* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rewolucja Majdanu na Ukrainie 1 luty 2014 r.  (Przeczytany 1482 razy)

Offline Teofil

• Administrator
Rewolucja Majdanu na Ukrainie 1 luty 2014 r.
« dnia: Luty 01, 2014, 20:09:40 »

Fot. twitter.com/StateDept
____
Politycy opozycji pojechali do Monachium na konferencję pokojową, aby domagać się międzynarodowego śledztwa ws. przestępstw władzy wobec protestujących. Ostatnie dwa dni na Majdanie względnie spokojne, jednak w Kijowie uaktywniły się prorządowe bojówki, które masowo podpalają samochody należące do znanych aktywistów i mediów wspierających opozycję. Pojawiły się informacje o przygotowaniach władzy do wprowadzenia rosyjskich rakietowych miotaczy ognia.
____

W sobotę delegacja opozycjonistów udała się na 50-tą monachijską konferencję bezpieczeństwa. Zgodnie z zapowiedziami Arsenija Jaceniuka będą domagać się międzynarodowego śledztwa ws. przestępstw władzy wobec protestujących. Stwierdził on, że reżim stosuje metody znane z Ameryki Łacińskiej jako szwadrony śmierci. Jak pokazują media najbardziej aktywny medialnie był Witalij Kliczko, który spotkał się z niemiecki ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem i Hermanem Van Rompuya'em - belgijskim politykiem, pierwszym stałym przewodniczącym Rady Europejskiej. Razem z Jaceniukiem uczestniczył również w zapowiadanym wcześniej spotkaniu z  Johnem Kerrym.

Równolegle parlamentarzyści krajów Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowai wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy. Państwa grupy wyszehradzkiej stworzyły specjalny fundusz wspierający społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie oraz wolne media.

Pomiędzy państawami demokratycznymi a Rosją, bo o walkę z imperializmem rosyjskim tu chodzi, toczy się od dłuższego czasu zimna wojna dyplonatyczna, która wyraźnie zarysowała się przy problemie z Syrią, po zastosowaniu przez reżim Asada zakazanej broni chemicznej wobec cywili. Deklaracja ze strony Rosji, że podejmie się likwidacji tej broni oraz udane mediacje Kremla z Asadem odsunęły groźbę interwencji ze strony USA i kilku popierających ją państw NATO. Ostatnio jednak to Niemcy chcą się podjąć zadania utylizacji tej broni. Uśpiony probem związany z Syrią, który świat zachodni praktycznie zamiótł pod dywan, pozorując działania dyplomatyczne, z których niewiele wynika, odżywa na nowo, tym razem w Europie. Ryzyko wojny domowej na Ukrainie, która ma dla Kremla znaczenie strategiczne, dużo większe niż Syria, budzi poważne niepokoje. Wiedzą to przedstawiciele światowi i opozycjoniści ukraińscy.

Ostatnie dni na barykadach Majdanu są spokojne z powodu mrozów i gry na zwłokę Janukowycza z jego "polityczną chorobą", lub załamaniem nerwowym, jak mówią pogłoski. Zgromadzeni najwytrwalsi obrońcy w plastikowych zielonych kaskach stylizowanych na hełmy, grzeją się przy ogniskach. Obrazy jak z filmów wojennych. Część z obrońców Euromajdanu zaopatrzonych w drewniane tarcze ćwiczyła przesuwanie się w zwartym szyku. Najbardziej radykalni spośród nich przygotowują się na szturm milicji, którego się spodziewają w każdej chwili. Niektórzy głoszą radykalne hasła: „rewolucja”, „na barykady”, „kula za kulę” i „następny będzie Kreml”. Atmosferę podkręca informacja ukraińskich mediów o projekcie rządowym, dopuszczającym używanie rosyjskich rakietowych miotaczy ognia. W zdobytym w niedzielę wieczorem gmachu centrum konferencyjnego urządzono bibliotekę i salę kinową, na której prezentowane są filmy i programy popierającego Majdan kanału 5.

Media ukraińskie doniosły również, że służby specjalne (SBU) rozpoczęły w piątek dochodzenie w sprawie działalności partii "Batkiwszczyna" byłej premier Julii Tymoszenko, a zwłaszcza możliwości podjęcia próby przejęcia władzy. Oprócz działań przeciw opozycji trwa nagonka władz na przywódców Automajdanu, za którymi wysłano listy gończe. Nakazem aresztowania objęto również leżącego w szpitalu pod intensywną opieką lekarską, odnalezionego wczoraj, ciężko pobitego Dmitrija Bułatowa, którego "nieznani sprawcy" katowali przez tydzień (obcięli mu ucho i krzyżowali na drzwiach). Również nieznani sprawcy z jakiejś niby antyfaszystowskiej bojówki, podpalają od kilku dni samochody aktywistów Automajdanu, dziennikarzy i innych znanych opozycjonistów. W EspresoTV pojawiła się też informacja, że "tituszki", szykują powstanie przeciwko Euromajdanowi.  Niezależny Ukraiński dziennikarz Witalij Sedjuk,  poinformował, że zaginął kolejny uczestnik protestów. Biorąc pod uwagę opublikowaną wcześniej listę jest to już 34-ta zaginiona osoba.

______
Źródła:
http://espreso.tv/
http://kiev.vgorode.ua/
https://twitter.com/VitaliiSediuk
http://niezalezna.pl/
http://wp.pl
http://onet.pl
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2014, 21:38:40 wysłana przez Marcin »

Offline Uczen_Sokratesa

• UĹźytkownik
Odp: Rewolucja Majdanu na Ukrainie 1 luty 2014 r.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2014, 17:26:04 »
Mam coraz częściej wrażenie, że na Ukrainie są żywioły tak sprzeczne, że porozumienie nie jest możliwe. Oczywiście, że nie można zapominać o Rosji i jej agentach wpływu lub nawet "żywych dronach"... Wydaje mi się, że etap kto kogo zniszczy jest jakoś bliski w tym kraju.
Protestujący widzą coraz mocniej chyba , że rozmowy daleko nie zaprowadzą. Prorosyjskie siły dokładnie wiedzą na co nie pozwolą... Dla mnie blisko jest do konstatacji, że to trzeba zakończyć zbrojnie i to po obu stronach barykady.

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2014, 21:08:44 »
Gra się nie toczy na Ukrainie tylko na arenie międzynarodowej. Putin wykorzystuje chwilową słabość USA, rządzonej przez Obamę, który niestety pasuje w tych trudnych czasach do tej funkcji jak wół do karety. W sytuacji, gdy potrzebny jest mąż opatrznościowy siedzi tam showman. Kreml  korzysta z okazji i próbuje rozepchnąć się łokciami, gdzie może, bo doskonale wie, że pozostało mu niewiele czasu. Amerykanie drugi raz nie popełnią tego błędu. Cały świat ogarnął kryzys, gospodarczy, polityczny, wojującego islamu i zbliżających się klęsk żywiołowych, związanych ze zmianami klimatycznymi. Praktycznie nie ma kraju, wolnego dzisiaj od jednego z tych problemów. Ukraina, obok Syrii może stać się zapalnikiem poważniejszego kryzysu międzynarodowego, a nawet małej wojny światowej. Żadnemu z krajów nie zależy na wojnie totalnej, bo to mogłoby się skończyć katastrofą dla wszystkich i nawet przypadkowym użyciem jakiegoś pocisku nuklearnego, wywołującego chaos i niespotykaną masową tragedię o nieznanej dotąd skali.

Podejrzewam, że choroba polityczna Janukowycza, może stać się tak poważna, że skończy jak wielu pachołków Moskwy, pamiętamy naszego Bieruta. Jest to bardzo prawdopodobne. Kreml świadomy, że już się kończy czas bierności świata, może poświęcić Janukowycza i pozwolić na chaos Ukrainy i tym samym pozbawienie jej większego znaczenia. Wariantem B może być chęć pełnej kontroli nad Krymem i wschodnią częścią. 
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2014, 01:21:14 wysłana przez Marcin »

Offline Brawur

• UĹźytkownik

Offline Uczen_Sokratesa

• UĹźytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2014, 00:37:58 »
Słuchałem tej pieśni ...  Widziałem tyle relacji bezpośrednich że ich rozumiem. Widziałem skradających się do strzału Berkutowców...
Teraz jak skończy się Olimpiada spodziewam się do Rosjanach tego co zawsze, krwi ...

Offline marylaossowska

• Maryla
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2014, 07:44:23 »
Dla mnie jest to bardzo emocjonalne. Kilka dni przez wiele godzin obserwowałam z bezpośredniej kamery to co się tam działo. I któregoś dnia ( to było chyba 25 stycznia)  widziałam  snajperów Berkutu strzelających zza drzew. Chowali się...a kamera espresso.tv robiła zbliżenia. I widziałam, jak skradali się pod arkady Dynamo Kijów. I widziałam strzelający snajperów.  Ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, że oni wtedy ZABIJALI LUDZI! A potem widziałam karetki pogotowia...I potem dowiedziałam się o zabitych. To nie jest reality show. Tam naprawdę zginęli ludzie. Dlaczego świat nie reaguje? Dlaczego nie reaguje Europejska Unia?

Ale jednocześnie ja się tych Ukraińców bardzo boję...gdy słyszę  "Sława Ukrainie". Gdy widzę czerwono-czarne flagi i tryzuby. Gdy słyszę modły kapłanów o "kozactwo" i "sotnie". I widzę zaciętość w oczach.... ja się ich boję
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2014, 10:27:22 wysłana przez marylaossowska »