* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Islandia wprowadza kryptowalutę  (Przeczytany 2406 razy)

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Islandia wprowadza kryptowalutę
« dnia: Luty 28, 2014, 08:28:57 »
__

Islandia, gdy w całej Europie i na świecie zaczął się kryzys, poszła inną drogą niż większość państw nim objętych. Nie poddała się dyktatowi międzynarodowej finansjery. Nie przejęła długów prywatnych banków i pozwoliła im upaść. Pomimo tego, kryzys bardzo ostro dotknął ten wyspiarski kraj - w latach 2008-2012 islandzka korona straciła ok. 35% wartości, kapitalizacja islandzkiej giełdy spadła o ponad 90% i nastąpiła głęboka recesja.  Sytuacja gospodarcza Islandii poprawiła się pod koniec 2012 roku – spadło bezrobocie, zmniejszył się deficyt budżetowy. Niemniej, w efekcie recesji zadłużenie kraju drastycznie wzrosło, gdyż część zobowiązań zbankrutowanego banku centralnego została przerzucona na społeczeństwo.  Dla przywrócenie stabilizacji gospodarczej i walutowej, niezbędnej dla rozwoju kraju, islandzki rząd zdecydował się na wprowadzenie Auroracoinów - kryptowaluty funkcjonującej równolegle do korony islandzkiej.
_

O północy 25 marca 2014 roku każdy z 330 tysięcy mieszkańców Islandii otrzyma 31,8 Auroracoinów, co stanowi połowę ich maksymalnej liczby. Pomysłodawcą wprowadzenia narodowej kryptowaluty w obieg jest oficjalnie islandzki przedsiębiorca Baldur ÓĂ°insson. Auroracoiny przydzielone zostaną każdej osobie, która znajduje się w rządowej bazie legalnych mieszkańców Islandii. Co najciekawsze, w spisie tym nie znajdziemy nazwiska Baldur ÓĂ°insson, gdyż jest ono pseudonimem. Znajdziemy je natomiast w starych islandzkich sagach. W sieci pojawiły się plotki, iż firma, która zarejestrowała domenę www.auroracoin.org, ma swoją siedzibę w Panamie. W rzeczywistości, z tego kraju pochodzi jedynie whoisguard - firma, która ma za zadanie ochraniać prawdziwe dane właścicieli domeny.

Auroracoin został stworzony na podstawie innej kryptowaluty - Litecoina, który wyewoluował z protokołu najbardziej znanej kryptowaluty, czyli Bitcoina. Połowa monet została już wydobyta. Po zakończeniu pierwszego etapu dystrybucji monet wśród mieszkańców Islandii będzie je można uzyskać poprzez transakcje handlowe oraz tak samo jak w przypadku innych kryptowalut - poprzez wydobycie czyli mining. W dalszym etapie zapewniona zostanie możliwość wymiany Auroracoinów na inne kryptowaluty na międzynarodowych giełdach.

Islandzka Auroracoin jest trzecią z kolei kryptowalutą, która jest wprowadzana na rynek jako waluta "narodowa".  Inne dwie to indyjska Laxmi Coin, której wprowadzanie napotyka na problemy natury prawnej podnoszone przez centralny Reserve Bank of India oraz Mazacoin narodu Lakota, czyli konfederacji pięciu spokrewnionych ze sobą plemion Siuksów zamieszkujących Wielką Równinę amerykańską. Ta ostatnia kryptowaluta wprowadzona została na rynek 22 lutego tego roku i jest oficjalną walutą narodu Lakota. W 2007 roku przedstawiciele tego narodu złożyli w Departamencie Stanu deklarację suwerenności i wypowiedzieli wszystkie traktaty podpisane z rządem USA.
__

Islandzki projekt wprowadzenia narodowej kryptowaluty jest o tyle ciekawy, że praktycznie cała podaż waluty jest jednocześnie dystrybuowana wśród 330 tysięcy mieszkańców kraju. Zapewnia to już na starcie dużą jej płynność. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której znaczna liczba monet skupiona jest w rękach małej grupy osób, co eliminuje możliwość manipulacji ich ceną. Obecnie handel Auroracoinami odbywa się na dwóch giełdach dokonujących wymiany kryptowalut - Cryptorush i Poloniex. Ich cena w ciągu ostatnich kilkunastu godzin wahała się między $11 a $6, co najprawdopodobniej spowodowane zostało ujęciem Auroracoin na indeksie Crypto-Currency Market Capitalizations http://coinmarketcap.com. Pomysł islandzki może być odpowiedzią na permanentną inflację, która dławi gospodarkę tego kraju od lat 60. ubiegłego wieku w wyniku której waluta ta straciła 99,5% swojej wartości względem złota. Jeśli inicjatywa zyska społeczne zaufanie, być może zostanie zaadaptowana także w innych krajach. 
_
foto: Islandzka korona od 50 lat ogromnie straciła na wartości.
Od połowy lat 80. traci na wartości porównywalnie do dolara amerykańskiego


Tempo w jakim mnożą się kryptowaluty jest trochę niepokojąca. Allan Greenspan zapowiedział już w 1995 roku, że XXI wiek  będzie wiekiem walut lokalnych. Jeśli miał na myśli inicjatywy zbliżone do tego z czym mamy do czynienia w Islandii, Indiach i w narodzie Lakota, może okazać się, iż za kilka lat cały świat zaleją lokalne kryptowaluty pod kontrolą rządów indywidualnych państw i wyeliminują z obiegu gotówkę. Przy okazji kolejnego kryzysu finansowego nasze już podkopane zaufanie do banków spadnie dramatycznie i jeśli odejdziemy wtedy od pieniądza dłużnego kreowanego w systemie rezerwy cząstkowej a luka zostanie zastąpiona przez inicjatywy zbliżone do islandzkiej, to na własne życzenie pozbędziemy się resztek pozostałej nam prywatności.

Źródła:

http://auroracoin.org
http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-02/08/auroracoins
http://www.ihavebitcoins.com/featured/auroracoin-trader-alert-in-41-days-it-will-literally-be-raining-money
http://independenttrader.pl/192,islandia_wprowadza_rownolegle_kryptowalute.html
http://www.reddit.com/r/auroracoin/comments/1z3a50/what_just_happened_to_the_price_of_auroracoin
http://www.laxmicoin.com/news.php
http://www.mazacoin.org
http://www.pardon.pl/artykul/3446/indianie_lakota_wystapili_ze_stanow_zjednoczonych
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 11:46:38 wysłana przez marylaossowska »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17928 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3153 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3590 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7829 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3707 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.