* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Miasto mrówek - zagadka wielomilionowego bytu  (Przeczytany 2153 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1354
Miasto mrówek - zagadka wielomilionowego bytu
« dnia: Luty 19, 2014, 22:35:22 »
[____Mrówki, niepozorne błonkówki, które 100 mln lat temu wyewoluowały z pradawnych os, wykazują wiele niezwykłych właściwości i skrywają rozliczne tajemnice. Sukces osiągnęły nie dzięki możliwościom pojedynczych osobników, lecz dzięki społecznej organizacji. Najbardziej zdumiewające jest to, że każda mrówka jest zdolna do samodzielnego życia, mimo to wybiera współistnienie w gigantycznej kolonii. Potrafią dźwigać ciężary sto razy przekraczające ciężar ich ciała, pełnią wyznaczone role i doskonale się porozumiewają.

Gdy mrówki działają razem, grupa staje się odrębnym bytem. Naukowcy nazywają go przenośnie nadorganizmem. Miliony osobnych stworzeń tworzą zbiorowy mózg, koordynują działania i poruszają się niczym pojedynczy organizm. Największy zajmuje całe wybrzeże Morza Śródziemnego. Zobaczymy, w jaki sposób powstaje taki twór. Jak owady ze sobą współdziałają, jak podejmują decyzje, kontrolują inne, a nawet panują nad królową. Przede wszystkim zaś dowiemy się, dlaczego to robią? Czemu rezygnują z niezależności i szansy wydawania na świat potomstwa, aby żyć w doskonale zorganizowanej społeczności.

Dzięki nowoczesnym kamerom endoskopowym możemy od wewnątrz poznać fascynujący świat mrówek i sekrety niezwykłej społeczności, którą tworzą te owady. Film został zrealizowany dla National Geographic Wild.
____
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2016, 21:03:42 wysłana przez admin »

Offline Uczen_Sokratesa

  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1228
Odp: Miasto mrówek - zagadka wielomilionowego bytu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2014, 23:10:28 »
To absolutnie fascynujące. Czasami się zastanawiałem, czy kiedyś nie okaże się, że komunikujemy się z kosmitą, który jest podobnie do mrówek, makroorganizmem!
Przecież organizm wielokomórkowy to też jakby "superorganizm ". Małe części składają się na całość.

Wiem jedno... Nie chciałbym mrówek ogniowych w swoim ogródku! Podobno nazwa nie jest przypadkowa. Tak bolą ich masowe ukąszenia.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 23:49:14 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.