* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Alhambra - Perła Andaluzji  (Przeczytany 3527 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Alhambra - Perła Andaluzji
« dnia: Luty 16, 2014, 19:49:55 »

Alhambra podświetlona - czyż nie wygląda tajemniczo?
____W Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii znajduje się niezwykła budowla - pozostałość po muzułmanach w tej części Europy. Alhambra budowana w XIII, a rozbudowana w XIV wieku za panowania emirów z dynastii Nasrydów to warowny zespół pałacowy, fascynujące połączenie twierdzy z pałacem-ogrodem jakby z opowieści Szeherezady.

Alhambra była twierdzą mauretańskich kalifów. Kiedy pod koniec XV wieku chrześcijanie ją zdobyli, byli tak oszołomieni przepychem dekoracji i oślepieni grą światła, że nie ośmielili się zburzyć żadnej budowli. Przynajmniej niecałej i nie od razu. Czegoś podobnego jeszcze nie widzieli... W połowie XVI w. został dobudowany pałac Karola V jako znak zwycięstwa krzyża nad półksiężycem.
____

Dokument kanału National Geographic przeniesie nas zaraz w tamto ciekawe miejsce i będziemy mieli okazję poznać nie tylko sekrety tej budowli, ale i wiele faktów historycznych z nią związanych:


Za Wikipedią:
Alhambra składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife – letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Wewnątrz jest Patio de los Leones (podwórze lwów) z wodotryskiem opartym na 12 lwach; do dziedzińca tego przylegają 4 sale: jedna z nich, Sala de las Dos Hermanas (sala dwóch sióstr), zwana tak z powodu dwóch jednakowych płyt marmurowych w podłodze. Dziedzińce okolone cienistymi kolumnadami; wiele chłodnych zakątków, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których roztaczają się widoki. Ornamenty przedstawiają wersety Koranu.

Proporcje elementów twierdzy opierają się następującej zależności matematycznej. Podstawą wszystkich elementów (budynków, elewacji) jest kwadrat oraz kolejno tworzone prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury. Wysokości kolejnych figur tworzą wtedy ciąg: a, a√2, a√3, a√4, a√5 ... Doskonałość matematyczna?

Zapraszam również do zwiedzenia pałacu oraz otaczających go ogrodów przy muzycznym akompaniamencie :)
______
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2016, 20:02:42 wysłana przez admin »

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Alhambra - Perła Andaluzji
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2014, 23:18:31 »
Widziałem filmy z tego kompleksu... Fascynujące. Widać, że nawet religia chora moim zdaniem jaką jest Islam, może jednoczyć ludzi i pozwalać tworzyć piękne dzieła architektury:)

Offline Kera

 • Użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 96
Odp: Alhambra - Perła Andaluzji
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 17, 2014, 00:06:16 »
Ojej, oszałamiająca jest ta Alhambra. Kiedyś coś widziałam w telewizji o niej, ale nie tak dokładnie. I chyba akcja jakiegoś filmu się tam toczyła, ale niestety nie pamiętam tytułu... Fajny artykuł, Puello :)

Sokratesie, a może właśnie dlatego, że Islam zabrania tworzenia określonych dzieł, to muzułmanie taką ciekawą ornamentykę wprowadzili. I w ogóle to mi się wydaje, że czerpali dużo ze wschodniej wiedzy właściwie, też odnośnie konstrukcji budynków. Te pierwiastki, co Puella napisała, wyliczenia itd. to skojarzyło mi się, że w średniowieczu Arabowie byli skarbnicami wiedzy matematycznej. Nasze cyfry nazywają się w końcu arabskie :)
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2014, 00:07:50 wysłana przez Kera »

Offline Aniks

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 394
Odp: Alhambra - Perła Andaluzji
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2014, 13:50:07 »
Alhambra to prawdziwe arcydzieło, perła światowej architektury. Nie do wiary, że te zabudowania pałacowe przetrwały tyle wieków!
Urzekają pięknymi arabeskami i innymi ozdobami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Być może kiedyś były one inkrustowane kamieniami szlachetnymi itp.
A ogrody?! Bajka! Całość wygląda, jakby wyjęta była z "Baśni tysiąca i jednej nocy".
Dzięki, Puello, za wybór i umieszczenie tego cudu architektury na portalu. :)

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.