* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rocznica zamachu na Franza Kutscherę.  (Przeczytany 2026 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Rocznica zamachu na Franza Kutscherę.
« dnia: Luty 01, 2014, 16:36:05 »

Zamach na Kutscherę. Kadr z filmu "Generał Nil" (2009)
____Pierwszego lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich w Warszawie żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz" przeprowadzili udany zamach na Franza Kutscherę, zwanego Katem Warszawy. Była to najbardziej spektakularna, choć nie największa, operacja polskiego podziemia.
"Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął" - wspominał Michał Issajewicz, ps. Miś.


Franz Kutschera objął stanowisko Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski 25 września 1943. W innych krajach dał się poznać jako okrutny, fanatyczny nazista. W Warszawie prowadził masową i brutalną akcję pacyfikacyjną wymierzoną w polskie podziemie, wobec ludności cywilnej prowadził terror na olbrzymią skalę. Niemal każdego dnia pojawiały się informacje o masowych rozstrzelaniach. Został nazwany Katem Warszawy. Obwieszczeń o wyrokach śmierci nigdy nie podpisywał nazwiskiem, stąd też wywiad Armii Krajowej potrzebował czasu, aby ustalić jego tożsamość.
____

Na Kutscherę wydano wyrok śmierci. Wyrok wykonał oddział specjalny PEGAZ dowodzony przez Bronisława Pietraszewicza pseudonim Lot. Było to drugie podejście do zamachu. Akcja odbyła się "pod nosem" Gestapo i SS. Kutschera został zabity, a wraz z nim zginęło 4 innych Niemców, 9 zostało rannych. Niestety nie obyło się bez ofiar po stronie polskiej. Bronisław Pietraszewicz "Lot" zmarł w wyniku ran postrzałowych jamy brzusznej kilka dni później. Podobny los spotkał Mariana Sengera "Cichego", rannego w głowę. Być może, gdyby koledzy nie musieli ich wozić od szpitala do szpitala, udałoby się ich uratować. Zbigniew Gęsicki i Kazimierz Sott, wracając na miejsce zbiórki, zostali zaatakowani przez Niemców. Skoczyli do Wisły. Strzelano do nich i zginęli.

Oto bohaterowie akcji zamachu na Kutscherę:
Bronisław Pietraszewicz „Lot” – dowódca i pierwszy wykonawca (uzbrojenie: pistolet maszynowy MP-40, pistolet Vis, granat Filipinka).
Stanisław Huskowski „Ali” – zastępca dowódcy i ubezpieczenie (pistolet Sten, granaty).
Zdzisław Poradzki „Kruszynka” – drugi wykonawca (pistolet Sten, granaty).
Michał Issajewicz „Miśâ€ – kierowca wozu Adler-Trumpf-Junior i trzeci wykonawca (pistolet Parabellum, granaty).
Bronisław Hellwig „Bruno” – kierowca wozu Opel Kapitan (2 pistolety Parabellum, granaty).
Kazimierz Sott „Sokółâ€ – kierowca wozu Mercedes 170 V (2 pistolety Parabellum, granaty).
Marian Senger „Cichy” – ubezpieczenie (pistolet maszynowy Sten, pistolet Parabellum, granaty).
Zbigniew Gęsicki „Juno” – ubezpieczenie (pistolet maszynowy Sten, pistolet Vis, granaty).
Henryk Humięcki „Olbrzym” – ubezpieczenie (pistolet maszynowy Sten, pistolet Parabellum, granaty).
Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama” – sygnalizacja.
Elżbieta Dziębowska „Dewajtis” – sygnalizacja.
Anna Szarzyńska-Rewska „Hanka” – sygnalizacja.

Dokładny i wyczerpujący artykuł opisujący przygotowania do akcji, jej przebieg oraz uczestników, można przeczytać na stronie http://www.dws-xip.pl/PW/bitwy/pw2b.html

Tu przedstawię dwa filmiki: jeden pokazujący w skrócie "Akcję Kutschera", która trwała zaledwie 100 sekund, drugi to relacja jednego z uczestników - Michała Issajewicza "Misia" (zmarł w 2012 roku). W obu filmikach wykorzystane są fragmenty filmów: "Zamach" (1958) i "Generał Nil" (2009)
________

W odwecie Niemcy nałożyli na Warszawę 100 milionów złotych kontrybucji. W dzień po zamachu, 2 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich 21, w pobliżu miejsca akcji, rozstrzelano 100 zakładników. Była to jedna z ostatnich publicznych egzekucji przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Akcje odwetowe trwały do połowy lutego, ale potem Niemcy ich zaniechali. Łapanki i masowe egzekucje praktycznie ustały, co miało olbrzymie znaczenie dla mieszkańców Warszawy.

Ostatnimi żyjącymi uczestnikami akcji są Maria Stypułkowska-Chojecka (Kama) oraz Elżbieta Dziębowska (Dewajtis).
W miejscu akcji odsłonięto w 1956 roku kamień z pamiątkową tablicą z brązu. Do dziś w kościele św. Krzyża w Warszawie jest odprawiana msza św. w intencji poległych wówczas uczestników zamachu. W Muzeum Wojska Polskiego można obejrzeć osobistą broń Franza Kutschery (Walther PP) zdobytą w czasie zamachu.

Źródła: PolskieRadio, GazetaPrawna, Wikipedia
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 19:20:48 wysłana przez admin »

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: 70-ta rocznica zamachu na Franza Kutscherę.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2014, 16:46:42 »
Wspomnienia jednej z ostatnich uczestniczek zamachu na Franza Kutscherę -  Elżbiety Dziębowskiej pseudonim Dewajtis, wywiadowcy i sygnalizatorki.


 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.