* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Taize - jedność i Duch  (Przeczytany 2599 razy)

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Taize - jedność i Duch
« dnia: Marzec 07, 2014, 03:34:06 »
Czy można coś dla Boga robić na Ziemi? Oczywiście tak, niesamowicie dużo ! Od najprostszych do pojęcia jak karmienie głodnych czy odziewanie biednych,
aż po zorganizowane dzieła. Takim na pewno jest Taize. Pięknie o wszystkim opowiada film.

Życie w TaizĂŠ - PL

Możemy tam pojechać nawet teraz - słuchając  pięknych kanonów.

W 1940 roku Roger, Szwajcar z pochodzenia i teolog, dotarł do odległej, położonej w Burgundii wioski TaizĂŠ, w której kupił dom i ziemię, rozpoczynając życie w założonej Wspólnocie. Miejsce wydało mu się szczególne m.in. z powodu bliskiego sąsiedztwa słynnego opactwa benedyktyńskiego Cluny, które w XI i XII w. wywarło silny wpływ na życie Kościoła, a także Citeaux z dawnym opactwem cystersów, w którym mieszkał św. Bernard.
W pierwszych latach swojego życia w TaizĂŠ, brat Roger utrzymywał się z uprawy ziemi, budował małą kapliczkę oraz pisał regułę życia Wspólnoty. Gościł także często uciekinierów politycznych i Żydów.

W 1941 r. napisał broszurkę pt. Uwagi wyjaśniające, która stała się zaczątkiem reguły Wspólnoty, opowiadającej się za ideą ekumenizmu i pojednania między podzielonymi kościołami chrześcijańskimi. W tym roku wstąpiło do Wspólnoty czterech nowych braci. Od początku dążono do realizacji idei pojednania. Bracia opiekowali się także niemieckimi jeńcami wojennymi, przebywającymi w pobliskim obozie oraz okolicznymi sierotami.
W latach 1952-53 Roger napisał właściwą regułę Wspólnoty, której fundamenty stanowiły trzy słowa streszczające Ewangelię: radość, prostota, miłosierdzie. Brat Roger wziął udział w obradach soboru watykańskiego II jako oficjalny obserwator. W czasie jego obrad przybyli do TaizĂŠ pastorzy protestanccy i francuscy biskupi katoliccy na pierwsze tego typu spotkanie ekumeniczne.
Od 1969 r. do Wspólnoty należą także katolicy. W 1966 r. bracia zorganizowali pierwsze ekumeniczne spotkanie młodzieży, a w 1974 odbył się tam "Sobór Młodych". Od 1982 spotkania odbywają się także poza wioską. (Wiki)

Żyjemy w świecie, który traci poczucie sacrum.... Ludzie dokonują straszliwego wyboru.  Za cenę życia w Ducha chcą uniknąć świadomości grzechu i własnej konieczności nawrócenia...
Taize jest jakby oazą światła, gdzie można wspólnie spotkać Boga i doświadczyć wspólnoty ponad podziały wszelakiego rodzaju.
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2014, 22:07:34 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Taize - jedność i Duch
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2014, 21:00:41 »
Dziękuję, Sokratesie, za ten artykuł :)

Wspólnota z Taize niesie światło, to wyraźnie widać. Twarze młodych uczestników spotkań są szczęśliwe, a w oczach widać dobro, miłość i łagodność.
Idea ekumenizmu opierającego się na wspólnej modlitwie, śpiewach i sięganiu razem do Źródła jest piękna w swej prostocie. Widać, że ci młodzi ludzie tworzą jedno! Niepotrzebne się w tej chwili wydają zawiłości teologiczne, wystarczy wspólne bycie z Bogiem!

Bardzo mi się podobają pieśni z Taize. Są takie spokojne, łagodne i świetliste. Może dałbyś tę playlistę też do działu z piosenkami religijnymi? :)

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.