* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Ministerstwo Środowiska oddało kanadyjskiej firmie złoże miedzi warte miliard $  (Przeczytany 2518 razy)

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 563

Screen z Youtube
____
Ministerstwo Środowiska oddało w niejasnych okolicznościach warte miliard dolarów złoże miedzi w ręce kanadyjskiej firmy. KGHM złożyło skargę do ABW i odwołanie od decyzji. Czyżby kolejna afera, przy której Amber Gold to pestka?
____


Według wczorajszych doniesień "Wprost" ABW zbada, sprawę przyznania przez Ministerstwo Środowiska koncesji na warte blisko miliard dolarów złoże miedzi kanadyjskiej firmie reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Złoże Bytom Odrzański znajdujące się na terenie Głogowa obejmujące obszar ok. 9x19 km i może zawierać złoża miedzi szacowane na 8 mln ton. Stanowi to wartość od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. O wartości tego terenu wiadomo na podstawie wykonanych przez państwo odwiertów dokonanych już w latach 70-tych. Na sąsiennich działkach od lat prowadzone jest przez KGHM wydobycie. Bytom Odrzański w naturalny sposób jest kierunkiem ekspansji spółki Skarbu Państwa. Z oczywistego zatem powodu na podstawie wiedzy geologicznej i własnych badań KGHM złożył w kwietniu 2012 r. wniosek w Ministerstwie Środowiska o koncesję na poszukiwanie w tym miejscu miedzi. Zgodnie z prawem wniosek powinien być rozpatrzony w ciągu miesiąca lub dwóch, czyli do czerwca. Mimo to resort bardzo długo nie dawał odpowiedzi. W międzyczasie w sierpniu, jak podaje "Wprost", konkurencyjna firma Leszno Copper, której dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, były prezes KGHM, niespodziewanie złożyła wniosek na dokładnie tę samą parcelę, co KGHM. Oba wnioski leżały w szufladzie ministerstwa do grudnia 2012 r. Dopiero po tym czasie zajęli się nimi urzędnicy departamentu geologii. Zarządzono rozprawę administracyjną, która nie doprowadziła do ugody. Resort zasięgnął opinii Komisji Zasobów Kopalin. Komisja ta w maju 2013 r. wydała opinię jednoznacznie korzystną dla KGHM. Jednak ministerstwo w styczniu tego roku wydało decyzję korzystną dla firmy Leszno Copper, przyznając jej koncesję.

W związku z tymi niejasnościami i łatwo nasuwającym się podejrzeniem korupcji władze KGHM wysłały zawiadomienie do ABW, uzasadniając je podejrzeniem działania na szkodę interesu państwa przy wydawaniu koncesji na wydobycie. Spółka złożyła również wniosek o odwołanie decyzji Ministerstwa Środowiska.

Wiadomości portalu miejskiego lubin.pl podają więcej szczegółów:
Cytuj
Zarówno skarga do ABW jak i odwołanie od decyzji dotyczącej przyznania koncesji na obszar Bytom Odrzański spółce Leszno Copper składają sie z długiej listy uwag. Główny zarzut wobec Ministerstwa Środowiska to działanie na szkodę interesu państwa. Władze KGHM poruszają kwestię bardzo długiego okresu rozpatrywania wniosku, przypominają, że złoże zostało już przebadane na koszt państwa a za większą część odwiertów zapłacił lubiński koncern. Jednym z zarzutów jest także fakt, że organ wydający koncesję nie wziął pod uwagę dwóch kluczowyc opinii, ktore były korzystne dla KGHM.
"Wniosek był prawidłowo przygotowany, prawidłowo sporządzony i nie mamy tutaj sobie nic do zarzucenia. Chcielibyśmy przywołać tutaj opinię biegłych, którzy zostali powołani przez Ministerstwo Środowiska ze względu na to, że były dwa konkurencyjne wnioski. Ministerstwo zadecydowało, że powołuje dwóch biegłych do rozprawy"- oświadczył Maciej Koński, dyrektor departamentu ds. bazy zasobowej KGHM Miedź S.A.
Cytuj
KGHM domaga się także wyjaśnień co do kryteriów jakimi kierowało się Ministerstwo Środowiska przy wydawaniu koncesji. Resort na pytania mediów w tej sprawie nie odpowiada. Posiłkuje się oficjalnym komunikatem, w którym porusza kwestię ilości odwiertów i czasu ich wykonania proponowanych przez obydwie firmy. Polska Miedź stoi na stanowisku, że w ich wniosku znalazło się więcej szczegółów dotyczących rozpoznania złoża niż we wniosku przygotowanym przez konkurencję, które nie zostały wzięte pod uwagę.
"Patrząc na kwestię zagospodarowania tego złoża pod kątem górniczym, my zaproponowaliśmy badania, pomimo, że te odwierty są wtedy dużo droższe. Zaplanowaliśmy badania zagrożeń gazowych i badania związane z hydrogeologią. W ogóle nie były zawarte w tamtym wniosku te badania"- dodał dyrektor KGHM Maciej Koński.[/quote]

Cytuj
Władze KGHM uważają, że resort nie sprawdził dokładnie, czy Leszno Copper ma możliwości finansowe zagospodarowania złoża. Według informacji tygodnika Wprost to firma o kapitale zakładowym wynoszącym zaledwie 5 tysięcy zł. Resort zadowolił się jednak oświadczeniem, że pieniądze wyłoży kanadyjski fundusz inwestycyjny Lumina Capital, do którego spółka należy. Zabrakło jakichkolwiek dokumentów potwierdzających kondycję finansową firmy. Dodajmy, we władzach firmy, która wygrała wojnę o koncesję zasiada były prezes KGHM Stanisław Speczik. Polska miedź nie komentuje na razie sprawy złożenia doniesienia do ABW.

_______
Źródła:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,9972,title,Wprost-Ministerstwo-Srodowiska-oddalo-zloze-miedzi-warte-miliard-dolarow,wid,16414503,wiadomosc.html
http://www.wprost.pl/ar/436558/Resort-oddal-zloze-miedzi-warte-miliard-dolarow-Sprawe-zbada-ABW/
http://www.lubin.pl/aktualnosci,29453,abw_zbada_sprawe_koncesji.html
http://elubin.pl/wiadomosci,11317.html
http://www.youtube.com/watch?v=lGt3ysYJENY&list=PLPldVhYWfqenyD5l6S5-uMf0zpjkGu6aD
http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/Wydarzenia/coraz-dalej-od-polityki--coraz-blizej-miedzi,31343,1
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2014, 14:56:18 wysłana przez Marcin »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Maj 13, 2014, 15:10:41 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2958 | Komentarze: 0


Fot. www.portalspozywczy.pl
___
Wg doniesień PAP Ukraina wyraziła gotowość do ponownego otwarcia swojego rynku dla Polskiej wieprzowiny. Wprowadzone 17 lutego embargo, gdy wykryto u dwóch dzików, blisko granicy z Białorusią, wirusa afrykańskiego pomoru świń, z powodów politycznych nie dotyczyło handlu z Rosją i Białorusią, gdzie występuje ta choroba. Również od 2008 r. Ukraina nie kupuje polskiej wołowiny.

Minister rolnictwa Ukrainy Igor Szwajka po wcześniejszych zabiegach dyplomatycznych polskiego ambasadora na Ukrainie, Henryka Litwina oświadczył, że nie ma już powodu do przedłużania zakazu, który będzie odwołany jeśli specjaliści z obu krajów potwierdzą, że nie ma już zagrożenia dla ukraińskich hodowli. Równocześnie podkreślił, że zamknięcie rynku dla polsk
...
Kwiecień 14, 2014, 01:45:11 wysłana przez Cytaty | Wyświetleń: 3501 | Komentarze: 1

__Na celowniku nieuczciwych dostawców energii są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Konsumenci na rynku energii elektrycznej są bezbronni – mogą podpisać umowę z nowym dostawcą energii, mimo wciąż obowiązującej umowy z dotychczasowym operatorem. I płacą dwa razy za tę samą usługę.
_

"Miła pani zapewniała babcię, że jest z zakładu energetycznego i że jeśli babcia podpisze umowę, to będzie płaciła mniej za prąd. Ale wcale z zakładu energetycznego nie była. Nie wspomniała też, że teraz babcia zapłaci dwa rachunki. Kiedy chciałyśmy się z tej umowy wycofać, rzuciła słuchawką" - skarży się jedna z czytelniczek Gazety Płockiej. „Moja mama podpisała pod wpływem nagabywania przez przedstawiciela firmy X umowę na tańszą energię elektry...
Marzec 10, 2014, 04:06:42 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2638 | Komentarze: 1

__Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł. Nie ulega zmianie  projekt graficzny, a różnica polega jedynie na zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian.
_

Najważniejsze zmiany jakie Polacy zobaczą na banknotach w kwietniu tego roku, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Projekty graficzne banknotów nie ulegają zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami, a dotychczas używanym...
Luty 18, 2014, 02:27:51 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2518 | Komentarze: 0


Screen z Youtube
____
Ministerstwo Środowiska oddało w niejasnych okolicznościach warte miliard dolarów złoże miedzi w ręce kanadyjskiej firmy. KGHM złożyło skargę do ABW i odwołanie od decyzji. Czyżby kolejna afera, przy której Amber Gold to pestka?
____


Według wczorajszych doniesień "Wprost" ABW zbada, sprawę przyznania przez Ministerstwo Środowiska koncesji na warte blisko miliard dolarów złoże miedzi kanadyjskiej firmie reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Złoże Bytom Odrzański znajdujące się na terenie Głogowa obejmujące obszar ok. 9x19 km i może zawierać złoża miedzi szacowane na 8 mln ton. Stanowi to wartość od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. O wartości tego terenu wiadomo na podstawie wykonanych przez państwo
...
Luty 17, 2014, 22:11:44 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2462 | Komentarze: 0


Screen z http://www.youtube.com/watch?v=u2cDFjYbLtA
____
Katarski dostawca gazu żąda od PGNiG wskazania do końca marca miejsca dostaw gazu. Tymczasem gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.
____


Jak poinformował "Puls Biznesu" Katar żąda od Polski przekazania do końca marca wszystkich informacji technicznych dotyczących dostawy. Pierwsze tankowce z gazem miały według umów trafić do Świnoujścia już w lipcu tego roku, jednak na skutek opieszałości i zlekceważenia przez rząd Tuska oraz jak sugeruje gazeta utrudnień ze strony Rosji, gazoport ma znaczne opóźnienie i może być gotowy dopiero pod koniec roku. W tej sytuacji Polska stara się wynegocjować z Katarem opóźnienie dla pierwszej dostawy o pół roku, aby terminal był w pełni
...
Strony: [1] 2 3 4 5 6
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.