada". Wilson Bentley 1925
____

W zależności od temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza kryształki lodu przybierają formę płytek, kolumienek, kryształów rozgałęzionych (dendrytów) igieł lub grudek. Generalnie, im wyższa wilgotność, tym kryształki lodu mają bardziej złożone kształty. W temperaturze około -2 °C rosną kryształy w postaci cienkich płytek, natomiast pobliżu -5 °C pojawiają się kolumny i smukłe igły. Płytki się ponownie tworzą w pobliżu -15 °C, a kolumny i płytki około -30 °C. Ostateczny kształt śnieżynki zależy od tego, jak zmienia się temperatura i wilgotność podczas jej drogi z chmury ku ziemi. Jednak nawet dla dwóch powstałych w bezpośrednim sąsiedztwie płatków droga na ziemię nigdy nie będzie taka sama. Różne są również jądra kondensacji, a co za tym idzie - nie ma na świecie dwóch idealnie identycznych płatków śniegu!

Ale dlaczego kryształki lodu, czy to płaskie, czy graniaste zawsze mają sześciokrotną oś symetrii? Otóż zamrożone cząsteczki wody tworzą heksagonalną (sześciokątną) sieć krystaliczną. Każda komórka elementarna kryształu lodu składa się z sześciu atomów tlenu po jednym w każdym kącie sześciokąta i atomów wodoru pomiędzy nimi. Ta konfiguracja atomów jest wielokrotnie powtarzana.

Dziś najsłynniejszym badaczem płatków śniegu jest Kenneth Libbrecht, profesor fizyki na Caltech (California Institute of Technology). Fotografie widoczne w slideshow poniżej, to przede wszystkim jego dzieło.

Aby obejrzeć slideshow klikaj fotografie, jedna po dugiej lub kliknij napis "Zacznij pokaz slajdów" :)

____
Wzrost kryształków lodu.
Profesor Kenneth Libbrecht prowadzi również badania laboratoryjne, które mogą dostarczyć nowych informacji na temat dynamiki molekularnej wzrostu kryształów.
W sytuacji widocznej na filmiku użyto wysokiego napięcia do wytworzenia cienkich igieł lodu, na których "rosły" później gwiazdki śniegu.
____

Choć wiele już o śniegu  wiadomo, naukowcy wciąż dokonują nowych odkryć, które pomagają nam zrozumieć istotę opadów śniegu. Na przykład holenderski badacz Peter Kuipers Munneke odkrył, że im większe są kryształki lodu tworzące płatki śniegu, tym śnieg staje się bielszy. Większe kryształki lodu są w stanie odbijać większe ilości światła, przez co wydają się one większe, a śnieg jaśniejszy i bielszy. Bo to, ze płatki śniegu przy wyższej temperaturze są większe i się zlepiają, a przy niższej są drobne i sypkie, chyba wszyscy zauważyliśmy ;)

Śnieżynki to nie jedyne niezwykłe kryształki lodu. Ciekawe są również bajeczne wzory malowane przez mróz na szybach: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,3814.0.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2014, 15:59:28 wysłana przez Puella Clara »

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Odp: Niezwykłe lodowe kryształki – płatki śniegu.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2014, 22:39:14 »
Każdy płatek jest niepowtarzalny, topniejąc zabiera ze sobą odrobinę piękna ...
Wygląda na to, że ciągle są powody do robienia płatkom coraz doskonalszych zdjęć.
Zaintrygował mnie problem czy istnieją programy symulujące powstawanie płatków śniegu.
Okazuje się, że wcale nie jest to proste. Wymaga skomplikowanej matematyki, a ciągle nie rozumiemy całej fizyki procesu.
Uzyskane modele nie oddają jeszcze prawdziwego piękna płatków śniegu!
Są już muzea śnieżynek

Nakaya Museum - Japonia

Dziękuję za świetny artykuł. Odrobina piękna rozświetla życie. :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2014, 22:41:07 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2014, 01:17:37 »
To jest cud natury stworzonej przez Artystę. Wystarczy zrobić zdjęcia płatków śniegowych i mamy niepowtarzalne wzornictwo, do wykorzystania. Żaden płatek nie jest taki sam. Mamy nieskończone źródło inspiracji :)

Offline Aniks

• Użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2014, 18:20:28 »
Prześliczne mini-arcydzieła, prawdziwe cudeńka artystyczne!

Ludzki rozum pojąć może tylko wyjaśnione przez badaczy zjawiska, ale nie Wielkość Tego, który to wszystko, a więc i zachwycające śnieżynki stworzył!

Puelluniu, dziękuje Ci za przeniesienie mnie w piękną, bajkową krainę :)

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2014, 21:15:05 »
Dziękuję za miłe komentarze :)

Tak - kiedy sobie człowiek wyobrazi stopień złożoności materii żywej czy nieożywionej, te wszystkie niuanse, procesy, porządek i sens - można wpaść w zachwyt i zadziwienie. Trudno podrobić naturalne procesy zaplanowane przez Stwórcę, nawet w ściśle określonych warunkach w laboratorium.

A co ze sztucznym śniegiem? O nie, nie ma tam śnieżynek! W chmurach zamrażana jest para wodna, natomiast w naśnieżnicy (armatce śniegowej) woda płynna. Urządzenie miesza ją z bardzo sprężonym powietrzem. Przy wyjściu z dyszy taka mieszanka bardzo szybko się rozpręża i… zamarza. Zamarznięta woda tak się jednak ma do kryształków lodu... jak węgiel czarny do diamentu. ;)

Można jednak... robić śnieżynki papierowe lub szydełkowe. Choć to misterna praca - daje trwałe efekty :)

Śnieżynki wydziergane na szydełku
__
Śnieżynki wycięte z papieru
____

Offline Kera

• Użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2014, 17:27:10 »
Bardzo ciekawy artykuł, Puello! Te lodowe płatki śniegu są tak piękne, że kilka razy przejrzałam slideshow! Te wycinanki i serwetki też są bardzo fajne. To naprawdę sztuka! :)

Ja chciałabym się podzielić pewnym swoim przeżyciem. Jakieś 2-3 lata temu musiałam w nocy wyjść na dwór. Było ok. -20 stopni wtedy. Kiedy już wracałam do domu, zobaczyłam w świetle latarni całe mnóstwo iskrzących się w powietrzu punkcików, a śnieg wtedy nie padał! Pojawiały się i znikały, cały czas gdzieś rozbłyskiwały kolorami tęczy lub na biało. To był niesamowity widok. Jakby nie z tego świata :)
Stałam i podziwiałam dłuższą chwilę, mimo mrozu. W telewizji następnego dnia powiedzieli, że w Polsce obserwowaliśmy zjawisko diamentowego pyłu. Znalazłam w sieci filmik, który właściwie pokazuje namiastkę tego, co ja widziałam, bo ja widziałam w nocy, na ciemnym tle, w świetle latarni.

Pył diamentowy - Diamond dust

Offline Puella Clara

• Moderator
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2014, 18:21:38 »
Ojej, Kerusiu, jak dobrze, że o tym napisałaś! To bardzo ciekawe zjawisko. Sama też byłam jego świadkiem i stałam jak urzeczona wpatrując się w migotliwe diamenciki unoszące się w powietrzu. Nic, tylko łapać garściami i biec do jubilera :D

Diamentowy pył to też rodzaj opadu, jak śnieg, ale powstaje w innych okolicznościach. My możemy obserwować go przy powierzchni ziemi, ale bywa też gdzie indziej. Wytrąca się przy bardzo niskich temperaturach. Potrzebne jest jeszcze zjawisko inwersji, to znaczy zimne powietrze opada i gromadzi się przy powierzchni ziemi, zaś cieplejsze wślizguje się ponad nie. Wtedy dochodzi do skraplania się pary wodnej, która zamarza i zmienia się w drobny lód. Kryształki są tak lekkie, że wydają się być zawieszone w powietrzu, mimo iż w rzeczywistości bardzo powoli opadają ku powierzchni ziemi. Drobne kryształki lodu mają kształt sześciokątów, czworokątów lub trójkątów, raczej płaskich niż graniastych. W promieniach słonecznych lub innym snopie światła kryształki pięknie błyszczą :)
Rainbow-colored diamond dust 虹色ダイヤモンドダスト

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2014, 23:46:53 »
Świat jest taki ciekawy i jest moc we współpracy. Pomyśleć, że przeszłość ludzkości jest pełna wojen i okropnych mordów. Na szczęście nie tylko...
Woda tyle niezwykłych rzeczy potrafi!

Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.