* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: "Rewolucja Majdanu" na Ukrainie - 28 stycznia  (Przeczytany 1032 razy)

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 563
"Rewolucja Majdanu" na Ukrainie - 28 stycznia
« dnia: Styczeń 28, 2014, 20:57:34 »

Screen http://www.youtube.com/watch?v=ye5nAVDXE4o
____
W dniu dzisiejszym odbyło się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Ukrainy, zapowiadane już w czwartek przez Janukowycza. Najważniejszymi wydarzeniami była dymisja Mykoły Azarowa i jego rządu, którą przyjął prezydent. Obowiązki premiera ma tymczasowo pełnić zastępca premiera Serhij Arbuzow. Parlament jednogłośnie zniósł również większość uchwalonych zapisów dyktatorskich uchwalonych 16 stycznia, które wywołały zamieszki i w konsekwencji śmierć sześciu osób.
____

Azarow oświadczył dziś rano, że rezygnuje w związku z bardzo poważnym kryzysem politycznym, w którym znajduje się jego kraj.  Wiktor Janukowycz przyjął  jego dymisję oraz rządu i polecił mu pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.  Po dymisji Azarowa i rządu jego obowiązki ma sprawować tymczasowo dotychczasowy pierwszy wicepremier Serhij Arbuzow.

Parlament Ukrainy zdecydowaną większością głosów anulował uchwalone 16 stycznia "dyktatorskie ustawy",  ograniczające prawa obywateli do demonstracji. Deputowani nie doszli jednak do porozumienia w sprawie amnestii dla uwięzionych demonstrantów. Z tego powodu ogłoszono do  jutra przerwę w obradach.

Jak podaje EspresoTV Julia Tymoszenko apelowała do opozycjonistów: "Fakt, że Mykoła Azarow złożył rezygnację i zostało zniesionych kilka dyktatorskich praw - nie oznacza końca władzy lub zwycięstwa opozycji. Dopóki nie osiągniecie rezultatów nie poprzestawajcie! "

Dziennikarze zakłócali konferencję prasową partii regionów Wiktora Janukowycza pokazując za plecami przemawiających, zdjęcia z pobitymi dziennikarzami. Ołenie Bondarenko puściły nerwy i zwracając się do dziennikarzy, określiła ich zachowane jako chamstwo, którego ma już dość. Dziennikarze ripostowali, że maja dość bicia dziennikarzy podczas wykonywania swojej pracy.

Sztab Sprzeciwu Narodowego na EuroMajdanie w Kijowie, oświadczył po południu, że ma informacje mogące świadczyć o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Niezależna za mediami ukraińskimi  donosi również, że:

Cytuj
Prawy Sektor, bardzo aktywne w zamieszkach antyrządowych w Kijowie radykalne stowarzyszenie składające się z członków różnych ukraińskich ruchów nacjonalistycznych, ogłosiło, że ograniczy swoje działania jedynie w zamian za ustępstwa ze strony władz.
- Brak wyraźnego stanowiska przywódców opozycyjnych partii parlamentarnych i ich strach przed poprowadzeniem rewolucji zobowiązuje mnie do przejęcia odpowiedzialności za proces rewolucyjny i rozwój dalszych wydarzeń (…) na Ukrainie – oświadczył przywódca Prawego Sektora Dmytro Jarosz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso uznał anulowanie dyktatorskiego prawa uchwalonego 16 stycznia jako pierwszy krok do wyjścia z kryzysu politycznego na Ukrainie. Natomiast  Władimir Putin zapowiedział w Brukseli, że Rosja nie wycofa się automatycznie z zawartych z Ukrainą umów w sprawie 15 mld dolarów pożyczki, gdyby władzę w Kijowie przejęła opozycja.

Jak podaje tabloid Onet.pl, władze  Sewastopola grożą, że się odłączą od Ukrainy i założą państewko "Małorosja". Miasto to zamieszkałe jest w zdecydowanej większości przez Rosjan, popierających zgodnie Janukowycza. Grozi to rozpadem terytorialnym Ukrainy, a nawet odłączeniem Krymu zamieszkałego w większości przez Rosjan. To głównie z Krymu rekrutują się demonstrujący z transparentami "Euromajdan stop". Również w Odessie władze wierne Janukowyczowi barykadują ratusz.

______
Źródła:
http://espreso.tv/
http://kiev.vgorode.ua/
http://niezalezna.pl/
http://wp.pl
http://onet.pl
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2014, 03:00:41 wysłana przez marylaossowska »