* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Czy pszczoły mogą częściowo rozwiązać problem bezrobocia?  (Przeczytany 2172 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353

Fot. PolskiPszczelarz
____
W ciągu czterech lat powstanie ok. 3,2 tys. pasiek w całym kraju - zakłada projekt rozwoju branży pszczelarskiej, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Program ma być adresowany do absolwentów, bezrobotnych i osób z grupy 50+.

"Pomysł ma wspomóc rozwój branży pszczelarskiej i równocześnie pomóc w walce z bezrobociem wśród absolwentów. W Polsce pszczelarstwo ma wielowiekowe tradycje. Obecnie branża jest rozdrobniona, wiele gospodarstw działa bardziej na zasadzie hobby, niż przedsięwzięć mających przynieść stały, realny dochód" - twierdzi autor projektu dr Lesław Piecuch.

"Zalewa nas miód z Unii Europejskiej. Na etykietach jest napisane, że to mieszanka miodów europejskich, ale to głównie miód z Chin. Nie wiadomo, co w nim jest, czy ktoś to badał. To są dziesiątki tysięcy ton. Moglibyśmy zwiększyć produkcję miodu w Polsce i eksportować do krajów UE." - dodaje.
____

W tej chwili niewielkie pasieki liczące od 5 do 50 uli stanowią ponad 90 proc. tego typu gospodarstw w Polsce. Większość osób działających w branży ma powyżej 50 lat, a jedynie 11 proc. to młodzi pszczelarze. Według projektu model gospodarstwa pasiecznego składałby się z 60 uli. Planowana, docelowa wydajność każdego z nich została oszacowana na 110 kg produktów pszczelich rocznie w tym: 40 kg miodu oraz 70 kg ziołomiodów. W sumie dałoby to ponad 7,5 tys. ton miodu rocznie, czyli połowę obecnej polskiej produkcji. Dodatkowo pasieki będą wytwarzać inne wyroby: mleczko pszczele, wosk, kit pszczeli (propolis), jad pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzgę.

Projektowane pasieki byłyby z założenia firmami rodzinnymi. Proces zakładania pasiek poprzedzony będzie szkoleniami dla kandydatów na pszczelarzy. Zakwalifikowane osoby otrzymywałyby wsparcie finansowe ze źródeł rządowych i unijnych. Zaopatrywaniem pasiek w pożywienie dla pszczół w okresach dożywiania, w syropy do produkcji ziołomiodów oraz odbiorem miodu i innych produktów z pasieki zajmowałaby się specjalistyczna firma zewnętrzna.

Według wyliczeń autora programu koszt założenia gospodarstwa pasiecznego z 60 ulami produkcyjnymi wyniesie ponad 88 tys. zł. Przychody roczne takiej pasieki oszacowano na prawie 100 tys. zł przy kosztach działalności na poziomie około 32 tys. zł. "Daje to miesięcznie około 5 tys. zł dochodu, co na tereny wiejskie jest bardzo przyzwoite. Jest więc szansa, żeby zrobić z tego dobrą gałąź biznesu" - ocenił naukowiec.

Zdaniem Janusza Kasztelewicza - prezesa Związku Pszczelarzy Zawodowych i właściciela Gospodarstwa Pasiecznego "Sądecki Bartnik" - po raz pierwszy od dość dawna zaprezentowano spójny projekt, który innowacyjnie wybiega w przyszłość branży.

Mówi się "pracowity jak pszczółka" i być może pszczelarstwo właśnie może się przyczynić do spadku bezrobocia, zwłaszcza na terenach wiejskich. Byle tylko owady nie padały od chorób i zanieczyszczeń środowiska...


Źródła: PolskieRadio, SądeczaninInfo
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2014, 15:03:59 wysłana przez Puella Clara »

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: Czy pszczoły mogą częściowo rozwiązać problem bezrobocia?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2014, 12:31:24 »
Ale byłoby super! Jak ja lubię miodek!! Miodek na bułeczce, miodek w herbacie...a już najlepsze jest oblizywanie łyżeczki z duuuuużo miodku  ;D
Byle tylko nie zasnąć przy jedzeniu miodku, bo można wpaść tak jak Kubuś Puchatek  :(  ;)

« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2014, 00:56:26 wysłana przez marylaossowska »

Offline Puella Clara

  • Moderatorzy
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Czy pszczoły mogą częściowo rozwiązać problem bezrobocia?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2014, 00:18:46 »
Cudeńko słodkie, taki wspaniały sen. Przez chwilę się zastanawiałam, czy Puchatek nie napił się przedtem "wzmocnionego" miodku, ale gdzież by tam, to taki grzeczny Miś ;)
Ja też lubię miodek, zwłaszcza lipowy, ale bartnikiem zostać chyba bym się bała, chociaż pszczółki są takie kochane :)

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Puella Clara
Luty 27, 2014, 15:02:10 wysłana przez Puella Clara
Wyświetleń: 2172 | Komentarze: 2


Fot. PolskiPszczelarz
____
W ciągu czterech lat powstanie ok. 3,2 tys. pasiek w całym kraju - zakłada projekt rozwoju branży pszczelarskiej, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Program ma być adresowany do absolwentów, bezrobotnych i osób z grupy 50+.

"Pomysł ma wspomóc rozwój branży pszczelarskiej i równocześnie pomóc w walce z bezrobociem wśród absolwentów. W Polsce pszczelarstwo ma wielowiekowe tradycje. Obecnie branża jest rozdrobniona, wiele gospodarstw działa bardziej na zasadzie hobby, niż przedsięwzięć mających przynieść stały, realny dochód" - twierdzi autor projektu dr Lesław Piecuch.

"Zalewa nas miód z Unii Europejskiej. Na etykietach jest napisane, że to mieszanka miodów europejskich, ale to głównie miód z Chin. Nie wiadomo, co w nim
...
Czerwiec 04, 2013, 11:42:02 wysłana przez łukasz_marek | Wyświetleń: 1916 | Komentarze: 0

Z ust tzw. ekonomistów, usłużnych mainstreamowi i polityków, wciąż słyszymy o potrzebie wydłużenia wieku emerytalnego, zwiększenia okresów składkowych w celu ratowania systemu emerytalnego. Abstrahują oni zazwyczaj od faktu, iż deficyt systemu ubezpieczeń społecznych wynika głównie z dużego w Polsce bezrobocia, a tym samym obniżenia wpływów ze składek ubezpieczeniowych. Poniżej tekst red Witolda Kalinowskiego, który zamiast podwyższenie wieku emerytalnego proponuje działanie odwrotne tj. obniżenie. Wprawdzie autor przyjął założenie, że każdy bezrobotny otrzymuje zasiłek, co jest założeniem nieścisłym (wielu bezrobotnych nie otrzymuje zasiłku  z tytułu bezrobocia, ale równocześnie uzyskują zasiłki z innych tytułów w związku z kryteriami dochodowymi), tym niemniej uznaliśmy iż warto poddać go ocenie publicznej.

POMYSŁ NA MILION MIEJSC PRACY

1. Należy umożliwić DOBROWOLNE przejście na emeryturę osobom, które ukończyły 55 (pięćdziesiąt pięć) lat życia.

Z o...
Marzec 28, 2013, 02:09:12 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2058 | Komentarze: 0

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła, że wskaźniki zatrudnienia dla Polaków powyżej 50. roku życia są jednymi z najgorszych w całej Europie.
 
W 2011 roku tylko 49 proc. mężczyzn w wieku 50-64 lata było aktywnych zawodowo. Średnia w Unii Europejskiej wynosiła 65 procent. Dla kobiet w wieku 50-59 lat wskaźnik ten wyniósł 48 procent, wobec średniej dla Unii w wysokości 63 procent.


Ostatnio te wskaźniki nieco drgnęły na korzyść zatrudnienia osób "50+". Wyniosły odpowiednio 50 i 51 procent. To jednak wciąż za mało - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Anna Świebocka Nerkowska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Dodaje, że obok osób starszych problemem polskiego rynku pracy są również ludzie młodzi. Jedna czwarta absolwentów nie może znaleźć pracy.

Z danych PARP wynika także, iż od wieku około 45 lat obserwowany je...
Strony: [1]
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.