* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 26 osób  (Przeczytany 3136 razy)

Offline Cytaty

 • Użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 85
Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 26 osób
« dnia: Luty 19, 2014, 08:57:36 »
__W Kijowie trwają protesty przeciwników władzy. Ochrona Majdanu mówi o 30 ofiarach, a około 1000 rannych. Minister zdrowia poinformował, że według oficjalnych danych zabito już 26 osób i jest 500 rannych.

Z kolei ukraińskie MSW informuje o ośmiu zmarłych milicjantach.

_
foto: Sergey Dolzhenko/European Pressphoto Agency

"Zmarło 25 osób: osiem w szpitalach miejskich, cztery w szpitalu MSW, 13 zabitych przywieziono do kijowskiego biura medycyny sądowej" - napisano w oficjalnym komunikacie służby prasowej ministerstwa zdrowia.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu i obarczył ją winą o śmierć protestujących. Prezydent Ukrainy oświadczył, że wciąż istnieje możliwość dialogu, pod warunkiem, że zgromadzeni na Majdanie bezwarunkowo i natychmiast rozejdą się. Opozycyjni działacze Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk oświadczyli na Majdanie, iż spodziewają się, że rano w środę Rada Najwyższa wprowadzi stan wyjątkowy.

Po nocnych negocjacjach z Janukowyczem, które miały uspokoić sytuację Witalij Kliczko stwierdził, że rozmowa "nie miała sensu". Według jego relacji Janukowycz odmówił wstrzymania szturmu na obozowisko opozycji w centrum Kijowa. Jaceniuk dodał natomiast, że prezydent podczas rozmowy groził ściganiem przywódców opozycji.

__Milicjanci Berkut są uzbrojeni w karabiny Kałasznikowa z ostrą amunicją. Snajperzy strzelają z ukrycia, z dachów budynków oraz zza szeregów żołnierzy wojsk wewnętrznych i milicji Berkut.
_
foto: Vlad Sodel/Reuters

Od godziny 23 we wtorek Kijów jest miastem zamkniętym, gdyż władze wprowadziły ograniczenie w ruchu transportu do stolicy Ukrainy. W nocy wybuchł pożar w budynku związków zawodowych - wykorzystywany przez demonstrantów jako ich kwatera główna. Straży brakowało w nocy wody do gaszenia pożarów. Opozycjoniści oskarżają o siły rządowe o celowe podpalenie budynku. Spłonęła też duża część namiotów sektora mieszkalnego na Majdanie.

Według ukraińskiej telewizji Espreso, wokół placu gromadzą się tituszki, dresiarze wynajmowani przez władze do atakowania protestujących. Przypuszcza się, że przygotowują się oni do ataku na demonstrantów. 

New York Times opublikował zdjęcia satelitarne Kijowa, wykonane przez firmę Skybox Imaging:

Z ostatniej chwili: Dziennikarz gazety "Wiesti" Wiaczesław Weremij zmarł w szpitalu po tym, jak postrzelono go w Kijowie. Weremij został zatrzymany przez tituszków i wyciągniety z taksówki. Tituszkowie strzelili mu w klatkę piersiową. Kilka godzin walczył o życie. Niestety nie udało się go uratować. Zmarł w szpitalu.

Źródła:
http://espreso.tv
http://www.nytimes.com
http://www.wp.pl
http://www.niezalezna.pl
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2014, 09:02:57 wysłana przez Cytaty »

Offline Cytaty

 • Użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 85
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2014, 09:50:25 »
W rzece znaleziono ciało działacza Majdanu. Policja mówi, że to samobójstwo..że niby mężczyzna skoczył z mostuZdjęcia zrobione po ataku Birkutu na opozycjonistów wczoraj. Milicja nie dopuszczała do rannych karetek pogotowia.Dzisiaj ukraińskie MSW wydało oświadczenie, że manifestanci nie zginęli z rąk milicji czy żołnierzy wojsk wewnętrznych, bo funkcjonariusze nie mają broni palnej lecz jedynie broń gładkolufową, z której strzela się gumowymi kulami. Ukraińskie MSW twierdzi, że "biorąc pod uwagę charakter ran, między innymi strzały z broni ostrej w potylicę, nie można wykluczyć, że strzelali do siebie sami protestujący."

Od kogo uczyli się tak kłamać i mataczyć? Typowo KGB-owska, putinowska szkoła.

« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 17:11:01 wysłana przez marylaossowska »

trzynastka

 • Gość
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2014, 10:10:09 »
Właśnie przeczytałam na wp.pl

Cytuj
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin w środę uda się do Kijowa, gdzie przeprowadzi konsultacje ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rusłanem Demczenką - informuje agencja Interfax.

Rosyjska agencja zaznacza, że "wizyta odbędzie się na tle zaostrzenia wewnętrznej sytuacji politycznej na Ukrainie i poważnych rozruchów w Kijowie".

Sam Karasin oświadczył, że jego wizyta była planowana od dawna. - Wszystkie te starcia, zachętą do których jest jednostronne poparcie z zewnątrz dla opozycji, nie powinny przeszkadzać rozwojowi normalnych stosunków między Rosją i Ukrainą - oznajmił

Czyli scenariusz już wielokrotnie przetrenowany, w Wietnamie, w Korei, na Węgrzech, w Czechosłowacji czy w Gruzji. Sekretarz Federacji Rosji jedzie na konsultacje a z nim jedzie cała rzesza tzw. konsultantów wojskowych pomocnych w stłumieniu zamieszek. Bratnia pomoc.

Myślę, że niedługo Janukowycz wprowadzi stan wojenny. Już w rosyjskich gazetach wypowiadają się politycy rosyjscy, radzący prezydentowi Ukrainy, żeby to zrobił:

Cytuj
Igor Morozow, cytowany przez agencję RIA Novosti, radzi Wiktorowi Janukowyczowi, aby wprowadził do Kijowa wojsko. "Trzeba działać zgodnie z prawem stanu wojennego" - twierdzi rosyjski polityk. W jego opinii, ukraiński prezydent musi fizycznie zdławić tych, którzy "sięgnęli po broń i strzelali do milicji" wp.pl.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 10:13:41 wysłana przez Szczęśliwa trzynastka »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1354
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2014, 17:36:30 »
Oficjalna liczba ofiar ostatnich starć w Kijowie wzrosła do 26 osób. Dziś zmarła kobieta postrzelona w głowę.
Ludzie giną nie tylko w Kijowie. Porwania, tajemnicze zniknięcia, dziwne wypadki i "samobójstwa" to już codzienność na Ukrainie. Milicja i tituszki (nazwa dresiarzy na usługach władz pochodzi od nazwiska Wadima Tituszki, który w maju 2013 brutalnie zaatakował dziennikarkę i jej operatora przy całkowitej obojętności milicji) atakują nie tylko demonstrantów, ale i zupełnie postronne osoby. Strzelają z broni ostrej. Szczególnie narażeni są również dziennikarze. Od rana pojawiają się pogłoski o skierowaniu w stronę Kijowa wojska.
Podczas próby wejścia do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Chmielnickim, funkcjonariusze zaczęli strzelać do ludzi zgromadzonych przed budynkiem. Stan zapalny rozlewa się na wszystkie regiony Ukrainy. Do czego to doprowadzi? Wojna domowa, rozpad państwa?
____10 lutego w sieci pojawiło się wideo nagrane przez amerykańskiego dokumentalistę Bena Mosesa, w którym młoda dziewczyna prosi świat o pomoc. Choć wideo nagrano przed dramatycznymi wydarzeniami ostatnich dwóch dni, jej apel pozostaje cały czas aktualny.

"Jestem Ukrainką i pochodzę z Kijowa. Znajduję się teraz na Majdanie, w centralnej części mojego miasta. Chciałabym, żebyście wiedzieli, dlaczego tysiące ludzi z całego mojego kraju wyszło na ulice" - mówi bohaterka filmu.
"Chcemy być wolni, prowadzić normalne życie, ale nasz rząd to barbarzyńcy. Wiem, że jutro możemy nie mieć dostępu do telefonów ani internetu i zostać sami. Milicjanci mogą też nas zabić, jednego po drugim. Dlatego proszę Was o pomoc: mamy tę wolność w sobie, teraz chcemy, by zapanowała też w naszym kraju. Możecie nam pomóc tylko opowiadając o tych wydarzeniach znajomym i udostępniając to wideo dalej. Wesprzyjcie nas" - apeluje dziewczyna.
____

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1354
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2014, 17:54:17 »
Aktywiści Euromajdanu opanowali budynek państwowej telewizji oraz siedzibę radia. Wcześniej protestujący zajęli budynek poczty głównej w Kijowie.

15.16 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy właśnie podjęła decyzję o rozpoczęciu akcji "antyterrorystycznej".
- De facto wprowadzono stan wyjątkowy. Wcześniej prezydent Wiktor Janukowycz zaakceptował uchwałę o rozpoczęciu akcji antyterrorystycznej. Zaraz ma być szturm na Majdan - informuje korespondent "Codziennej".

17:28 Ukraińskie siły zbrojne mogą zostać użyte w operacji antyterrorystycznej ogłoszonej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)– oświadczyło Ministerstwo Obrony Narodowej w Kijowie.

Szef SBU Ołeksandr Jakymenko powiedział: "To już nie są przejawy terroryzmu. To są konkretne akty terrorystyczne. W ciągu ostatniej doby przeciwnicy ukraińskich władz zajęli kilka delegatur SBU i MSW, a także siedziby prokuratury i władz obwodowych w kilku miastach obwodowych, m.in. Lwowie, Iwano-Frankowsku, Tarnopolu i Użhorodzie."
Czyli sprawa raczej jest przesądzona. Daj, Boże, żeby to były tylko pogróżki. Nie ma co się jednak łudzić, pokojowo ten konflikt się nie rozwiąże...

trzynastka

 • Gość
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2014, 19:22:04 »
Na pokojowe rozwiązanie szansa jest bardzo znikoma. Tym bardziej, że w zachodniej części Ukrainy nawet milicjanci Berkutu przechodzą na stronę demonstrujących. Na przykład w Tarnopolu milicjanci Berkutu porzucili swoje posterunki i złożyli przysięgę na Biblię stojąc wśród ponad 6 tys. mieszkańców miasta.Rząd Ukrainy i Janukowycz nie zawahają się przed niczym. Podpalili siedzibę związków zawodowych, w której demonstrujący zrobili szpital polowy, nie dopuszczali do rannych karetek pogotowia, bici są także lekarze opatrujący rannych. Zdziczenie i determinacja, żeby utrzymać władzę. Nie utrzymają. Na dłuższą metę nie utrzymają. Ale ilu ludzi musi zginąć, ilu ponieść rany, ile musi być ludzkiego cierpienia zanim tę władzę im odbiorą?

Tak wygląda teraz budynek, w którym był szpital polowy:


« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 17:13:40 wysłana przez marylaossowska »

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 563
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2014, 19:24:40 »
Zdublowałem wiadomość, więc dodam tylko wideo potwierdzające decyzję berkutowców z Tarnopola:

Беркут йде на Театральний майдан просити вибачення

Scenariusz wojny domowej zaczyna się rysować coraz wyraźniej. Przypomina to początki wojny w Syrii, tam również zaczęło się od protestów i strzelania do demonstrantów. Później dołączali do nich dezerterzy z wojska Asada. Wczoraj podczas pewnej prywatnej rozmowy miałem przeczucie, że może dojść do rozłamu w milicji i część przejdzie na stronę protestujących. Będą mieli dla odróżnienia opaski z flagą Ukrainy lub pomalowane na żółto-niebiesko hełmy. Podobnie może być z wojskiem jeśli Janukowycz zdecyduje się na użycie armii.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 19:30:18 wysłana przez Marcin »

trzynastka

 • Gość
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2014, 19:45:17 »
A w międzyczasie kolejny rosyjski "doradca" jedzie do Kijowa - wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin, w przeszłości ambasador Rosji przy NATO, który w gabinecie Dmitrija Miedwiediewa odpowiada za przemysł zbrojeniowy jedzie jutro do stolicy Ukrainy. Myślę, że Putin czeka jedynie na zakończenie olimpiady, żeby wypowiedzieć się oficjalnie, a może i wkroczyć swoim wojskiem z "braterską pomocą".

Janukowycz wyraźnie sobie nie radzi. Zdymisjonował najpierw ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę (to ten, który twierdził, że  odpowiedzialność za wydarzenia w Kijowie ponosi opozycja), teraz szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generała Wołodymyra Zamanę (odpowiedzialnego za oświadczenie, że ukraińskie siły zbrojne mogą zostać użyte w operacji antyterrorystycznej ogłoszonej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy). Nowym dowódcą sił zbrojnych został Jurij Iljin, dotychczasowy dowódca marynarki wojennej. Na moją intuicję zwalnia tych, którzy nie są pewniakami, jeśli doszłoby do siłowej rozprawy z opozycją i stanu wyjątkowego. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda, że to zwolnieni byli "hardcorowcami" - Janukowycz swoim działaniem udowodnił już wielokrotnie, że jest wyjątkowo przebiegłym, dwulicowym i fałszywym politykiem, który mówi jedno, a robi drugie. Pamiętam, jak udawał zaskoczenie i oburzenie, że milicja zaatakowała manifestujących w listopadzie - bo jego w kraju nie było. Jak zwykle "umył rączki". A przecież to on o wszystkim decyduje, bo Ukraina ma system prezydencki i Janukowycz to nie "żyrandol" jak Komorowski. Przed atakiem Berkutu 2 dni temu też wyjechał z Ukrainy i wrócił, gdy już byli zabici.Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1228
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2014, 21:31:24 »
Ogień w Ukrainie pali się już tak mocno, że nawet rosyjskie wojska interwencyjne go nie zgaszą. Wydaje się, że są tylko dwa scenariusze - wojna domowa, która prawdopodobnie skończy się podziałem Ukrainy lub może jakiś generał aresztuje Janukowycza i porozumie się z opozycją. Gdyby nie  obłęd budowania wielkomocarstwowej Rosji kosztem wolności Ukrainy już by było po fakcie jak sądzę. Janukowycz by przegrał ...
Całkowite zwycięstwo opozycji wobec determinacji Rosji i sporej grupy  Rosjan i zruszczonych Ukraińców wydaje mi się mało prawdopodobne.

Słucham koncertu na Majdanie... Ileż ci ludzie wytrzymali... Wytrwali w siarczystym mrozie. Wytrwali nocne ataki Berkutu, spalili wozy pancerne. Ich determinacja musi być ogromna!
Szkoda, że Europa jest tak marna teraz...

Odparty szturm na barykady na placu Majdan:

Штурм Майдану
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 21:46:41 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

trzynastka

 • Gość
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2014, 21:57:49 »
Nieoznaczeni policjanci strzelają zza węgła:Władze ukraińskie strzelają do bezbronnego tłumu. W Chmielnickim zginęła kobieta, gdy funkcjonariusze zaczęli strzelać do ludzi zgromadzonych przed budynkiem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. UWAGA: Drastyczne zdjęcia dla 18 + latZe spalonego budynku, gdzie był szpital polowy (oraz kuchnia i centrum prasowe) służby majdanu wynoszą ofiary. Na razie trzy ciała, ale wg nich w pogorzelisku znajdują się jeszcze dziesiątki ofiar. Budynek zaczął płonąć podczas szturmu na Majdan oddziałów specjalnych milicji Berkut. Ile jeszcze ludzi musi tam zginąć?
Europa gada i gada. I nic nie robi.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 22:36:43 wysłana przez Szczęśliwa trzynastka »

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 563
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2014, 22:34:28 »
Wp.pl:

Cytuj
Z budynku Związków Zawodowych w Kijowie wynoszone są ofiary pożaru. Służby majdanu do tej pory wyniosły trzy ciała. Według nich, w pogorzelisku znajdują się jeszcze dziesiątki ofiar.

Wczoraj zajmowany przez demonstrantów budynek zaczął płonąć podczas szturmu na Majdan oddziałów specjalnych milicji Berkut. W budynku mieściły się m.in. szpital polowy, kuchnia i centrum prasowe. Jak się okazało nie wszyscy zdołali się ewakuować. Wczoraj w nocy na górnych piętrach zajętego przez płomienie budynku przez okna widać było ludzi proszących o pomoc. Demonstranci próbowali niektórych ewakuować.

Wg nieoficjalnej informacji opozycjoniści uzgodnili rozejm i miało nie być dzisiaj spodziewanego szturmu, jednak...

Cytuj
Na tę chwilę na Majdanie nikt o żadnym rozejmie nic nie wie. Sytuacja jest jeszcze bardziej gorąca niż była jeszcze kilkadziesiąt minut temu. Do tej pory w kierunku milicji leciały kamienie i sztuczne ognie, teraz demonstranci rzucają koktajlami Mołotowa. Milicjanci nie odpowiadają, cały czas stoją na swoich pozycjach.

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 563
Odp: Kijów w ogniu. Oficjalne dane - zginęło 25 osób
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2014, 03:01:33 »
Na scenie Euromajdanu zaprezentowano zerwaną w czasie wtorkowych zamieszek z jednego z oficerów naszywkę oddziału rosyjskiej milicji:Dla podkreślenia zaproszono na scenę prezentera, który łamaną polszczyzną opowiedział o zdarzeniu, aby Polacy usłyszeli i wyciągnęli wnioski.

Jak w tym kontekście brzmi zamieszczony na wp.pl wpis w aktualizowanym artykule?:
Cytuj
- Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to Zachód przygotował zamach stanu na Ukrainie. Pragnie pozbawić władzy prezydenta Wiktora Janukowycza - mówi "Rzeczpospolitej" Siergiej Markow, były doradca Putina. - Prezydent Ukrainy jest dziś w niezwykle skomplikowanej sytuacji. Walczy o życie, gdyż sukces opozycji stanowi dla niego osobiste zagrożenie. To, co robi Zachód, jest niezwykle niebezpiecznym precedensem, bo gdy uda się operacja pozbawienia władzy legalnych struktur na Ukrainie, to dlaczego nie miałaby się udać w innych krajach? - uważa Markow.
cyt.: http://wiadomosci.wp.pl/lbid,6001,title,Trwaja-krwawe-protesty-na-Ukrainie,nazywo.html?ticaid=1123b7

W podobnym tonie wypowiada się rosyjska dyplomacja niezmiennie od początku kryzysu. Można zostawić bez komentarza...
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2014, 03:47:48 wysłana przez Marcin »