* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!  (Przeczytany 6397 razy)

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« dnia: Luty 15, 2014, 02:45:13 »
Mitochondrium - ta organella komórkowa uczestniczy w procesie wytwarzania energii w komórce i jak się okazuje, zakłócenia jej funkcji są przyczyną wielu chorób w starości jak Alzheimera, Parkinsona, nowotworów i zawałów.

Zapraszam na wycieczkę do mitochondrium!(Wikipedia)

Mitochondrium (w liczbie mnogiej mitochondria) – otoczone błoną organellum, obecne w większości komórek eukariotycznych. Organella te mają różną wielkość, przeważnie od 2 do 8 Îźm, mogą też szybko zmieniać swój kształt i rozmiary. Są one miejscem, w którym w wyniku procesu oddychania komórkowego powstaje większość adenozynotrifosforanu (ATP) komórki, będącego jej źródłem energii. Oprócz tego mitochondria są zaangażowane w wiele innych procesów, takich jak sygnalizacja komórkowa, specjalizacja, wzrost i śmierć komórki, czy też kontrola cyklu komórkowego. Nazwa pochodzi od greckiego μίτος (mitos) – nić oraz χονδρίον (chondrion) – ziarno.

Kilka cech mitochondriów czyni je unikatowymi pośród organelli. Ich liczba w pojedynczej komórce jest bardzo różna w zależności od organizmu i typu komórki. Przeciętna komórka eukariotyczna zawiera od kilkuset do kilku tysięcy mitochondriów. Wiele komórek jednakże ma tylko jedno mitochondrium, u kilku zaś, na przykład u ameby Chaos chaos L., stwierdzono po kilka tysięcy mitochondriów. Nowe mitochondria powstają zwykle poprzez wzrost i podział już istniejących. Organellum to jest złożone z kilku przedziałów, mających specyficzne funkcje. Te przedziały to błona zewnętrzna, przestrzeń międzybłonowa, błona wewnętrzna, grzebienie oraz macierz mitochondrialna. Białka mitochondrialne mogą być różne, w zależności od komórki i gatunku. W mitochondriach ludzkiego serca zostało zidentyfikowanych 615 różnych rodzajów białek, podczas gdy u szczurów liczba ta wynosi 940.

Pomimo tego, że większość genomu komórki znajduje się w jądrze komórkowym, mitochondria, jako jedyne organella poza plastydami, mają własny genom. Genom mitochondrialny jest nieduży – koduje tylko od kilkunastu do kilkudziesięciu białek z kilkuset białek niezbędnych do funkcjonowania mitochondrium. Co więcej, wykazuje on podobieństwo do genomu bakterii.Zespół profesora Sinclair z Harvardu doszedł do wniosku, że zła praca mitochondrium następuje z powodu braku pewnych substancji w komórce - odpowiedzialnych za komunikację miedzy jądrem i mitochondrium co jest przyczyną wielu  chorób charakterystycznych dla starości.


Fotografia: Ana Gomez

 U doświadczalnych myszy przez dodanie odpowiednich, naturalnych dla organizmu substancji, udało się przywrócić dobre funkcjonowanie komórek. Tkanki starych osobników zaczęły zachowywać się tak samo jak  o wiele młodszych. Analogiczny  efekt u ludzi polegałby na przywróceniu tkanki 60 - letniej do sprawności  20 - letniej.


Profesor genetyki David Sinclair, Harvard

Jeszcze w roku 2014 mają zacząć się badania tego efektu u ludzi. Niesamowite! Oczywiście są ale...
Całość informacji można znaleźć tu:

http://hms.harvard.edu/news/genetics/new-reversible-cause-aging-12-19-13  Artykuł po angielsku.

Abstrakt oryginalnego artykułu:

http://www.cell.com/abstract/S0092-8674%2813%2901521-3« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2014, 15:06:48 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2240
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2014, 01:19:22 »
Zupełnie jak opowiadanie Scotta Fitzgeralda o Beniaminie Buttonie! Dla przypomnienia - Button urodził się pod koniec XIX wieku w Baltimore i wyglądał jak siedemdziesięcioletni starzec. Gdy miał 12 lat jego rodzina była już pewna - Beniamin młodnieje zamiast się starzeć. W dzieciństwie (czy raczej starości?) zasypał podczas zabaw z innymi dziećmi, a gdy wstąpił na uniwersytet  Yale - oczywiście musiał wcześniej ufarbować siwe włosy - profesorowie wzięli go za pięćdziesięcioletniego szaleńca. Zakochał się mając lat 20, lecz nie był zbyt szczęśliwy w życiu rodzinnym...jego żona szybko się starzała, gdy on - Beniamin - wyglądał coraz młodziej. Warto przeczytać opowiadanie, a jeśli ktoś woli opowieść filmową -  kilka lat temu powstał film "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" z Bradem Pittem w roli głównej  ;D

« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2014, 10:28:19 wysłana przez marylaossowska »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2014, 20:44:18 »
Niezwykle ciekawe badania! Gdyby tylko udało się wprowadzać do organizmu odpowiedni związek i we właściwej formie znalazłby się w komórkach, to faktycznie byłoby co świętować. Bo nie tylko o młodość tu chodzi, ale przede wszystkim o leczenie chorób spowodowanych wadliwym działaniem mitochondriów.

Z tego, co zrozumiałam, praprzyczyną problemów jest wzrost stosunku wolnego NADH do NAD+ w przestrzeni cytoplazmatycznej (NADH to forma zredukowana dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego, NAD+ to forma utleniona). Mniejsza ilość utlenionego NAD prowadzi do kumulacji HIF-1Îą, czynnika transkrypcji wrażliwego na stężenie tlenu. Dochodzi do stanu pseudohypoksji (pseudoniedotlenienia), który zakłóca komunikację jądrowo-mitochondrialną zależną od aktywatorów transkrypcji PGC-1Îą/β, które kontrolują metabolizm mitochondriów.

I teraz najważniejsze. Zaburzenia transkrypcji mitochondrialnego DNA prowadzą do niedoboru kodowanych w mitochondriach podjednostek systemu fosforylacji oksydacyjnej (OXPHOS). Aby system ten działał, potrzebne są zarówno białka kodowane jądrowo, jak i mitochondrialnie. Dlaczego OXPHOS jest taki ważny? Ponieważ w wyniku fosforylacji oksydacyjnej powstaje duża ilość ATP (adenozynotrójfosforanu), który jest podstawowym nośnikiem energii potrzebnej komórce prawie do wszystkich procesów.


Graficzny abstrakt z artykułu. Moje nieudolne tłumaczenie.

Całe szczęście, podniesienie poziomu jądrowego NAD+ u starych myszy odwróciło pseudohypoksję i związane z nią: spadek funkcjonalności mitochondriów oraz zaburzenia przemiany materii, a zatem odwróciło proces starzenia! Pytanie tylko, jakie wyniki przyniosą badania u ludzi i w jaki sposób podawać ten NAD+ :)

Znalazłam artykuł niezmiernie zachwalający suplement diety zawierający NADH, ale to może trochę wybieganie przed szereg i tak po mojemu preparat ten sprawdza się chyba głównie u ludzi młodych. Nie zaszkodzi jednak przeczytać :) http://slawomirambroziak.pl/legalne-anaboliki/nadh_sila_masa_wytrzymalosc/

Znalazłam też coś ciekawego o sirtuinach, o których była mowa w artykule poleconym przez Sokratesa (SIRT1). Sirtuiny to związki odgrywające istotną rolę w procesach starzenia i regulacji długości życia. Badania wskazują, że można by je wykorzystać w terapii wielu chorób związanych z podeszłym wiekiem. Umiejętne sterowanie ich aktywnością za pomocą chemicznych aktywatorów czy odpowiedniej diety może opóźnić starzenie i wydłużyć życie. http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/sirtuiny-eliksir-mlodosci-nowej-generacji,13222

A ja też mam fajny filmik. Pokazuje on animację syntezy ATP na poziomie molekularnym :)

« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2014, 01:25:17 wysłana przez Puella Clara »

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 24, 2014, 23:22:25 »
Zachęciłaś mnie do dokładnego przeczytania źródeł. Rzecz jest jeszcze ciekawsza po dokładnej analizie.
Po pierwsze, oni odkryli nieznany do tej pory mechanizm starzenia.
Po drugie, potrafią aplikować substancję przekształcającą się w komórce do NAD+! W swoich doświadczeniach badali tkankę mięśniową myszy  i była ona rewelacyjnie MŁODA!
Skoro badali tkankę, to znaczy że ich prekursor NAD+ przenika przez błony komórkowe!
Takie postępowanie jest już znane w medycynie na przykład w chorobie Parkinsona. Nie da się dostarczyć dopaminy do mózgu, ale można L-dopę , która się zamienia w dopaminę.
Sam termin zaczęcia doświadczeń na ludziach jest bardzo bliski, czyli ... używają mało groźnego związku i to uzyskiwanego w sposób naturalny.

Niesamowite są możliwe konsekwencje przeciwdziałające rakowi i cukrzycy.
Jeszcze jedno. Coś z tej terapii jest dostępne JUŻ ! Podstawowe prawo kinetyki chemicznej mówi o przesunięciu równowagi reakcji pod wpływem zwiększenia stężenia reagentów.
Już teraz można kupić odżywki zawierające NADH. One muszą spowodować zwiększenie stężenia NAD+ i ... są używane do odmładzania i rewitalizacji osób starszych. To działa!
To pośredni dowód, że badania idą w dobrą stronę.
Swoją drogą przeczytałem ile osób ochotniczo zgłasza się do badań!
Nadzieja na młodość w starości jest bardzo silną motywacją. :)

Synteza ATP w nano - fabryce jaka jest w komórce... Suuuper ! Komórka to chyba jakieś megapolis na poziomie nano - świata.
Takie cuda zawsze stawiają przede mną pytanie o prawdziwe źródło rozwoju życia na Ziemi. Nawet zajadły i moim zdaniem niezbyt bystry ateista jak Dawkins dopuszcza "inteligentny projekt" zawarty w w biosferze. On jest skłonny przypisywać go kosmitom, co stwarza pętlę znaną z paradoksu jajka i kury.
Mnie się wydaje jakby rozwój życia był syntezą ewolucji i twórczości. Może nie tylko Boga! Może udział w powstawaniu życia jest rozrywką aniołów?
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2014, 23:35:09 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2014, 02:58:48 »
Spotkałem się z nowymi informacjami na temat tych badań.Zacytuję je w oryginale:
Dr Nigel Turner, senior research fellow at UNSW and co-author of the study, told Guardian Australia the rate of age reversal in mice was “amazingly rapid”.

“We mapped the pathway to ageing carefully, but it was a real surprise to see the markers of ageing move back so quickly in just a week,” he said.

Turner said a “magic pill” that reverses ageing is several years away, partially due to the cost of the compound, which would be about $50,000 a day for a human.

But trials are expected to commence as soon as next year, with researchers confident that side-effects will be minimal due to the fact the compound is naturally occurring.

“Now that we understand the pathway, we can look at other ways to restore the communication and reverse the ageing process,” Turner said. “People think anti-ageing research is about us wanting to make people live until they are 200, but the goal is really to help people be healthy longer into old age.

“We know that this cell communication breaks down in diseases such as dementia, cancer and type-two diabetes. This research focused on muscles, but it could benefit multiple organs and delay and prevent a lot of these diseases occurring.

“Whether that means we’ll all live to 150, I don’t know, but the important part is that we don’t spend the last 20 to 30 years of our lives in bad health.”

Źródło  - http://www.theguardian.com/science/2013/dec/20/anti-ageing-human-trials

Podaję podstawowe informacje po polsku.

Wystarczył tydzień podawania badanej substancji by mięśnie myszy myszy dwuletnich zaczęły zachowywać się jak sześcioletnich. Ha ha ha  ... sześciomiesięcznych. :))))
Skutkiem udanych prób na ludziach może być lepsza jakość starości raczej niż przedłużenie życia, choć i to nie jest wykluczone.
Aktualna cena specyfiku jest astronomiczna... 50 000 USD dziennie! Jednak rozumiejąc problem można znaleźć inne jego rozwiązanie.
Badacze nie spodziewają się złych skutków ubocznych ze względu na naturalny charakter substancji i chcieliby szybko zacząć badania na ludziach...
Potencjalny lek nie będzie gotowy od razu...
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2014, 03:13:02 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Cytaty

 • Użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 85
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2014, 03:10:08 »
Ludzkość od zamierzchłych czasów poszukiwała eliksiru młodości. Panie kąpały się w kozim mleku, jadły sproszkowane złoto, władcy trzymali na swych dworach magów, którzy tworzyli mikstury zapewniające wieczną młodość. W literaturze jest mnóstwo utworów związanych z tym tematem.

Wystarczył tydzień podawania badanej substancji by mięśnie myszy myszy dwuletnich zaczęły zachowywać się jak sześcioletnich.

Na ludzkie lata to chyba "wystarczy tydzień podawania substancji by mięśnie ludzi dwudziestoletnich zaczęły zachowywać się jak sześćdziesięcioletnich"
Coś nie tak  :D

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2014, 03:16:46 »
Sześciomiesięcznych:) Zostawiam swój błąd, tylko komentuję :).
Podobno myszy żyją około 1,5 do 3 lat. Ta była już więc w zaawansowanym wieku.
Dwa lata to sporo dla myszy, a zastosowany specyfik cofnął ją o 75% czasu jej życia!
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2014, 19:56:36 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2014, 22:35:44 »
Uwaga! Czasem z eliksirem młodości można przedobrzyć! Zdarzyło się to Buddy'emu, alter ego profesora Klumpa. W tym przypadku niekoniecznie z własnej woli ;D


Offline Casper

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 433
Odp: Niesamowite perspektywy zdrowej starości!
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2014, 22:48:19 »
Fantastyczny klip!
Niestety ten eliksir o którym myślą naukowcy z Harvard działa dopiero po tygodniu zażywania i cofa zegar tylko  do dwudziestu lat...
Szkoda! Ale coś może jeszcze wymyślą:).

Wtedy byśmy mogli razem pobawić się w  coś tylko dziecięcego:).
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2014, 22:51:28 wysłana przez Casper »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.