* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Ostatni dzień karnawału  (Przeczytany 2751 razy)

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Ostatni dzień karnawału
« dnia: Marzec 04, 2014, 08:28:28 »
__
Ostatki - zgodnie ze staropolską tradycją  - obchodzone są na dzień przed Środą Popielcową. Dzień ten, w zależności od regionu kraju, nazywany bywa także mięsopustem, podkoziołkiem czy śledzikiem.

Tradycja urządzania hucznych zabaw przed nadchodzącym postem od wielu wieków znana jest różnym kulturom. Współcześnie widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Drugim największym, po karnawale w Rio de Janeiro, pod względem liczby odwiedzających go turystów, jest Notting Hill Carnival w Londynie. Co roku w ciągu dwóch dni przyciąga ponad półtora miliona turystów. Ostatni dzień karnawału na świecie jest nazywany często Mardi Gras, co znaczy Tłusty Wtorek. Nazwa ta jest znana i używana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie święto jest też czasem określane jako Pancake Tuesday, natomiast w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii ostatki są nazywane Shrove Tuesday. W Niemczech noszą zaś nazwę Fasnacht.

_
foto: Zapusty na Kujawach. Włocławek 2013

Związany z karnawałem i ostatkami zwyczaj przebierania się w różne kostiumy było popularne w zachodniej Europie już w średniowieczu. Stamtąd zwyczaj ten przyszedł do Polski, gdzie w zapusty przebierano się nie tylko za ludzkie postacie - Żydów, cyganów lub dziadów, ale także za zwierzęta - niedźwiedzie, konie, kozy i bociany. Zwyczaj ten zwano w dawnej Polsce "maszkarami zapustnymi".

Jest to ostatni dzień słynnego brazylijskiego karnawału i samby królującej na ulicach Rio de Janeiro od 28 lutego do 4 marca.
__
_

O północy z wtorku na środę koniec weneckiego karnawału obwieszczą dzwony bazyliki na placu Świętego Marka, a przez Canal Grande przepłyną
w milczeniu gondolierzy z pochodniami w rękach.


Sławny na całym świecie Il Ballo del Doge - Bal Dożów odbył się w tym roku już w sobotę, 1 marca w Palazzo Pisani Moretta
__
_

Karnawał kończy się także w Nowym Orleanie, który żegna go paradą w dniu Mardi Gras, czyli w Tłusty Wtorek.
__
_

Ostatki, zapusty, czyli dni mięsopustne nosiły też nazwę "dni szalonych". W wiejskich gospodach odbywały się tańce i hulanki. Niezamężne dziewczęta i parobkowie ciągnęli drewniany kloc do gospody, gdzie dotąd lano nań wodę, aż gospodarz wykupił się sutym poczęstunkiem. Potem kobiety i mężczyźni skakali przez pień, gospodynie - "na len", gospodarze zaś "na owies", ponieważ od wysokości skoku miał zależeć urodzaj tych upraw. Zwyczaj ten, podobnie jak cały karnawał, wywodzi się z kultów agrarnej płodności.. Stąd przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego karnawał jest ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsi, praktykowano tańce dookoła ogniska.

W dawnej Polsce mawiano, że "we wtorek zapustny stoi diabeł za drzwiami karczmy i spisuje wychodzących z niej po północy". Z powiedzeniem tym związane były też różne obyczaje. Do początku XIX w., na Rynku Głównym w Krakowie ścinano Mięsopusta - słomianą kukłę włóczoną uprzednio po placach i ulicach. Na Kujawach, na zakończenie ostatkowych zabaw, symbolicznie „zabijano” grajka - w karczmie, tuż przed północą, mężczyźni chwytali przygrywającego do tańca muzykanta i na taczkach wywozili go na miejsce stracenia. Zwykle symbolicznym miejscem kaźni były rozstajne drogi, przy których „wyrok śmierci” wykonywano przez lekkie uderzanie grajka w głowę workiem wypełnionym popiołem. W finale tego obrzędu na miejscu „egzekucji” rozpalano wielki ogień. Niekiedy wieszano grajka, czyli części garderoby, kapelusz oraz skrzypce na drzwiach karczmy, dając widomy znak do bezwarunkowego zamilknięcia wszelkiej muzyki przed Wielkim Postem.

__Na Kujawach i w Wielkopolsce, dziewczyny, które nie wydały się podczas karnawału, brały udział w zabawie - obrzędzie zwanej podkoziołkiem. W ostatkowy wtorek zbierały się w karczmie, opłacały muzykę i tańczyły ze sobą, podczas każdego tańca rzucając pieniądze na talerz ustawiony w pobliżu orkiestry, na beczce z piwem, pod umieszczoną na niej figurką drewnianą, wyobrażającą chłopca lub kozła, który był symbolem męskości i płodności, czyli pod koziołka. Mówiono że dają w te sposób swój podkoziołek - czyli okup za uciechy wolnego stanu, ale także i okup składany w intencji swego przyszłego, możliwie szybkiego zamążpójścia. Śpiewały przy tym:

Oj, trzeba dać podkoziołek, trzeba dać,
Dobrze było cały roczek wywijać!
Oj, trzeba dać koziołkowi trzeba dać
Jeśli która z nas ma jeszcze się wydać!

_

Na Lubelszczyźnie i Ziemi Sandomierskiej odbywały się  â€žbachuski”, których nazwa pochodzi od imienia greckiego boga Bachusa - patrona wina, wiosny, słońca, odradzającej się przyrody i miłości. Bachusem nazywano chłopca ubranego w słomiane powrozy, albo słomianą lalkę, którą na sankach lub wózku obwożono po wsiach. Towarzyszyła mu grupa przebierańców, zbierających datki dla „Bachusa”.

Ambasador Turcji, wróciwszy do Istambułu z podróży do Rzeczpospolitej opowiadał, że w pewnej porze roku chrześcijanie dostają wariacyi i że dopiero jakiś proch sypany im potem w kościołach na głowy leczy takową.

Źródła:
http://szkola.interklasa.pl/f013/zwyczaje.html
http://www.potrawyregionalne.pl/243,894,ostatki-i-babski-comber.htm
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/544540,Podkoziolek-lub-sledzik-Ostatni-dzien-karnawalu
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title,Koniec-dni-szalonych-czyli-ostatni-dzien-karnawalu,wid,16446411,wiadomosc.html?ticaid=1124e9&_ticrsn=5
http://www.meritum.us/2011/03/03/ostatki-kuse-dni-miesopust-zapusty-czyli-szalenstwa-karnawalowe
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2014, 01:10:47 wysłana przez marylaossowska »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17854 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3062 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3540 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7764 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3670 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.