* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: 151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego  (Przeczytany 2590 razy)

Offline marylaossowska

• Moderator
151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
« dnia: Styczeń 20, 2014, 21:50:19 »
__Powstanie Styczniowe w latach 1863 – 1864 było zbrojnym wystąpieniem przeciwko Rosji i największym polskim powstaniem narodowym.  Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 roku. Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się ucisk narodowy w zaborze rosyjskim. Wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które zostały krwawo rozpędzone przez wojsko imperium rosyjskiego. Przed powstaniem uformowały się wśród Polaków dwa przeciwstawne obozy: czerwonych – dążących do wybuchu powstania oraz białych – przeciwników jakichkolwiek zrywów zbrojnych.
_
Patriotyczna demonstracja pod kościołem św. Anny w Warszawie 27 lutego 1861 roku
Demonstracja została  krwawo spacyfikowana nahajkami przez Kozaków

Powstanie Styczniowe zostało przyspieszone przez tzw. brankę, czyli pobór do wojska rosyjskiego ludności polskiej. Branka miała na celu rozbicie konspiracji frakcji czerwonych i udaremnienie powstania. 22 stycznia 1863,  w dniu wybuchu powstania, Centralny Komitet Narodowy, skupiający działaczy dążących do wybuchu powstania i połączenia go z reformami społecznymi, przeobraził się w Tymczasowy Rząd Narodowy i opublikował Manifest Powstańczy oraz uzupełniające go dekrety. W manifeście rząd wzywał narody polski, litewski i białoruski do walki z zaborcą i zarazem ogłaszał zniesienie różnic stanowych oraz natychmiastowe uwłaszczenie chłopów.

Wybuch powstania

W noc wybuchu powstania imperium rosyjskie dysponowało aż 100 tysięczną armią wobec zaledwie 7 tysięcy powstańców. W związku z ogromną przewagą wojsk rosyjskich, Polacy przyjęli taktykę wojny partyzanckiej, nękając przeciwnika niespodziewanymi atakami i unikając walki w otwartym polu. Powstańcy zaatakowali garnizony rosyjskie zaatakowano w 33 miejscach. W niektórych miejscowościach, np. w Płocku atak powstańców nie powiódł się, a w innych - zwłaszcza na Podlasiu - powstańcom udało się rozbroić kilka garnizonów.

Wybuch powstania zaalarmował dowództwo rosyjskie, które zarządziło koncentrację wojsk w większych miastach. Liczba miejscowości, w których stacjonowały garnizony rosyjskie zmniejszono ze 180 do 42, co było bardzo korzystne dla powstańców, którzy zyskali większą swobodę ruchów na prowincji oraz swobodny dostęp do granic Królestwa Polskiego.

Walki powstańcze
_Powstanie Styczniowe objęło swym zasięgiem Królestwo Polskie, a także Litwę, Białoruś oraz część Ukrainy. W trakcie powstania styczniowego stoczono 1229 bitew i potyczek,  w tym 956 w Kongresówce, 236 na Litwie, pozostałe na Białorusi i Ukrainie. Największe bitwy stoczyły oddziały powstańcze Apolinarego Kurowskiego (17 lutego 1863 pod Miechowem), Mariana Langiewicza (24 lutego pod Małogoszczą oraz 17-18 marca 1863 pod Chrobrzem i Grochowiskami), Michała Heidenreicha-Kruka (8 sierpnia 1863 pod Żyrzynem), Karola Rębajło-Kality (17 stycznia 1864 pod Lubienią i Iłżą).
_
Juliusz Kossak - Bitwa pod Ignacewem (1893)

Ogółem przez szeregi oddziałów polskich w całym okresie powstania przeszło ponad 200 tysięcy ochotników. Wojsko polskie wspomagali Polacy ze wszystkich zaborów i emigracji, oraz przedstawiciele innych narodów, m.in. Rosjanie (Antoni Daniłowicz Trusow), Ukraińcy (Andrij Opanasowicz Potebnia), Włosi (Francesco Nullo i inni garibaldczycy), Francuzi, Niemcy i Słowacy. Największe nasilenie Powstanie Styczniowe osiągnęło latem 1863, gdy przewagę we władzach centralnych uzyskali biali po przejęciu dyktatury powstania przez Mariana Langiewicza.

Biali duże nadzieje wiązali z ewentualną interwencją mocarstw zachodnich. Francja, Anglia i Austria ograniczyły się jedynie wydania deklaracji dyplomatycznych, uważając polską insurekcję za wewnętrzną sprawę imperium rosyjskiego. Żadne z tych państw nie zamierzało wystąpić zbrojnie w interesie Polski. Jedynie papież Pius IX w swojej mowie tronowej z 24 kwietnia 1864 ostro wystąpił w obronie Polaków: sumienie mnie nagli, abym podniósł głos przeciwko potężnemu mocarzowi, którego kraje rozciągają się aż do bieguna. (...) Monarcha ten prześladuje z dzikim okrucieństwem naród polski i podjął dzieło bezbożne wytępienia religii katolickiej w Polsce.

Nie mogąc zlikwidować partyzantki polskiej, władze rosyjskie podjęły akcje pacyfikacyjne oparte na stosowaniu terroru i zasad odpowiedzialności zbiorowej. Z okrucieństwa zasłynął zwłaszcza nowy gubernator Litwy, Michaił Nikołajewicz Murawjow, którego nazywano Wieszatielem. Mnożyły się publiczne egzekucje, kontrybucje, konfiskaty majątków i masowe zsyłki na Sybir.

Upadek powstania
__Jesienią 1863 powstanie poważnie osłabło. Próbował ratować je sprawujący od 17 października 1863 władzę dyktatorską Romuald Traugutt, jednak na wiosnę 1864 walki prawie zupełnie wygasły. Najdłużej, bo aż do jesieni 1864, walczył oddział chłopski księdza Stanisława Brzóski na Podlasiu. 5 sierpnia 1864 Romuald Traugutt, ujęty przez Rosjan, został stracony wraz z czterema innymi członkami Rządu Narodowego.

Do grudnia 1864 ukrywał się ostatni naczelnik Warszawy, Aleksander Waszkowski, ale i on został ujęty przez policję rosyjską i uwieziony w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej, a później  stracony na jej stokach 17 lutego 1865 roku wraz z Emanuelem Szafarczykiem. Była to ostatnia w Warszawie publiczna egzekucja uczestników powstania.
_
Jan Matejko - Polonia rok 1863 (1864)

W Powstaniu Styczniowym zginęło około 30 tysięcy powstańców. Rosjanie rozpoczęli okrutne represje natychmiast po stłumieniu powstania, zsyłając na Syberię ponad 38 tysięcy uczestników i konfiskując ich majątki. Władze rosyjskie przystąpiły do wzmożonej rusyfikacji społeczeństwa polskiego, mającej na celu upodobnienie Kongresówki do innych prowincji imperium rosyjskiego. W 1867 zlikwidowano resztki autonomii Królestwa Polskiego, którego nazwę zmieniono na Kraj Nadwiślański (ros. Привислинский край, Priwislinskij kraj). Szczególnie krwawo Rosjanie rozprawili się z powstaniem na Litwie, którą terroryzowały egzekucje generał-gubernatora Michaiła Murawjowa zwanego Wieszatielem. Rozstrzelali bądź powiesili 700 osób, około 40 tysięcy wysłano etapami na katorgę na Sybir. Skonfiskowano 1660 majątków szlacheckich, oddając je na licytację lub obdarowując nimi oficerów rosyjskich. W ramach represji miastom, które czynnie popierały powstanie odebrano prawa miejskie, powodując ich upadek, skasowano również wszystkie klasztory w Królestwie, które były głównymi ośrodkami polskiego oporu. Klęska powstania była ogromnym wstrząsem dla Polaków. Wśród części społeczeństwa zapanowało przeświadczenie o beznadziejności wszelkiej walki zbrojnej.

Aleksander Sochaczewski - Pożegnanie z Europą (1894)

Epilogiem zrywu narodowego lat 1863-64 był wybuch powstania zabajkalskiego w czerwcu 1866, zorganizowanego przez polskich zesłańców.

Źródła:
http://www.bn.org.pl/powstanie
http://www.powstaniestyczniowe.pl/o-powstaniu.html
http://www.polskieradio.pl/Powstanie-Styczniowe/Tag19747
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2014, 05:58:46 wysłana przez marylaossowska »

Offline Uczen_Sokratesa

• UĹźytkownik
Odp: 151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2014, 21:55:18 »
Co za przeklęty rosyjski imperializm... Mieć pod butem inne narody, to wydaje się potrzebne władcom Rosji do dziś.
Los naszych przodków był naprawdę ciężki.

Offline Puella Clara

• Moderatorzy
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2014, 22:51:38 »
Kilka razy w miesiącu przejeżdżam obok Cytadeli Warszawskiej i moje myśli wędrują wtedy do tamtych czasów, czasów wielkich Powstań Narodowych – Listopadowego, Styczniowego oraz represji po nich. Widzę wąziusieńkie okienka, przez które ledwie dłoń przechodzi, patrzę na krzyże przy Bramie Straceń... Ogarnia mnie wtedy smutek, ale i duma, że jestem Polką. Należę do Narodu, który nie dał się stłamsić, dla którego życie w niewoli było nie do przyjęcia.
Mocarstwa, które wtedy nas gnębiły, nadal mają nie lada zakusy. Czy Polacy mają jeszcze w sobie patriotyzm swych przodków? Mam nadzieje, że tak...

Dla mnie zaskoczeniem było, kiedy dowiedziałam się o wystawie fotografii z czasów Powstania Styczniowego. Nie miałam pojęcia, że tak dobrze się niektóre zdjęcia zachowały! Powstańcy robili sobie często zbiorowe fotografie przed wyruszeniem do boju.
Znalazłam zdjęcie autorstwa Walerego Rzewuskiego przedstawiające grupę Żuawów śmierci, wraz z francuskim oficerem Franciszkiem Rochebrune, ich pułkownikiem. Żuawi śmierci przysięgali, że nigdy się nie cofną ani nie poddadzą. Mogli tylko zwyciężyć albo zginąć. Rekrutowani pod Wawelem z ochotników, tworzyli doborowe oddziały powstańcze.

Fot. Walery Rzewuski 1863 r. Żuawi śmierci w Krakowie.
Pierwszy od lewej stoi płk Franciszek Rochebrune.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2014, 08:31:59 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

• Moderator
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2014, 05:41:18 »
Fotografie powstańcze...ciekawe ile z nich się przechowało, bo przecież fotografię wynaleziono niecałe 30 lat wcześniej i nie była w 1863 roku jeszcze tak powszechna. Powstanie Styczniowe było wstrząsem dla narodu i na długie lata zostawiło w Polakach niezabliźniającą się ranę. Obrazy powstańcze utrwalane były przez niezliczonych, niekiedy anonimowych artystów na rycinach, rysunkach, w oleju...Jednym z takich obrazów jest "Bitwa Miechowska". Miechów to miasteczko ok. 40 km od Krakowa. W roku 1863 było ważnym punktem strategicznym, ze względu na bliskość trójkąta granicznego.

Bitwa miechowska IV 17.02.1863 r.

Dla mieszkańców Miechowa Powstanie Styczniowe zapisało się bardzo tragicznie. 17 lutego 1863 r. oddziały powstańcze w sile około 2500 ludzi, dowodzone przez Apolinarego Kurowskiego dokonały próby opanowania Miechowa, licząc na zaskoczenie Rosjan. Ci jednak, w przeddzień ataku, wzmocnili załogę i byli przygotowani do obrony. Początkowo powstańcy odnieśli sukces, po uderzeniu żuawów śmierci na cmentarz. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską powstańców – nielicznym udało się w rozsypce wycofać, a reszta poległa lub zginęła w męczarniach, gdyż rannych powstańców Rosjanie wrzucali wraz z zabitymi do dołu z wapnem. Zginęło ponad 200 powstańców a oddział Kurowskiego przestał istnieć.

Wojska rosyjskie w ramach represji wywołały w mieście pożar, którego carscy żołdacy nie pozwolili gasić. Po pamiętnym dniu 17 lutego 1863 roku w Miechowie ocalało jedynie 40 domów i 830 mieszkańców, czyli połowa dotychczasowej ludności.

Bitwa pod Miechowem 17.II.1863r. Litografia. Autor anonimowy. Zbiory Biblioteki Narodowej w Warszawie
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2014, 08:34:57 wysłana przez marylaossowska »

Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17748 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2988 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3464 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7663 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3585 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.

Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.