* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Czy Polska jest bezpieczna? Co powinniśmy wiedzieć w świetle agresji na Ukrainie  (Przeczytany 1380 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
__„Wielka jest zdolność rezygnacji i przystosowania do warunków, właściwa naturze ludzkiej. Ale żaden realizm nie powinien pozbawiać ludzi poczucia wyobraźni, gdyż przestanie być realizmem." - pisał Józef Mackiewicz w zakończeniu „Zwycięstwa prowokacji”.

Poniżej umieszczam zestawienie kilku wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę przy rozpatrywaniu kwestii konfliktu na Ukrainie i rosyjskiej interwencji na Krymie. Myślę, że dają one odpowiedź na pytanie zadane w tytule.
_

10 kwiecień 2010: pod Smoleńskiem ginie generał Franciszek Gągor - wymieniany jako kandydat do objęcia stanowiska szefa NATO. Generał Gągor był zwolennikiem stworzenia na terytorium Polski kilku dużych baz wojskowych NATO, w których na stałe stacjonowałoby kilkanaście tysięcy żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego. W bardzo istotny sposób wzmocniłoby to obronność Polski. Po śmierci generała Gągora nikt już głośno nie mówił o rozmieszczeniu w Polsce wojsk NATO. W tym samym dniu zginął szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, śp. Aleksander Szczygło, który kilka dni wcześniej podpisał dokument "Propaganda historyczna Rosji w latach 2004-2009".

październik 2010: Putin ogłasza projekt modernizacji rosyjskiej armii. Do 2020 roku na ten cel ma być przeznaczona kwota 600 mld USD.

grudzień 2010: Dowództwo rosyjskich sił zbrojnych podejmuje decyzje o połączeniu moskiewskiego i leningradzkiego okręgu wojskowego w jeden nowy Zachodni Okręg Wojskowy. Ogromna liczba rosyjskich oddziałów została przesunięta na północny-zachód kraju, w kierunku granic z Litwą, Łotwą i Estonią. Liczba wojsk rosyjskich przy przy granicy z Finlandią została podwojona.

2011: Rosyjskie bombowce coraz częściej naruszają przestrzeń powietrzną państw nadbałtyckich, a nad neutralnymi wodami Bałtyku, po raz pierwszy od czasu zakończenia zimnej wojny, pojawiły się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M przystosowane do zrzucania bomb atomowych.

listopad 2012: Prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało raport, zgodnie z którym to Rosja, a nie NATO powinna być gwarantem bezpieczeństwa Polski w Europie. W raporcie możemy przeczytać, że: "Rola NATO powinna być drugorzędna ze względu na nawarstwioną latami w świadomości Rosjan opinię o nim jako wrogu bloku zagrażającym ZSRS, a potem Rosji. (...) Polska musi traktować to państwo (Rosję, m.o.) nie jako przeciwnika, lecz istotnego gwaranta bezpieczeństwa europejskiego, w tym naszego bezpieczeństwa"

luty 2013: Władimir Putin dokonuje zmiany w doktrynie wojennej Rosji. Rosja ma zwiększać swój potencjał militarny z uwzględnieniem "prognozowanych zagrożeń", którymi są "eksport radykalizmu i chaosu do regionów sąsiadujących z Rosją".

luty 2013: Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej  pojechał do Moskwy podpisać dokument "Plan współpracy między BBN i Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej na lata 2013-2014", co w praktyce oznacza, że przez 2 lata sprawy takie jak analiza koncepcji strategicznych Polski, narodowe planowanie strategiczne, metodyka prowadzenia strategicznych przeglądów bezpieczeństwa czy transparentność ćwiczeń i manewrów wojskowych będą omawiane i konsultowane przez BBN z Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Okazuje się, że Polska - jako jedyny kraj wśród członków NATO, byłych członków Układu Warszawskiego - ma plan współpracy wojskowej z Rosją.

wrzesień 2013: Rosja i Białoruś, tuż przy naszej granicy, organizują wspólne manewry wojskowe "Zapad 2013", podczas których około 70 tys. żołnierzy ćwiczyło atak na Polskę i państwa nadbałtyckie. Polskojęzyczne media głównego nurtu starały się wówczas przemilczeć ten fakt.


foto: http://www.voanews.com

marzec 2014: Rosja narusza integralność terytorialną Ukrainy zajmując Półwysep Krymski.

Źródła:
Józef Mackiewicz, "Zwycięstwo prowokacji", wydanie Londyn 2011
Gazeta Polska, 4 stycznia 2012
http://jagiellonski24.pl/2013/10/09/dzidovski-rosyjska-armia-podnosi-sie-z-kolan
http://niewygodne.info.pl
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2014, 08:52:37 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
O ileż spokojniejszy byłby taki świat!! Przynajmniej dla Polski i i innych sąsiadujących kiedykolwiek z Rosja krajów. Obojętnie, carską, stalinowską, putinowską....Rosja nie zmienia się w swoich  imperialistycznych dążeniach i chęci zadeptania innych krajów. Ileż racji miał prezydent Lech Kaczyński tak oceniając Rosję: "Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi z północy, dla nas także z północy, ze wschodu, pokazali twarz, którą my znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy nie! Ten kraj to Rosja. Ten kraj uważa, że dawne czasy upadłego, niecałe 20 lat temu, imperium wracają. Że znów dominacja będzie cechą tego regionu."


 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.