* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Bajadera - Ludwig Minkus  (Przeczytany 2171 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Bajadera - Ludwig Minkus
« dnia: Luty 19, 2014, 21:34:13 »
____"Bajadera" jest baletem w czterech aktach i siedmiu obrazach francuskiego choreografa Mariusa Petipy do muzyki Ludwiga Minkusa. Pierwszy raz wykonany został przez Imperial Ballet w St. Petersburgu w 1877 roku. Źródłami literackimi baletu są: dramat indyjskiego klasyka Kalidasa oraz ballada Goethego.

Pod koniec 1991 roku Rudolf Nureyev, dyrektor artystyczny Baletu Opery Paryskiej, postanowił ożywić dzieło w pierwotnej jego formie. Dopracowany w szczegółach balet premierę miał w 1992 roku, tuż przed śmiercią Nureyeva.

Dzieło opowiada historię miłości bajadery (hinduskiej tancerki) Nikii i wojownika Solora, którzy przysięgają sobie nawzajem wierność. Niestety w Nikii jest zakochany Wielki Bramin, a Solor przeznaczony jest na męża innej kobiety...
Przedziwna historia, w której nieświadoma niczego bajadera, tańcząca na zaręczynach ukochanego, wystawiona jest na pewną śmierć, a część akcji dzieje się w "Królestwie Cieni". Olśniewające widowisko, nie tylko ze względu na muzykę taniec, ale i na psychologiczne aspekty przeżyć postaci.
____

Paryska Opera Narodowa, 1995
Orkiestra i Balet Opery Paryskiej Column
Choreografia: Rudolf Nureyev według Mariusza Petipy
Opracowanie: Ninel Kourgapkina, Patrice Bart, Patricia Ruanne, Aleth Francillon
Reżyseria: Alexandre Tarta
Dyrygent: Michel Queval

Obsada:
Nikia Bajadera - Isabelle Guerin
Solor - Laurent Hilaire
Gamzatti - Elisabeth Platel
Dugmanta Raja Golkonda - Jean-Marie Didier
Wielki Bramin - Franciszek Malovik
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 21:45:41 wysłana przez Puella Clara »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.