* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: "Rewolucja Majdanu" na Ukrainie - 30 stycznia  (Przeczytany 1253 razy)

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
"Rewolucja Majdanu" na Ukrainie - 30 stycznia
« dnia: Styczeń 30, 2014, 00:07:35 »

Screen http://www.youtube.com/watch?v=mggeKLGeaog
____
W środę odbyło się posiedzenie parlamentu Ukrainy w sprawie ustawy amnestyjnej. Pomimo działań dyplomatycznych zachodnich polityków, Janukowicz w sposób arogancki zakpił z opozycji forsując ustawę napisaną na zamówienie przez posła partii regionów Jurija Miroszniczenko. Na znak protestu głosowanie opuściła opozycja. W podsumowaniu Kliczko nazwał władzę "piratami somalijskimi", a Tiahnibok stwierdził, że ustawa jest sprzeczna z prawem. W czwartek rano Janukowycz zachorował na polityczną chorobę...
____


W środę cały dzień był pełen dynamicznych zmian akcji. Na początku media donosiły o rozłamie w Partii Regionów. Ludzie oligarchy, Ukraińca Rinata Achmetowa w parlamencie odmówili poparcia wprowadzenia stanu wyjątkowego, a nawet część chciała dołączyć do opozycji. Jednak Janukowycz po naradzie frakcji rządzącej Partii Regionów, zdołał zdyscyplinować partię, grożąc rozwiązaniem parlamentu. Dzieki temu udało mu się przeforsować napisaną  na zamówienie przez Jurija Mirosznyczenko, przedstawiciela prezydenta w Radzie Najwyższej ustawę o amnestii. Ustawa przewiduje, że amnestia wejdzie w życie dopiero wtedy, gdy protestujący opuszczą zajęte przez siebie budynki rządowe i będzie obowiązywała przez 15 dni od momentu opuszczenia tych budynków.. Wieczorem uchwalono ustawę.

Wobec takiej arogancji władzy opozycja opuściła głosowanie i nie uznała wyników.  Opozycjoniści zarzucili władzy bezczeność i bezprawie. Witalij Kliczko porównał władzę do piratów somalijskich, którzy najpierw porywają zakładników, a potem dyktują warunki ich wypuszczenia. Tiahnibok stwierdził, że ustawa jest niezgodna z konstytucją i została przeforsowana z naruszeniem prawa. Ujawnili oszustwa podczas głosowania. Wobec hucpy władzy ogłosili, że będą trwali nadal w proteście, aż do osiągnięcia celu.

Dzisiaj rano na łamach niemieckiego dziennika "Bild" Witalij Kliczko zaapelował do Unii Europejskiej o zastosowanie sankcji wobec prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Zaproponował objęcie go zakazem wjazdu do UE.

Cytuj
"Mam wrażenie, że ten człowiek (Janukowycz) chce nas wymanewrować i próbuje jedynie zyskać na czasie, by móc dalej uprawiać swoją brudną politykę" - napisał Kliczko w artykule opublikowanym w niemieckim tabloidzie. "Mamy nadzieję, że UE zastosuje wobec Janukowycza i przedstawicieli jego władz sankcje, obowiązujące do czasu podpisania przez niego decyzji o anulowaniu dyktatorskich ustaw" - wyjaśnił szef opozycyjnej partii UDAR i były bokser zawodowy.

Tymczasem Janukowycz zachorował na "polityczną chorobę". Przedstawiono jego zwolnienie lekarskie. Oficjalnie ma ostre zapalenie górnych dróg oddechowych i znajduje się w szpitalu...

Zakulisowo toczy się międzynarodowa kampania dyplomatyczna pomiędzy krajami Unii Europejskiej i USA a putinowską Rosją, która śni o potędze, bo takie jest właściwe tło konfliktu. Większość krajów demokratycznych jest za sankcjami wobec reżimu Janukowycza, natomiast Rosja stosuje swoją intrygancką dyplomację kija i obietnicy marchewki. Raz obiecuje potężne pożyczki, potem wstrzymuje. I zawsze przypadkiem  wprowadza blokady celne na towary pod pozorem ochrony zdrowia, albo szantaż gazowy itd.
______
Źródła:
http://espreso.tv/
http://kiev.vgorode.ua/
http://niezalezna.pl/
http://wp.pl
http://onet.pl
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2014, 19:52:52 wysłana przez Marcin »

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: "Rewolucja Majdanu" na Ukrainie - 30 stycznia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2014, 15:31:21 »
Obawiam się, że przedłużający się konflikt powoduje radykalizację protestujących i coraz większe wpływy naprawdę groźnych nacjonalistów...

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: "Rewolucja Majdanu" na Ukrainie - 30 stycznia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2014, 17:28:38 »
Obawy, co do antypolskiej radykalizacji protestujących są chyba raczej przesadzone i na wyrost. Gdyby nie nawiązania do nieciekawej z polskiego punktu widzenia przeszłości, poglądy Tiahniboka są prawicowe i  antykomunistyczne. Niestety Ukraińcy czczą takich bohaterów jakich mają i wybielają ich grzechy, może dlatego, że nie wierzą w skalę zbrodni wołyńskiej, uważając tę prawdę za antyukraińską propagandę. Nie możemy popełniać też błędu historycyzmu, przenosząc interpretację wydarzeń sprzed ponad 70-ciu lat na współczesność. Trzecie pokolenie ukraińskich patriotów (podobnie jak polskich) odkrywających na nowo prawdziwą historię, odkłamywaną po latach sowieckiej cenzury i przekłamań, to nie są ci sami zbrodniczy banderowcy. Ukraińcy jak widać rozpaczliwie szukają naprawdę własnej, a nie wyrzeźbionej przez Sowietów tożsamości narodowej i dlatego te nawiązania do kozaków i innych bohaterów. Jak się słucha tych koncertów i innych wystąpień ze sceny Euromajdanu, widoczny jest wręcz infantylizm, świadczący do jakiego stopnia komuna wykorzeniła Ukraińców z ich tożsamości. Co do tych kilku naprawdę niebezpiecznych fanatyków, raczej jest to potępiany margines, podobnie jak w Polsce skinheadzi. W Euromajdan zaangażowani są bardzo mocno duchowni, a dekorację stanowią ikony, protestujący bardzo mocno akcentują swoją religijność, modląc się publicznie.

Dzisiaj nie obawiałbym się tak bardzo nastrojów antypolskich, nawet wśród tych "groźnych" patriotów ukraińskich. Zaangażowanie i wspieranie przez Polaków tego zrywu patriotycznego, zostało zauważone i docenione. Sytuacja geopolityczna również się zmieniła. Grody Czerwieńskie, o które toczył się odwieczny spór, zostały podzielone prawie równo na połowę, przez naszego wspólnego wroga, rosyjski komunizm i jego funkcjonariuszy, a ludność przerzucona w taki sposób, że dziś ani Polska, ani Ukraina nie ma podstaw do roszczeń terytorialnych. Dla Ukrainy może być dzisiaj ważniejsze utrzymanie kontroli nad Krymem, który otrzymali od Rosji w prezencie z mieszkającymi tam Rosjanami, oraz reukrainizacja rosyjskojęzycznych i prorosyjskich wschodnich enklaw Ukrainy. To może ich zająć na wiele lat, a do tego czasu okrzepnie już patriotyczny entuzjazm tego pokolenia. Mam też nadzieje, że "Pomarańczowa rewolucja" oraz "Euromajdan" i bohaterowie walki z reżimem Janukowycza przyćmią kontrowersyjną przeszłość UPA itp. Już widać, że tworzony jest mit Majdanu. 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2014, 20:50:25 wysłana przez Marcin »

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: "Rewolucja Majdanu" na Ukrainie - 30 stycznia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2014, 02:55:05 »
Oczywiście, nie można całkowicie przekreślić znaczenia wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat i jeszcze trwających kilka lat po wojnie zdarzeń, które pamiętają nieliczni już żywi świadkowie. Naprawienie stosunków nie nastąpi nagle, kilka wystąpień polskich polityków na Majdanie, czy nawet zabiegi dyplomatyczne, nie naprawią tysiąca lat ambiwalentnych relacji, pełnych tragicznych wydarzeń. Być może bolesna przeszłość na długo jeszcze po śmierci ostatnich świadków będzie cierniem w naszych wzajemnych stosunkach. Jednak wolna od Rosji Ukraina to nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, ale również szansa na polepszenie relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami w przyszłości. Kiedy uzyskają prawdziwą niezależność, prawdopodobnie zniknie również przyczyna dla jakiej żywili nienawiść do Polski. Nasze wsparcie dla Ukraińców, tam gdzie walczą o sprawiedliwość i z imperializmem rosyjskim, czyli w sumie o naszą wspólną sprawę, nie jest zdradą pomordowanych na Wołyniu Polaków. Dzisiejsi Ukraińcy nawet nawiązujący do UPA nie współpracują już z niemieckim nazizmem, tylko nastawieni są na walkę z prosowieckim  reżimem . Powinniśmy jednak pomagać dyskretnie z umiarkowanym entuzjazmem. O zbrodniach na Polakach nie można zapominać, ale należy też poznać polskie grzechy wobec Ukrainy, żeby zobaczyć pełny kontekst. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy Ukraińcy są życzliwi Polsce i nieufni, a proces jednania może trwać jeszcze długo, nawet kilka pokoleń. Trzeba jednak próbować, nawet jeśli okaże się, że byliśmy zbyt naiwni...