* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Zwycięstwo rewolucji Majdanu  (Przeczytany 1674 razy)

Offline Teofil

• Administrator
Zwycięstwo rewolucji Majdanu
« dnia: Luty 22, 2014, 20:35:03 »

fot. pic.twitter.com/4Qv1weyyWb
____
Od wczorajszego popołudnia możemy mówić o zwycięstwie powstańców Majdanu. Po porozumieniu do jakiego przymuszono Janukowycza przy obecności ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec wydarzenia przyspieszyły. W czasie, gdy politycy cieszyli się z politycznego porozumienia, Majdan nie chciał uznać jakichkolwiek układów z tyranem i żądał natychmiastowej dymisji Janukowycza bez żadnych warunków. Najbardziej radykalny odłam powstańczy wziął na siebie odpowiedzialność za dalsze wydarzenia na Ukrainie i oświadczył, że nie złoży broni aż do zwycięstwa. W tym czasie Parlament składający się niemal wyłącznie z opozycji i deputowanych, którzy zrzekli się mandatów Partii Regionów przegłosowywali w ekspresowym tempie ustawę za ustawą. Osiągnęli wszystko, czego żądała wcześniej opozycja, osunęli wszystkich odpowiedzialnych za przelew krwi i związanych z Janukowyczem. Praktycznie dokonali całkowitego przejęcia władzy. Uwolniono Julię Tymoszenko.
____

W czasie, gdy deputowani głosowali, a ludzie na Majdanie żądali ustąpienia tyrana i jego popleczników, Janukowycz uciekł z Kijowa i ukrywa się przed narodem. Rewolucja majdanu stała się faktycznie powstaniem narodu ukraińskiego. Od wczoraj trwają na Majdanie kondukty pogrzebowe poległych.

Stali się oni bohaterami Ukrainy. Równocześnie niemal wszystkie pomniki Lenina w ciągu dwóch dni zostały obalone, w ich miejscu wywieszane są flagi Ukrainy. Ulice komunistyczne spontanicznie przemianowywane są na "Bohaterów Majdanu".

Na Majdanie przemówiła Julia Tymoszenko.

_______
Źródła:
http://espreso.tv/
twitter.com/euromaidan
http://niezalezna.pl
wp.pl
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2014, 21:44:15 wysłana przez Marcin »

Offline Teofil

• Administrator
Odp: Zwycięstwo rewolucji Majdanu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2014, 22:35:30 »
Przemówienie Julii Tymoszenko na Majdanie (polskie tłumaczenie):

Tymoszenko: Nie macie prawa odchodzić z Majdanu.

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2014, 04:45:10 »
W mediach mainstreamowych wystąpienie Julii Tymoszenko interpretowana jest jako nieudana. Oczywiście takie głosy wyrażają znani lewacy, ale tego nie dopisano. Każdy kto ogląda Majdan wie jak duże znaczenie ma Julia Tymoszenko, jednak to był czas wspominania poległych bohaterów i wszyscy byli w poważnym nastroju.  Przemówienie było bardzo mocne i uczuciowe.

Napisałem anonimowo komentarz na Wp, ale zamieścili go dopiero po wielu godzinach, gdy całkowicie zginął pod masą wpisów wynajętych trolli wrzucających kilka razy pod rząd ten sam tekst dla pozoru parafrazowany, choć analiza stylu wskazuje, że to najwyżej kilka osób. Daję go tutaj:

Śledzę Majdan prawie od początku, mam podgląd w kamerach najpierw SpilnoTV, a od miesiąca EspresoTV, relacjonujące i komentujące na żywo Majdan. Śledzę wiadomości z pierwszego źródła, po ukraińsku i słyszę oraz czuję atmosferę wydarzeń. Skąd takie bzdury, że Julia Tymoszenko rozczarowała? Nie potraficie wczuć się w atmosferę i nie rozumiecie reakcji ludzi. Nic w wypowiedzi Julii nie było rozczarowujące. Oczywiście dla pana Biedronia i jego lewackiej formacji to jest rozczarowujące, ale zapewniam, że nie dla Ukraińców płaczących nad poległymi i z radości zwycięstwa nad komuszym tyranem i całą jego kliką. Julia Tymoszenko była prawdziwa, pokazała twarz dzielnej kobiety, którą ów tyran wtrącił do więzienia za absurdalne zarzuty z politycznej zemsty. Nieporozumienie z chłopakami było przypadkowe i każdy kto śledził transmisję wiedział. Co chwilę przerywano prelegentom, bo wiele osób potrzebowało pomocy lekarskiej  z powodu gęstego tłumu zebranych i w takich sytuacjach łatwo o jakieś nieporozumienia. Julia Tymoszenko skończyła swoją wypowiedź sugerując, że od razu się bierze do pracy, co wynikało z kontekstu całej wypowiedzi. To, co panowie robicie to dezinformacja i psujecie obraz naprawdę niezwykłego wydarzenia historycznego, godnego pozazdroszczenia. To dla Ukraińców szansa budowania mitu sprawiedliwej walki o niepodległość, bez kontrowersyjnych bohaterów i nowego rozdziału w stosunkach polsko-ukraińskich. Nie psujcie tego...

Po moim wpisie pojawiło się kilkaset fanatycznych, antyukraińskich wpisów, przeplatanych przygotowanymi przez "agentów" sugestywnymi hasłami, czy wręcz cytatami z oskarżeń prokuratorów reżymowych Janukowycza, w którym Julia Tymoszenko przedstawiana jest jako kryminalistka i aferzystka, a nawet odpowiedzialna za morderstwo. Człowiek niezorientowany ma wyciągnąć wnioski po linii manipulatorów przekazu.

Niemieckie i agenturalne media w Polsce najwyraźniej mają jakieś dziwne cele i  służby bezpieczeństwa powinny się tym zainteresować, jeśli rzeczywiście stoją na straży Polskiej racji stanu a nie lobby o niejasnych interesach i celach politycznych. Jednak obawiam się, że to wołanie na puszczy...
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2014, 15:53:20 wysłana przez Marcin »

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 23, 2014, 17:11:10 »

fot. twitter.com/VitaliiSediuk
____
Dzisiejszego dnia po raz pierwszy od dłuższego już czasu na Majdanie jest spokojnie. Ludzie już nie muszą obawiać się snajperów i nie noszą kasków. Rozbierane są zasieki, spalone samochody i barykady.

Rada Najwyższa Ukrainy wybrała dotychczasowego przewodniczącego Ołegsandra Turczynowa na pełniącego obowiązki prezydenta.

We wtorek planowane jest powołanie rządu jedności narodowej. Przyjęto również uchwałę o przejęciu przez państwo prywatnej rezydencji Janukowycza w Meżyhyriu.

Pojawiła się już lista kandydatów na premiera: Kliczko, Poroszenko, Tymoszenko. Ta ostatnia zaprzeczyła, że chce kandydować. Uwolniona wczoraj była premier nie zamierza również kandydować na prezydenta.
____

fot. twitter.com/euromaidan
 Tłumaczenie napisu: Dokąd mnie wieziecie? (((
____
W większości miast opozycja przejęła całkowicie władzę, pozostaje jednak Charków, w którym wczoraj doszło do walk opozycji z tituszkami. Niespokojnie jest też w Doniecku. Ludzie spontanicznie obalają pomniki Lenina oraz sowiecką symbolikę i zmieniają komunistyczne nazwy placów i ulic na "Bohaterów Majdanu". Organizacja godna podziwu. Funkcjonuje już żartobliwa nazwa "Leninopadu" padło blisko 90 pomników.

Trochę na przekorę ruch Automajdanu ogłosił, że przechodzi do opozycji w celu kontrolowania nowej władzy.
Niezależna:
- Kontrolowaliśmy tych poprzednich i tak samo was będziemy kontrolować. Będziemy przyglądać się każdemu z was! - zapewnił ze sceny Euromajdanu w Kijowie jeden z liderów ruchu Serhij Koba.
- Niech każdy z was, nowych urzędników, uświadomi sobie, że po to dochodzi do władzy, by pracować na rzecz interesów narodowych, a nie na własny biznes. Biznes osobno, władza osobno. Będziemy przyglądać się, jak rośnie wasza zamożność - ostrzegł aktywista Automajdanu.
____

fot. www.tymoshenko.ua
____
Na całym świecie w wielu miastach wyszli dzisiaj ludzie zademonstrować solidarność z Ukrainą.

Wciąż dochodzą sprzeczne informacje o miejscu pobytu Janukowycza i jego współpracowników. Odnalazł się Rybak, który zdementował wczorajsze kłamstwa byłego prezydenta, jakoby był ciężko pobity.

Dyplomaci obawiając się prób interwencji wojsk rosyjskich nawołują do utrzymania integralności Ukrainy i przestrzegają przed próbą ingerencji z zewnątrz. Putin zgodził się, że musi zostać zachowana integralność Ukrainy.

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton apeluje o poszanowanie przez nowe władze Ukrainy zasad demokracji, a na jutro zapowiedziała przyjazd do Kijowa.

Julia Tymoszenko spotkała się się z ambasadorem  USA  i szefem delegacji Unii Europejskiej. Przeanalizowali wspólnie sytuację na Ukrainie i wymienili poglądy na temat możliwości przezwyciężenia kryzysu oraz wskazali na niezbędne priorytety po drodze. Jako priorytetowe uznali zachowanie integralności Ukrainy i postawienie przed sądem odpowiedzialnych za wydanie rozkazów, które doprowadziły do ​​śmierci wielu Ukraińców.

____

_______
Źródła:
http://niezalezna.pl/52160-majdan-przejmuje-wladze-na-ukrainie-nasza-relacja
EspresoTV
wp.pl
http://www.tymoshenko.ua/
twitter.com/euromaidan
twitter.com/VitaliiSediuk
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2014, 21:40:36 wysłana przez Marcin »

Offline Teofil

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 24, 2014, 01:25:50 »
Mit Majdanu rozwija się.

Stara pieśń łemkowska „Pływie kacza” (Płynie kaczka) była ulubioną pieśnią 25-letniego Michaiła Żyznieuskiego, który zginął na Majdanie 22 stycznia 2014. Na prośbę rodziny otworzono ją na jego pogrzebie i od tej chwili stała się pieśnią żałobną kijowskiego Majdanu.

Пливе кача по Тисині

Гей, пливе кача по Тисині,
Пливе кача по Тисині.
Мамко ж моя, не лай мені,
Мамко ж моя, не лай мені.

Гей, залаєш ми в злу годину,
Залаєш ми в злу годину.
Сам не знаю де погину,
Сам не знаю де погину.

Гей, погину я в чужім краю,
Погину я в чужім краю.
Хто ж ми буде брати яму?
Хто ж ми буде брати яму?

Гей, виберут ми чужі люди,
Виберут ми чужі люди.
Ци не жаль ти, мамко, буде?
Ци не жаль ти, мамко, буде?

Гей, якби ж мені, синку, не жаль?
Якби ж мені, синку, не жаль?
Ти ж на моїм серцю лежав,
Ти ж на моїм серцю лежав.

Гей, пливе кача по Тисині,
Пливе кача в по Тисині.
______________Płynie kaczka po Cisie

Hej, płynie kaczka po Cisie,
Płynie kaczka po Cisie.
Mateczko moja nie łajaj mnie,
Mateczko moja nie łajaj mnie...

Och, zganisz  mnie w złej godzinie,
Zganisz mnie w złej godzinie...
Sam nie wiem gdzie polegnę,
Sam nie wiem gdzie polegnę...

Hej, polegnę ja w cudzym kraju,
Polegnę w cudzym kraju.
Któż mnie tam pochowa?
Któż mnie tam pochowa?

Ech, pochowają mnie obcy ludzie,
Pochowają mnie obcy ludzie.
Czy nie będzie ci żal, matulu?
Czy nie będzie ci żal, matulu?

Ach, jakże mam synku nie żałować?
Jakże mam synku nie żałować?
Tyś na moim sercu leżał,
Tyś na moim sercu leżał...
Hej, płynie kaczka po Cisie,
Płynie kaczka po Cisie...

http://lyricstranslate.com/pl/пікардійська-терція-пливе-кача-по-тисині-lyrics.html
http://niepoprawni.pl/blog/4589/plywie-kacza-piesn-zalobna-majdanu
Tłumaczenie poprawione przez Rzeczysedno.pl
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2014, 17:09:22 wysłana przez Marcin »