* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Machu Picchu - miasto na schodach do nieba  (Przeczytany 3977 razy)

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Machu Picchu - miasto na schodach do nieba
« dnia: Marzec 13, 2014, 23:40:11 »

Machu Picchu
____Machu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m. w Andach Peruwiańskich, w odległości 112 km od Cuzco. Poniżej płynie rzeka Urubamba.

Zbudowane zostało z niebywałą precyzją w XV w. za panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui (1438–1471). Pełniło funkcję głównego centrum ceremonialnego, gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tutejszych świątyń.

Miasto składało się z dwóch części: Górnej (ze Świątynią Słońca, Grobowcem Królewskim, Pałacem Królewskim oraz Intihuatana, największą inkaską świętością) oraz Dolnej (domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne). Na stromych zboczach otaczających miasto znajdowały się terasy uprawne o szerokości 2-4 m., z pionowymi ścianami między nimi wzniesionymi z kamieni.
____

Zapraszam do obejrzenia filmu o Machu Picchu:Intihuatana
____Miasto-twierdza zostało wzniesione z jasnego granitu. Budowniczowie maksymalnie wykorzystali rzeźbę terenu, łącząc mury z istniejącymi wcześniej skałami.

Położona wyżej część zachodnia to zabudowania centrum kulturowego. Nad nią położone było obserwatorium astronomiczne. Intihuatana (miejsce, gdzie przystaje słońce) to rytualny kamienny słup stojący w centrum, wyrzeźbiony w litej skale, związany z astronomicznym zegarem lub kalendarzem Inków. Obserwacje astronomiczne prowadzone były także ze zbudowanej na planie podkowy Wieży Słońca oraz Świątyni Trzech Okien. Budowle te miały tak usytuowane otwory okienne, aby padające przez nie słońce podczas przesilenia zimowego oświetlało kamień we wnętrzu pomieszczenia.
____

W niższej, wschodniej części miasta znajdują się pozostałości dzielnic mieszkalnych.
Położone na różnych poziomach miasto miało system kanałów doprowadzających wodę zebraną w wykutych w skale zbiornikach. Najbardziej widocznym elementem architektury są wszechobecne schody. Zapewniały one komunikację wewnątrz tego położonego na różnych poziomach miasta.

Z nieznanych powodów miasto opuszczono ok. 1537 r. Współczesna nazwa miasta jest połączeniem machu (stary) w języku keczua i zapożyczonego z hiszpańskiego słowa pico (szczyt). Oryginalnie miasto nazywało się Patallaqta, od keczuańskich słów pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto).

A oto klip ze zdjęciami Machu Picchu oraz innych peruwiańskich miejsc, w rytm muzyki stylizowanej na andyjską:
Machu Picchu Andean Music

Źrodło: Wikipedia
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2016, 19:59:07 wysłana przez admin »

Offline Uczen_Sokratesa

  • UĹźytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Odp: Machu Picchu - miasto na schodach do nieba
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2014, 00:23:18 »
Miasto na szczycie góry ... Jest piękne pomimo zniszczeń. Jednocześnie zastanawiałem się na ludźmi, którzy je wznosili. Raczej dobrze im nie było. Organizacja potrzebna do takich dzieł miała drugie oblicze - przemocy i niewolnictwa.  Dziwny jest ten świat...

Offline Puella Clara

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1353
Odp: Machu Picchu - miasto na schodach do nieba
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2014, 00:49:32 »
Tak... my podziwiamy monumenty, takie jak na  przykład piramidy, a za ich powstaniem stoi naprawdę wiele żyć ludzkich.
W przypadku Machu Picchu wielki władca też marzył o architektonicznym pomniku i poniekąd udało mu się - dzięki pracy, potowi i krwi poddanych pozostało niezwykłe miasto, mimo że cywilizacja Inków została zniszczona.

Machu Picchu jest tak wysoko, że ciężko tam oddychać, a ludzie i tak się wybierają, by obejrzeć to zagadkowe miasto. Znajdowałam w YT wieeele filmików z dyszącymi "przewodnikami" ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2014, 19:17:06 wysłana przez Puella Clara »

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.