* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Spisek żarówkowy - The Light Bulb Conspiracy (2010)  (Przeczytany 2800 razy)

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2241
Spisek żarówkowy - The Light Bulb Conspiracy (2010)
« dnia: Marzec 31, 2013, 03:13:07 »

Spisek żarówkowy - nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności
____
Czy zastanawialiście się, dlaczego większość współczesnych produktów psuje się tuż po upłynięciu terminu gwarancji? Czyżbyśmy żyli w świecie zaprojektowanej awaryjności? Istnieje wiele dowodów na to, że produkty celowo są produkowane w taki sposób, by po krótkim czasie użytkowania nadawały się do wymiany na nowszy model. Zamieszczony film to nieznana ogółowi historia zaplanowanej nieprzydatności i postarzania produktów.

____________

Autorzy filmu wyodrębnili trzy główne elementy, które napędzają wzrost współczesnych gospodarek rynkowych: reklama, zaprojektowana awaryjność oraz ogólnie dostępne kredyty. Anglicy dla określenia problemu używają terminu "planned obsolescence", czyli  "planowane postarzanie produktów". Choć opinia publiczna dopiero teraz poznaje tajniki tego mechanizmu, to sama idea planowanego postarzania powstała już w latach 20-tych minionego wieku. Powstanie społeczeństwa konsumenckiego wraz z hurtową produkcją wykreowały jedno podstawowe założenie: człowiek ma być przede wszystkim konsumentem, który będzie nieustannie kupować i wydawać pieniądze. Niektórzy eksperci podkreślają, że o wiele bardziej skomplikowane od wynalezienia żarówki było jej "zaplanowane zepsucie" w taki sposób, aby wypalała się po określonej liczbie godzin. Podobnie zmodyfikowano nylon - ten oryginalny był nieomal niezniszczalny, więc nieopłacalne było jego wdrożenie na rynek.

Idea planowanego postarzania produktów nie jest obca żadnej większej współczesnej korporacji. Przykładem może być znana wszystkim firma Apple. Żywotność bateria, którą pierwotnie umieszczono w odtwarzaczu iPod Nano 1G była obliczona na bardzo krótki okres czasu. Producent jednak tak przedobrzył, że część baterii przegrzewała się, a w kilku przypadkach doszło nawet do pożarów. W konsekwencji całego zdarzenia japoński rząd wytoczył amerykańskiemu gigantowi proces sądowy, która zakończył się po dwóch latach przegraną Apple. Firma musiała naprawić swoje urządzenia.

Przysłowiowy "spisek żarówkowy" ma też inną jeszcze negatywną stronę. Produkcja zużywa zasoby ziemi, które nie są przecież niewyczerpane i niszczone jest środowisko naturalne, które zaspywane jest tonami bezużytecznych, zepsutych produktów. Niestety, współcześnie tworzenie solidnych, niezawodnych produktów jest dla producentów po prostu nieopłacalne. Mało który koncern utrzymałby się dziś na rynku, gdyby jego produkty mogły być używane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Źródło:
http://economicstudents.com/
http://orwellsky.blogspot.ca/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2013, 22:05:08 wysłana przez Maryla »

Offline Brawur

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 134
Odp: Spisek żarówkowy - The Light Bulb Conspiracy (2010)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2013, 20:39:30 »
acha i miałem ten temat poruszyć!

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2241
Odp: Spisek żarówkowy - The Light Bulb Conspiracy (2010)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2013, 23:11:44 »
Dublowanie tematów (piosenek, filmów) będzie nam się tutaj z pewnością zdarzało. Ale od przybytku głowa nie boli  ;) ;D

Offline Brawur

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 134

"Zeitgeist: Świat bez pieniędzy" CAŁY FILM lektor PL

harmonia65full1 month ago
 
Piękne idee, ale zupełnie utopijne. Chociaż wiele tu mowy o człowieku, byłyby realne, gdyby na tej planecie nie byłoby człowieka. Ich powodzenie jest możliwe tylko wtedy, gdyby został stworzony "nowy Człowiek" Były już idee, które zmierzały do stworzenia "Nowego Człowieka" i niestety wszystkie zaowocowały milionami ofiar.


thaala131 week ago
 
Będzie to Utopia tylko wtedy, gdy sami o tym zdecydujemy. Tu nie chodzi o podanie na tacy złotego rozwiązania. Chodzi o uruchomienie szarych komórek, o chwilę refleksji, o przewartościowanie systemu, wyznaczającego nasze zachowanie w świecie. A przecież to wrodzona ciekawość do odkrywania i poznawania nowego powinna być zawsze siłą napędową ludzkości...
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2014, 22:11:02 wysłana przez Brawur »

 


Puella Clara
Marzec 04, 2014, 17:41:11 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 1509 | Komentarze: 0


Ceny USD i euro względem rubla
____Brak napływu nowych inwestycji, wycofywanie się kapitału, wyższe koszty obsługi długu - to rachunek, jaki Rosja już płaci za konflikt krymski. Bank Centralny Rosji sprzedał w poniedziałek ok. 10 mld dolarów, aby powstrzymać osłabianie się rubla. To 2 proc. rezerw w walutach obcych i złocie, jakie posiadał.

Bezprawne działania Putina na Krymie są powodem lawinowych zmian finansowych. Na rynku akcji w Rosji w poniedziałek od rana trwała gwałtowna wyprzedaż. Inwestorzy sprzedają wszystko - od akcji banków po papiery spółek energetycznych i surowcowych. Do historycznych maksimów wzrosły kursy dolara i euro. Tak tani rubel jeszcze nie był. W dodatku przedsiębiorstwa rosyjskie są zadłużone głównie w dolarach. Im słabszy rubel, tym większe zadłużenie rosyjskich firm.
...
Puella Clara
Luty 22, 2014, 16:42:27 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 4688 | Komentarze: 2


Hrywna, waluta Ukrainy, traci na wartości
____Nawet jeśli polityczny konflikt na Ukrainie uda się zażegnać, nawet jak ludzie przestaną ginąć od kul, to na pierwszy plan wysunie się tam gospodarka, która jest w opłakanym stanie. Głównymi rozgrywającymi będą nadal Rosja i oligarchowie, bo raczej wątpić należy, że UE nagle rzuci się ratować Ukrainę.

DLA UKRAINY NIE MNIEJSZYM PROBLEMEM NIŻ POLITYKA, JEST GOSPODARKA

W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że najgorsze Ukraina ma poza sobą, ale niezwykle trudny czas przed Ukrainą się dopiero zaczyna, bo nawet jak uda się uspokoić nastroje i Janukowicz jednak odejdzie, to na pierwszy plan wysunie się sytuacja ekonomiczna tego kraju.

Rosja już zablokowała realizację porozumienia o 15 mld USD poż
...
Puella Clara
Luty 03, 2014, 18:57:15 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 1627 | Komentarze: 0


Satyra na japońskie adopcje biznesowe
____Przychodzi moment, że najwytrwalszy nawet właściciel firmy chce przejść na zasłużony wypoczynek. Jeśli ma syna, który jest równie mądry i ma głowę do interesów, to w porządku. Co jednak zrobić, kiedy syna brak, albo nie w głowie mu praca lub biznes? W Japonii właściciele firm... adoptują sobie następcę! Najczęściej jest to najzdolniejszy menadżer, który często zostaje również zięciem.

W kręgu kultury europejskiej można adoptować osobę niepełnoletnią, co jest równoznaczne z przejęciem opieki nad kimś, kto jeszcze nie potrafi się o siebie zatroszczyć. W Japonii natomiast 98 proc. adoptowanych stanowią dorośli mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat. I choć procedury adopcyjne w Japonii do łatwych nie należą, jest to państwo, w którym dochodzi
...
Styczeń 14, 2014, 03:42:06 wysłana przez Uczen_Sokratesa | Wyświetleń: 2896 | Komentarze: 5

Co dzieje się z Ameryką i zresztą z całym światem w ciągu ostatnich 30 lat?
Bardzo ciekawy opis daje Robert Bernard Reich (ur. 24 czerwca 1946) – amerykański polityk i ekonomista, były sekretarz pracy USA, mianowany w 1993 roku przez Billa Clintona. Urząd sprawował do 1997 roku. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.Ponieważ dyskusja jest po angielsku, a nie wszyscy znają ten język wystarczająco biegle ( choć powinni!),
podaję główne tezy.Główna teza Reicha to rozejście się linii wzrostu PKB z krzywą wynagrodzeń w późnych latach siedemdziesiątych.
Płace większości Amerykanów stanęły w miejscu, a nawet spadły w wielu dziedzinach.
Inaczej zupełnie niż  kadry kierowniczej  i 1% najbogatszych. CEO zaczęli zarabiać 438 razy więcej niż mediana pracy robotników w i...
Styczeń 02, 2014, 17:37:01 wysłana przez Cytaty | Wyświetleń: 2033 | Komentarze: 1

_Spowolnienie ekonomii w Chinach nie spowodowało osłabienia chińskiej waluty. Wprost przeciwnie, po kilku miesiącach ekspansji juan wyprzedził euro, stając  się  drugą najczęściej wkorzystywaną walutą w transakcjach handlowych na świecie -
wynika z danych Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT). Juan umocnił się pod koniec 2013 roku także wobec amerykańskiego dolara.

_

Na początku roku 2012 Yuan był używany do rozliczeń handlowych zaledwie 1,9% podczas gdy w ostatnim miesiącu odsetek ten wzrósł do 8,7%. Dla porównania udział Euro spadł do 6,6%. Tak gwałtowny wzrost nastąpił w efekcie dominacji Yuana w rozliczeniach w Chinach, Hong Kongu, Singapurze, Niemczech czy Australii. Drugim czynnikiem stojącym za wzrostem pows...
Strony: [1] 2
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.