* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rosjanie chętnie przyjmą pomnik Iwana Czerniachowskiego - kata AK  (Przeczytany 2913 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353

Fot. W. Andrearczyk. Wizyta rosyjskiej delegacji przy pomniku.
____Rosja chce zabrać pomnik Iwana Czerniachowskiego, który stoi w Pieniężnie na Warmii i Mazurach. Niedawno burmistrz miasta podjął decyzję o rozbiórce monumentu kata Armii Krajowej. Rosjanie plany usunięcia monumentu nazywają "barbarzyństwem".

Władze Pieniężna chcą usunąć pomnik generała Iwana Czerniachowskiego. Jak tłumaczył rosyjskiej delegacji burmistrz tego miasta, generał to postać dla Polaków niejednoznaczna i symbol sowietyzacji i totalitaryzmu. Zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za likwidacją monumentu.
____

Dla wyjaśnienia: Generał Iwan Czerniachowski był generałem Armii Czerwonej, dwukrotnym Bohater Związku Radzieckiego. Poległ pod Pienieżnem 18 lutego 1945 r. w trakcie operacji wschodniopruskiej. "Izwiestia" przekonuje, że generał Czerniachowski wraz z Armią Czerwoną dał Polakom wolność. Dziennik nie wspomina jednak o jego zaangażowaniu w wyłapywanie i mordowanie żołnierzy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Samo miasto Pieniężno został notabene puszczone z dymem przez Armię Czerwoną.
Czerniachowski odpowiadał za wywóz do łagrów żołnierzy Obwodu Wileńskiego Armii Krajowej. W ramach tajnej operacji rozbrajania żołnierzy Armii Krajowej podstępem zwabił (wraz z gen. Iwanem Sierowem) na spotkanie komendanta obwodu Aleksandra Krzyżanowskiego ps. "Wilk" i jego szefa sztabu mjr Teodora Cetysa ps. "Sław". Obaj zostali aresztowani przez NKWD. Tego samego dnia w miejscowości Bogusze miała się odbyć odprawa dowódców oddziałów partyzanckich. Zakończyła się jednak rozbrojeniem przez oddział NKWD.

Moskwa oburzyła się tego typu pomysłami, a władze graniczącego z Polską Kaliningradu zaoferowały, że zabiorą monument do siebie. Wiceszef komisji regionalnej Dumy Państwowej Roman Chudiakow nazwał decyzję władz Pieniężna "barbarzyństwem i brakiem szacunku dla Rosjan". Litwini również nie chcieli dłużej mieć pomnika Iwana Czerniachowskiego i Rosjanie już go "uratowali".
Niejaka Larisa Łykoszyna z Rosyjskiej Akademii Nauk uważa z kolei, że propaganda podsyca w Polakach przekonanie, że Armia Czerwona nie wyzwoliła Polski lecz była kolejnym okupantem.

To wspaniały pomysł. Popieram inicjatywę rosyjskiego deputowanego. Niech wywiozą pomnik Iwana Czerniachowskiego do Rosji. Ja bym jednak rozszerzył ten projekt. Jest jeszcze pomnik "Czterech śpiących". Czeka na obiór Berling stojący w Warszawie. Cały ten złom, który przyjechał do Polski na sowieckich bagnetach niech wyjeżdża do Moskwy – mówi Stanisław Pięta, poseł PiS.

Przypuszczam, że takich niechcianych pomników znalazłoby się w Polsce jeszcze sporo. Pytanie tylko - oddawać czy wykorzystywać jako surowiec wtórny?


Źródła: Niezależna.pl, Wiadomości24.pl
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 10:09:54 wysłana przez marylaossowska »

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rosjanie chętnie przyjmą pomnik Iwana Czerniachowskiego - kata AK.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2014, 20:16:06 »
To świetny pomysł. Powinniśmy zrobić audyt wszystkich niechcianych radzieckich pomników, które są dla nas niechcianą pamiątką. Wartość wtórna  materiałów jest znikoma. Niech sobie zdemontują na własny koszt, zabiorą i robią z tym co chcą. Powinniśmy się spieszyć z taką decyzją dopóki strona rosyjska wykazuje zainteresowanie tym i ma środki. Można tylko zrobić dokumentację 3D na pamiątkę. To naprawdę dobry pomysł. Mogą też   ekshumować  swoich żołnierzy z sowieckimi nagrobkami z honorowych miejsc i zabrać na swoje cmentarze wojskowe. Wszyscy będą zadowoleni...

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Rosjanie chętnie przyjmą pomnik Iwana Czerniachowskiego - kata AK.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2014, 20:55:03 »
Ja również z chęcią bym oddała Rosji wszystkie pomniki ichnich bohaterów i wszystkiego, co nam nie w smak, a dla nich to "świętość". Oczywiście wszystko na koszt Rosji!

Mam jednak wątpliwości co do ekshumacji żołnierzy. To już trochę inna sfera i myślę, że w tej kwestii powinny się wypowiadać rodziny zmarłych. Absolutnie jednak nie może być tak, żeby czerwonoarmistom wznosić okazałe pomniki "ku czci".

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rosjanie chętnie przyjmą pomnik Iwana Czerniachowskiego - kata AK.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2014, 21:18:48 »
Oczywiście wobec grobów żołnierzy radzieckich należałoby postąpić bardziej delikatnie, ze względu na rodziny. Chociaż dla rodzin chyba zdecydowanie ciekawsze byłoby mieć swoich bliżej. Mogą sobie wybudować cmentarze wojskowe dla upamiętnienia tych żołnierzy z sierpem i młotem na nagrobku. Takie akcje ekshumacyjne można rozłożyć na kilka lat, z zachowaniem zasad. Jak chcą upamiętnić miejsce, gdzie zginęli to można postawić jedną typową tabliczkę zbiorową w miejscu bitwy, czy na cmentarzach. Rosjanie będą sobie mogli składać tam kwiaty i raczej nie będzie to nikomu już przeszkadzało. 

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 04:02:04 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2483 | Komentarze: 1

__Rosyjska agencja ITAR-TASS podała we wtorek, że Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) może nałożyć embargo na dostawy owoców, warzyw i jagód z Polski ze względu na niezadowalający poziom bezpieczeństwa tych produktów. nbsp
_

Powołując się na komunikat Rossielchoznadzoru rosyjska agencja pisze, że możliwość zakazu "quotjest związana z niezadowalającym zapewnieniem bezpieczeństwa fitosanitarnego polskich produktów ogrodniczych dostarczanych do Rosji"quot. Agencja ITAR-TASS podaje, że według danych Rossielchoznadzoru polskie produkty "quotw wielu przypadkach"quot stanowiły zagrożenie dla zdrowia rosyjskich konsumentów "quotw związku ze znacznym przewyższeniem dopuszczalnych maksymalnych norm dotyczących zawartości pestycydów i obecności azotanów"quot. Według tej agencji szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert zwrócił się do polskiego ministra rolnictwa Marka Sawickiego z prośbą o wydanie poleceń w celu zmiany na lepsze obecnej sytuacji.

Komunikat rosyjskich służb zapowiada, iż "quotbrak działań zmusi Ross...
Puella Clara
Marzec 23, 2014, 22:54:06 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 3296 | Komentarze: 0


Kamil Stoch z Kryształowa Kulą. Fot. Grzegorz Momot
____Kamil Stoch już w piątek 21 marca zapewnił sobie pierwszą w karierze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dziś, po ostatnich w sezonie zawodach, które odbyły się w Planicy, dwukrotny polski mistrz olimpijski odebrał nagrodę.

W piątkowym konkursie w Planicy Stoch uzyskał w pierwszej serii 131,5 metra, co dawało mu szóste miejsce. Do prowadzącego Andersa Bardala tracił 4,1 punktu, wyprzedzali go także Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Peter Prevc i Severin Freund. W drugiej serii Kamil uzyskał 134 metry i awansował na czwartą pozycję.
____

W niedzielnym, ostatnim konkursie tego sezonu Pucharu Świata w Planicy Kamil Stoch w pierwszej serii prowadził po najdłuższym w konkursie skoku - 139 m! Po drugim skoku (136 m) ostatecznie zajął czwarte miejsce, do trzeciego Andersa Bardala tracąc zaledwie 0,1 punktu. nbsp Na 13. pozycji znalazł się Piotr Żyła, zaś na 15. Maciek Kot. Na "quotpudle"quot uplasowali się kolejno Prevc, Fr...
Marzec 20, 2014, 13:07:32 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2696 | Komentarze: 1

___
Na temat zagrożenia ze strony rosyjskiego reżimu wobec sąsiednich krajów wiemy już od czasu wojny gruzińskiej. Wtedy słowa Lecha Kaczyńskiego przestrzegające przed apetytami Rosji traktowane były jako przesadne panikowanie. Politycy PO, w naiwności uznali, że Rosja jest już niegroźna i można z nią budować normane stosunki. Ta polityka doprowadziła do zaniedbań prowadzących do praktycznego rozbrojenia poskich sił zbrojnych. Nawet katastrofa w Smoleńsku nie otrzeźwiła naiwnych polityków, którzy w imie nowej przyjaźni z Rosją nie chcieli zadawać niewygodnych pytań i uciszali, albo ośmieszali wszystkich, którzy podważali wygodną wersję rosyjską.

Taka polityka udawania, że się nie dostrzega zagrożenia sprawiła, że rządzący nie zrobili nic, aby wzmocnić polskie siły zbrojne, a wiele wskazuje na to, że wręcz znacznie je w tym czasie osłabili. Nie zwracali też uwagi na wyjątkowo agresywne i prowokacyjne manewry wojskowe przy polskiej granicy, podczas których wyraźnie ćwiczono atak na Polskę.

Dopiero kryzys ukraiński pokazał, że Rosja niczym kr
...
Puella Clara
Marzec 06, 2014, 16:09:47 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 3376 | Komentarze: 0

Serwery GTS Polska____Nie ma dowodów, że wybory w Polsce są fałszowane. Karty do głosowania są błyskawicznie niszczone, nie można więc dokonać żadnych weryfikacji. Centra obliczeniowe pracujące dla Państwowej Komisji Wyborczej są dla opinii publicznej czarną dziurą, a członkowie komisji uczą się demokracji od Rosjan, jeżdżąc do Moskwy na szkolenia. Prof. Krystyna Pawłowicz wystosowała do przewodniczącego PKW oficjalny list z pytaniami.____

"quotNieważne jak kto głosuje, ważne kto liczy głosy"quot – mawiał z rozbawieniem Józef Stalin i był bardzo spokojny o wyniki wyborczych decyzji narodu radzieckiego. Instytucje, które mu to zapewniały przeniosły swoją ekspertyzę w wiek XXI. Przy czym nie tylko o Rosję chodzi.
Głosy w polskich wyborach formalnie liczy Państwowa Komisja Wyborcza, ale potem dane trafiają na serwery firmy rosyjskiej. Teoretycznie niezupełnie rosyjskie, bo GTS Polska i Internet Partners to firmy polskie, tyle że mają rosyjskich udziałowców i szefów z firmy-matki GTS, zat...
Puella Clara
Luty 15, 2014, 15:38:45 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 4374 | Komentarze: 5


Zbigniew Romaszewski. Fot. Przemek Wierzchowski
____13 lutego w Warszawie w wieku 74 lat zmarł Zbigniew Romaszewski, legenda opozycji antykomunistycznej, działacz Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, twórca podziemnego radia "quotSolidarność"quot, wieloletni senator. Odszedł w pełni sił, w wyniku powikłań po zachłyśnięciu. Postać wielce zasłużona, nietuzinkowy polityk, który do końca bronił własnych przekonań, działał zgodnie z sumieniem, stawał po stronie pokrzywdzonych i angażował się w ważne sprawy.

Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego odbędzie się w czwartek 20 lutego. Msza żałobna o godzinie 13 w Katedrze Warszawskiej, a sam pogrzeb na Powązkach Wojskowych. Czy jednak Ratusz zezwoli na pochowanie wielkiego działacza na początku Alei Zasłużonych na Powązkach, zaraz obok Kuklińskiego, Kuronia, Kołakowskiego? Jak wynika ze słów jego córki, dziennikarki Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, urzędnicy HGW robią problemy.
____

"quotNawet jeszcze i teraz nie jest pewne (w każdym razie tak wynikało ze słów urzędniczki z któ...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 19
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.