* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Hodować opakowania!  (Przeczytany 4826 razy)

Offline Casper

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 433
Hodować opakowania!
« dnia: Styczeń 29, 2014, 04:28:13 »
Czy wreszcie ulga dla przyrody?
Można tworzyć opakowania z odpadów rolniczych wykorzystując strukturę grzybów!
One w niczym nie są groźne dla środowiska.
Klip CNN (odnów stronę jeśli widzisz tylko czarny ekran), język angielski.


Klip przedstawia nowatorską firmę z Nowego Yorku potrafiącą tworzyć opakowania ze ścinków roślin.
Są one ładowane do pojemników o specjalnym kształcie i dodaje się  do nich odpowiednie grzyby.
Po pewnym czasie powstają tam włókna utwardzające, dające trwałe, ale ekologiczne  opakowania,
Firma działa od ośmiu lat i zdobyła 14 milionów dolarów na swoją działalność.
To nareszcie krok w kierunku powtarzania zachowania natury. Opakowania same wracają do obiegu. Nie trzeba ścinać drzew na kartony.
Surowca jest pod dostatkiem w każdym ogródku. Normalnie spala się takie resztki lub kompostuje.
Nie tylko nie ma potrzeby używać styropianu do opakowań, ale nawet można tworzyć elementy budowlane  z tego materiału.
Daję ten film pomimo  języka angielskiego, bo moim zdaniem, po przeczytaniu tego  komentarza  można zrozumieć co się widzi nawet bez jego znajomości.

Ta technologia realizuje moje dawne marzenia... Wykorzystać resztki roślinne na opakowania. Przerwać koszmar rosnących w kosmos śmieciowisk.
Resztki starych domów też zanieczyszczają Ziemię. Teraz może być ich odrobinę mniej...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 19:22:36 wysłana przez admin »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2014, 19:34:24 »
Wooow, to jest fajny pomysł! :)
W pierwszej chwili pomyślałam, że nieco bym się obawiała tych grzybów i ich wpływu na nasze zdrowie. No, chyba że w procesie produkcji jest jakieś zapiekanie. Właściwie to musi być coś, co powstrzyma wzrost grzybni.
Próbowałam znaleźć informacje, jakiego gatunku grzyba używa ta firma, jednak udało mi się uzyskać tylko zapewnienie, że opakowania nadają się do kontaktu z żywnością. A to znaczy, że jest ok :)Buckminster Fuller Institute przyznał firmie Ecovative Projekt laur Zwycięzcy roku 2013. Instytut poświęcony jest promowaniu rozwiązań, które radykalnie poprawiają ludzkie samopoczucie i zdrowie ekosystemów naszej planety.

Znalazłam jeszcze jedną ciekawostkę dotyczącą tego nowatorskiego opakowania. Otóż są one bardzo odporne na ogień! Jest to bardzo istotne, bo opakowania lepiej chronią towary. Wszelkie tworzywa sztuczne z kolei, kiedy płoną, wydzielają do środowiska bardzo toksyczne związki.

« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2014, 13:45:58 wysłana przez Puella Clara »

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2014, 00:13:44 »
Wystarczy pięć dni by zamienić odpady roślinne w  rodzaj bio - styropianu o lepszych właściwościach.
Już jest wykorzystywany do pakowania, będzie do części samochodowych i izolacji w domach jednorodzinnych.
Jak powstaje?
Zobaczcie sami:

Mushroom Material Growth Timelapse

Można kupić próbki:

http://shop.ecovativedesign.com/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2014, 00:16:31 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Aniks

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 394
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2014, 13:36:53 »
Ten wspaniały wynalazek przydałby się u nas, gdyby jakieś firmy miały koncesję na taką działalność.

Dobre by to było również dla posiadających ogródki albo działki. Tak naprawdę rzadko kto kompostuje odpady roślinne. Działkowicze przy uprawie roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych wolą stosować bezzapachowe nawozy sztuczne. Po porządkach jesiennych odpady roślinne palą, wywożą do lasu lub podrzucają w workach innym działkowiczom, niczym kukułki swoje jaja. A tak, ktoś by je skupował i byłoby to z pożytkiem dla środowiska.

Dzięki, Casprze, za ten ciekawy artykuł :)

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2014, 17:47:00 »
To jest niesamowite ile biologicznego materiału jest marnowane co roku. Te ogrodowe odpady, a nawet liście drzew wydają się potencjalnie idealnym źródłem bio - degradowalnych opakowań. Tego jest masa... Użycie grzybni, czyli czynnika biologicznego to dodatkowy atut. Mądra cywilizacja nie może wytwarzać śmieci!
Koniecznie musi być jakby częścią natury także w tym aspekcie - wszystko co wytwarza wraca do obiegu po okresie użytkowania.

Mnie zastanawia coś jeszcze. W tak ważnej sprawie inicjatywę miało dwóch mieszkańców Nowego Jorku ... Gdzie są potężne instytuty badawcze? Koncernów i państw?
Gdzie fundusze europejskie i ONZ? Jakaś paranoja... Wacek i Placek robią coś, co już dawno powinna robić armia darmozjadów dr hab prof itd.

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2014, 18:56:51 »
Przyczyna powstawania tego typu śmieci leży w tym, że wytworzenie nowych opakowań z tworzyw sztucznych jest tańsze niż utylizacja, czy odzysk. Kompost musiałby być skupowany w cenie pozwalającej na zarobek firm, które by go odbierały od działkowiczów, właścicieli posesji, zakładów oczyszczania miasta (liście, skoszone trawy itp.) i dostarczyły do miejsca składowania. Jak się podsumuje te koszty i jeszcze amortyzację zakładów produkujących odpowiedni szczep grzyba okaże się, że produkcja takich opakowań będzie wielokrotnie droższa od tworzyw. Żeby pchnąć produkcję, należałoby dotować do tego i zmuszać wszystkich do pakowania w takie pojemniki. Może być to mało opłacalne.

Na podobnej zasadzie rosną góry śmieci, bo nikomu się nie opłaca odzyskiwać części surowców z wielomateriałowych odpadów, gdy produkcja nowych półproduktów jest tańsza. Tutaj również jedynie interwencyjny skup pozostałych po sortowaniu i recyklingu śmieci oraz pomniejszanie istniejących starych składowisk i dotowanie do firm sortujących, odzyskujących i utylizujących nieatrakcyjne dla komercyjnych firm odpady może coś zmienić. Pozostawianie gospodarki odpadami jedynie wolnemu rynkowi nie rozwiązuje problemu, bo niewielkie firmy recyklingowe nie są w stanie obsłużyć wszystkich odpadów a ich działalność nierzadko skupia się na wybranych surowcach, podczas gdy inne lądują na wysypiskach, często w formie uniemożliwiającej już opłacalny odzysk pozostałych surowców, czy bezpieczną dla środowiska utylizację. 

Paradoksanie jeśli zastosuje się znormalizowane na całym świecie opakowania z tworzyw sztucznych (łatwe do składowania w dużych ilościach) , odpowiednio oznaczone i zastosuje system ich  interwencyjnego skupu (słoiki, butelki), np. niższa cena za zwrot starego opakowania, problem tego typu śmieci może prawie całkiem zniknąć, a koszty odzysku i utylizacji będą mniejsze.

Co do zastosowania tych grzybów, raczej postawiłbym na budownictwo. Jeśli taki styropian byłby tańszy od tradycyjnego, mógłby być świetną alternatywą dla niezbyt zdrowego ocieplenia z tworzyw sztucznych.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2014, 13:42:28 wysłana przez Marcin »

Offline Casper

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 433
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2014, 21:45:38 »
Koszty pozyskiwania takiego materiału wydają mi się znikome. Przecież jest on wyrzucany lub spalany. Czy firma produkująca grzyby  miałaby wysokie koszty? To chyba zależy jakie one mają wymagania.
Gdyby do kosztów tłoczenia plastików dodać koszty utylizacji, mogłoby się okazać, że wcale to nie jest tanie opakowanie. Można to zrobić  na przykład przez podatek od nierozkładalnych opakowań. Celem musi być "zielona planeta". Na "śmieciowej planecie" nawet fruwać się nie chce...

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 03, 2014, 22:55:13 »
Kolejny podatek? Cała kasa utonie w gardle biurokratycznej hydry. To, że ktoś coś wyrzuca, czy pali nie oznacza, że koszt pozyskania tego będzie niski. Jak ludzie mają dać coś za darmo okazuje się, że problemem może być wszystko. Jedyne, co może zmotywować to realne korzyści materialne i cena skupu opłacalna dla ludzi, czy firm które by to zwoziły do punktów skupu. Potem do składowisk i stamtąd do tej firmy robiącej grzybkowe opakowania. Koszty dostawy stałyby się koszmarne i prawdopodobnie kompletnie nieopłacalne dla tej firmy. To musi być dotowane i raczej nie przebije to opakowań z tworzyw, bo dużo łatwiej przeprowadzić zbiórkę opakowań niż kompostu.

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2014, 23:07:33 »
@Marcin
Jestem pewna, że działkowicze i ludzie posiadający ogródki z "pocałowaniem ręki" by oddawali liście, skoszoną trawę i inne odpady roślinne za darmo, pod warunkiem, że ktoś po to by przyjechał :)
Nie sądzę też, żeby jakieś inne zakłady produkowały "grzyba". Odpowiedni szczep może być z powodzeniem przetrzymywany i namnażany w zakładzie produkującym bio-styropian.

Plastikowe słoiki i butelki wielokrotnego użytku? Jakoś nie mam ochoty. Tworzywo sztuczne to jednak nie szkło... Skup szkła natomiast bardzo mi się podoba, bo jak na razie, to gminy płacić sobie każą za jego zabranie!

Dotacje, czemu nie? Zawsze się przydadzą :D

@Casper
Bardzo mnie natomiast ciekawią walory termoizolacyjne takiego bio-styropianu. Czy możliwe by było zastosowanie go w przypadkach, kiedy potrzebne jest np. utrzymanie przesyłki w odpowiedniej temperaturze. Dziś muszę już zmykać z sieci, więc to pytanie do Ciebie, Casperku :D ;D

Offline Kera

 • Użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 96
Odp: Hodować opakowania!
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2014, 22:16:17 »
Ta firma chyba dużo zastosowań już wymyśliła dla swojego bio-styropianu, bo znalazłam filmik, na którym jest wykorzystany w budowie domu... na razie na kółkach. Ogólnie fajna sprawa, mieli chłopaki dobry pomysł z tą grzybnią!
Puello, chyba mam też odpowiedź na Twoje pytanie. Jakieś "walory termoizolacyjne" musi mieć, bo zastosowany został jako izolacja ścian domku :)
www.youtube.com/watch?v=SSnRWm7VHv0

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.