* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Bursztynowa szansa dla Polski  (Przeczytany 2880 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Bursztynowa szansa dla Polski
« dnia: Luty 10, 2014, 20:32:26 »

Bursztyny
____Polska nie jest krajem bogatym w surowce naturalne. Tym bardziej powinniśmy zrobić wszystko, aby wykorzystać to, co na pewno posiadamy. Jak się okazuje, obok niewykorzystanych dotychczas złóż gazu łupkowego dysponujemy również znacznymi pokładami bursztynu. Stale rosnąca na rynkach światowych cena bursztynu może zachęcać do jak najszybszego uruchomienia wydobycia.

Prawdziwy bursztynowy boom zaczął się w ostatnich kilkunastu miesiącach. Wprawdzie cena bursztynu rosła w ostatnich latach, ale jej potężny wzrost nastąpił dopiero od jesieni ubiegłego roku. Miało to związek przede wszystkim z tym, że jeden z największych dostawców bursztynu – zlokalizowany w obwodzie kaliningradzkim rosyjski Kombinat Bursztynowy w Jantarnoje wstrzymał eksport za granicę. W efekcie jego cena wzrosła do prawie 10 tysięcy złotych za kilogram. Rosyjski Kombinat Bursztynowy zapewniał prawie 90 proc. światowego wydobycia
____

O tym, że na polskim wybrzeżu zlokalizowane są złoża bursztynu wiedzieliśmy od dawna. Wiedzieliśmy również, że wydobywany jest on na Kaszubach, w rejonie Mierzei Wiślanej, Mierzei Helskiej. Ale nie tylko tam znajdują się pokłady bursztynu. Występują one również na terenie Puszczy Kurpiowskiej. I jak się okazuje, są to równie bogate złoża, jak te zlokalizowane nad Bałtykiem. Złoża bursztynu odnalezione zostały również w latach siedemdziesiątych na Lubelszczyźnie. Według szacunków ekspertów, polskie złoża bursztynu mogą przekraczać nawet 700 tys. ton. Wartość polskich złóż szacuje się według dzisiejszych cen na ponad siedem bilionów złotych. Są to więc zasoby o ogromnej wartości. Dla porównania rynkowa wartość polskich złóż to ponad 1/6 PKB Stanów Zjednoczonych i prawie czterokrotnie więcej niż PKB Polski.

Najbardziej przemawiającym argumentem za tym, aby zacząć eksploatować krajowe pokłady bursztynu jest obecna cena na rynkach światowych. Są one dzisiaj tak wysokie, że za gram tego surowca trzeba nieraz zapłacić więcej niż za gram złota. Ale w przypadku Polski jest jeszcze jeden argument przemawiający za wydobywaniem bursztynu. Otóż Polska jest największym w Europie producentem wyrobów jubilerskich z bursztynu. Biżuterię z tym kamieniem eksportujemy głównie do krajów UE, USA oraz Kanady, ale systematycznie rośnie też znaczenie krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin, jako odbiorców wyrobów bursztynowych z Polski.

Jest zatem o co walczyć. Eksploatacja bursztynowych złóż powinna ulec przyspieszeniu. Wydobywanie bursztynu wydaje się dużo prostsze niż innych surowców. Firmy nie potrzebują zgody Ministerstwa Środowiska – tak jak jest to w przypadku wydobywania innych kruszców. Wystarczy, aby firma uzyskała pozwolenie marszałka danego województwa, na terenie którego znajduje się złoże. Tak naprawdę z miesiąca na miesiąc rośnie w Polsce zainteresowanie bursztynowymi złożami. Przybywa też firm, które deklarują chęć wydobywania.

Jedną z firm, która wystąpiła z projektem poszukiwania bursztynu, jest spółka Euro – City – Investment z Warszawy, która ma wykonać 471 otworów wiertniczych do głębokości 30 metrów. Badaniem złóż w rejonie podlubelskim (w tym pod Ostrówkiem i w gminie Niedźwiada) chce się również zająć firma Ars – Pol z podkarpackiego Jasła.

Uruchomienie wydobycia bursztynu może być wielką szansą nie tylko dla ubogiej Lubelszczyzny, lecz także dla całej Polski. Tylko czy ta szansa zostanie dobrze wykorzystana? Może się bowiem szybko okazać, że wydobywanie bursztynu jest niezwykle szkodliwe dla środowiska… Zapewne Rosjanie będą najbardziej zainteresowani tym, aby do takiej oceny przekonać opinię publiczną w Polsce!


Autor: dr Leszek Pietrzak (artykuł skrócony). W całości artykuł można przeczytać na stronie http://wgospodarce.pl/opinie/10457-bursztynowa-szansa

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Bursztynowa szansa dla Polski
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2014, 22:39:25 »
W przyszłości, nie wiem jak dalekiej, planuję napisać artykuł poświęcony bursztynom. Dziś dam tylko krótki rys historyczny ;)

Dawno temu bursztyn był materiałem niewiele wartym wśród ludów północy. Wartości nabierał dopiero po obróbce, kiedy to w rękach zdolnego bursztynnika stawał się naszyjnikiem, pierścieniem bądź innym elementem zdobiącym strój bogatego Rzymianina lub jego dom. Wartość małej rzeźby z bursztynu sięgała ceny najlepszego niewolnika w Rzymie. Któż nie słyszał o słynnym Bursztynowym Szlaku handlowym między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego?

Bardzo ciekawie o historii i obróbce bursztynu w dawnych czasach opowiada pan w tym filmiku :)
Offline Casper

  • Użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 433
Odp: Bursztynowa szansa dla Polski
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2014, 22:43:54 »
Bardzo ciekawe opowiadanie. Bursztyn używany do lamp, tego nie wiedziałem.  Stare maszyny równie pomysłowe co proste... Furkadełko i tokarka :)
Liczy się każdy pomysł gospodarczy. Wydobywanie i przerabianie bursztynu nadal daje prace ludziom.

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Maj 13, 2014, 15:10:41 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 3467 | Komentarze: 0


Fot. www.portalspozywczy.pl
___
Wg doniesień PAP Ukraina wyraziła gotowość do ponownego otwarcia swojego rynku dla Polskiej wieprzowiny. Wprowadzone 17 lutego embargo, gdy wykryto u dwóch dzików, blisko granicy z Białorusią, wirusa afrykańskiego pomoru świń, z powodów politycznych nie dotyczyło handlu z Rosją i Białorusią, gdzie występuje ta choroba. Również od 2008 r. Ukraina nie kupuje polskiej wołowiny.

Minister rolnictwa Ukrainy Igor Szwajka po wcześniejszych zabiegach dyplomatycznych polskiego ambasadora na Ukrainie, Henryka Litwina oświadczył, że nie ma już powodu do przedłużania zakazu, który będzie odwołany jeśli specjaliści z obu krajów potwierdzą, że nie ma już zagrożenia dla ukraińskich hodowli. Równocześnie podkreślił, że zamknięcie rynku dla polsk
...
Kwiecień 14, 2014, 01:45:11 wysłana przez Cytaty | Wyświetleń: 4066 | Komentarze: 1

__Na celowniku nieuczciwych dostawców energii są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Konsumenci na rynku energii elektrycznej są bezbronni – mogą podpisać umowę z nowym dostawcą energii, mimo wciąż obowiązującej umowy z dotychczasowym operatorem. I płacą dwa razy za tę samą usługę.
_

"quotMiła pani zapewniała babcię, że jest z zakładu energetycznego i że jeśli babcia podpisze umowę, to będzie płaciła mniej za prąd. Ale wcale z zakładu energetycznego nie była. Nie wspomniała też, że teraz babcia zapłaci dwa rachunki. Kiedy chciałyśmy się z tej umowy wycofać, rzuciła słuchawką"quot - skarży się jedna z czytelniczek Gazety Płockiej. „Moja mama podpisała pod wpływem nagabywania przez przedstawiciela firmy X umowę na tańszą energię e...
Marzec 10, 2014, 04:06:42 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2886 | Komentarze: 1

__Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł. Nie ulega zmianie nbsp projekt graficzny, a różnica polega jedynie na zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian.
_

Najważniejsze zmiany jakie Polacy zobaczą na banknotach w kwietniu tego roku, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Projekty graficzne banknotów nie ulegają zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami, a dotychczas używany...
Luty 18, 2014, 02:27:51 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2740 | Komentarze: 0


Screen z Youtube
____
Ministerstwo Środowiska oddało w niejasnych okolicznościach warte miliard dolarów złoże miedzi w ręce kanadyjskiej firmy. KGHM złożyło skargę do ABW i odwołanie od decyzji. Czyżby kolejna afera, przy której Amber Gold to pestka?
____


Według wczorajszych doniesień "quotWprost"quot ABW zbada, sprawę przyznania przez Ministerstwo Środowiska koncesji na warte blisko miliard dolarów złoże miedzi kanadyjskiej firmie reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Złoże Bytom Odrzański znajdujące się na terenie Głogowa obejmujące obszar ok. 9x19 km i może zawierać złoża miedzi szacowane na 8 mln ton. Stanowi to wartość od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. O wartości tego terenu wiadomo na podstawie wykonanych przez państw
...
Luty 17, 2014, 22:11:44 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2679 | Komentarze: 0


Screen z http://www.youtube.com/watch?v=u2cDFjYbLtA
____
Katarski dostawca gazu żąda od PGNiG wskazania do końca marca miejsca dostaw gazu. Tymczasem gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.
____


Jak poinformował "quotPuls Biznesu"quot Katar żąda od Polski przekazania do końca marca wszystkich informacji technicznych dotyczących dostawy. Pierwsze tankowce z gazem miały według umów trafić do Świnoujścia już w lipcu tego roku, jednak na skutek opieszałości i zlekceważenia przez rząd Tuska oraz jak sugeruje gazeta utrudnień ze strony Rosji, gazoport ma znaczne opóźnienie i może być gotowy dopiero pod koniec roku. W tej sytuacji Polska stara się wynegocjować z Katarem opóźnienie dla pierwszej dostawy o pół roku, aby terminal był w peł
...
Strony: [1] 2 3 4 5 6
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.