* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Tajemnice sond kosmicznych  (Przeczytany 2423 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Tajemnice sond kosmicznych
« dnia: Luty 19, 2014, 23:07:05 »
____Sondy kosmiczne to bezzałogowe, zautomatyzowane statki kosmiczne przeznaczone do prowadzenia badań naukowych w przestrzeni pozaziemskiej.Wynoszone są przez rakiety nośne lub na pokładzie wahadłowców. Wyposażone w aparaturę naukową (np. kamery, magnetometry, spektrometry, liczniki promieniowania), zbierają dane i dostarczają na Ziemię (obecnie prawie zawsze przesyłają je drogą radiową). Niektóre sondy kosmiczne powracają na naszą planetę z próbkami materii z innych ciał kosmicznych oraz z danymi zapisanymi na nośnikach informacji.

Dzięki sondom kosmicznym odkryto m.in. obecność wody na innych planetach i ślady życia w ogonie komety. Autorzy filmu zastanawiają się, czy sondy kosmiczne mogą dostarczyć odpowiedzi na pytania o życie pozaziemskie i ujawnić inne sekrety wszechświata. Czego jeszcze dowiemy się dzięki naszym "oczom i uszom" w Kosmosie?
____

Najważniejsze misje sond kosmicznych:
1962 – Mariner 2 – badania Wenus
1972 – Pioneer 10, Pioneer 11 – badania Jowisza i Saturna, pierwsze sondy, które na zawsze opuściły Układ Słoneczny
1973 – Łunochod 2 – badanie Księżyca
1976 – Viking 1, Viking 2 – poszukiwanie życia na Marsie
1977 – Voyager 1, Voyager 2 – badanie planet zewnętrznych: Jowisza, Saturna, Urana, i Neptuna (sondy na zawsze opuściły Układ Słoneczny)
1989 – COBE – obserwacja promieniowania tła
1989 – Galileo – Jowisz i jego księżyce
1990 – Hubble Space Telescope – badania wszechświata
1997 – Mars Pathfinder – badanie Marsa (lądownik z pojazdem)
2003 – WMAP – badanie niejednorodności promieniowania tła
2004 – Mars Exploration Rover – badanie powierzchni Marsa za pomocą dwóch robotów
2005 – Cassini-Huygens – lądowanie na Tytanie
2006 – New Horizons – zbadanie Plutona i jego księżyców, a następnie pasa Kuipera i opuszczenie na zawsze Układu Słonecznego
2011 – Mars Science Laboratory – badanie powierzchni Marsa przez łazik Curiosity

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.