* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce  (Przeczytany 3680 razy)

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« dnia: Marzec 22, 2014, 23:45:04 »
___
Jeszcze kilka lat temu ci, którzy przestrzegali przed rosyjskimi agentami byli traktowani jako zwolennicy teorii spiskowych. Na temat agentury sowieckiej nakręcono wiele filmów i wszystkim zdawało się, że to już zamknięta księga historii. Niestety odradzające się imperium rosyjskie pokazało, że stare wróciło. Po kilkuletnim osłabieniu i rozpadzie ZSRR razem z Putinem wrócili do łask a nawet uzyskali większą niż dawniej władzę starzy oficerowie KGB. Rosja pod pozorem zmiany ustrojowej po kolejnym przepoczwarzeniu tym razem przez nowych ideologów imperializmu uruchomiła na nowo, znane z najgorszego okresu zimnej wojny metody agenturalne. Tym razem jest to wojna propagandowa wykorzystująca, nie tylko stare metody, ale również nowe technologie informatyczne. Współcześni agenci wpływu to swoista "piąta kolumna" rekrutująca się z rosyjskich mniejszości, a nawet zasymilowanych od pokoleń, lub przekupionych rusofilów, czy umiejętnie kierowanych tzw. pożytecznych idiotów.

O działaniu szpiegów, wykradających ważne informacje wojskowe i gospodarcze nie trzeba tu mówić, bo jest to sprawa oczywista, co do której chyba nikt w Polsce nie ma wątpliwości. Rosja robiła to zawsze. Powinny się tym zajmować służby kontrwywiadu. Jednak o wiele groźniejsze i dotykające bezpośrednio wielu ludzi jest oddziaływanie tzw. agentów wpływu, których zadaniem jest ideologiczna propaganda prorosyjska lub dezinformacja.

Bezpośrednia propaganda w prorosyjskich mediach, którą czasem bezwiednie powielają media innych krajów przypomina tę najbardziej bezczelną z czasów stalinowskich, gdzie pokazywane są w żywe oczy kłamstwa, fotomontaże lub różnego rodzaju prowokacyjne ustawki. W ewidentny sposób obserwujemy to przy kryzysie Ukraińskim.

Natomiast jeśli chodzi o internetową agenturę, do najbardziej znanych metod, już szeroko omawianych w mediach należą akcje brygad sieciowych, nazywanych też atakami trolli.

Cytuj
Brygady Sieciowe (ros. Веб-бригады) – według niektórych rosyjskich środowisk demokratycznych i intelektualnych, zorganizowane grupy komentatorów, zależne od rosyjskich służb specjalnych, uczestniczące w dyskusjach na forach i blogach internetowych w celu szerzenia dezinformacji i uniemożliwienia rzeczowej obiektywnej dyskusji i atakowania poglądów niepożądanych z punktu widzenia polityki rosyjskiej[1][2].
Według Piotra Czerskiego cytowanego przez Newsweek Polska, w czasie kryzysu krymskiego polski Internet poddawany jest niespotykanej i właściwie jawnej akcji dezinformacyjnej, sterowanej przez Rosję[3]. Fenomen masowego atakowania portali internetowych dotyka również portali anglojęzycznych, piszących na tematy polityczne, gdzie masowo jest atakowany wizerunek Stanów Zjednoczonych, bądź też portale opisujące złe traktowanie homoseksualistów w Rosji. [4]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brygady_Sieciowe

Praktycznie każdy, kto komentuje na znanych serwisach internetowych tamaty polityczne spotkał się z podobnymi atakami. Na niemoderowanych forach, praktycznie nie da się już wstawić innego komentarza, bo zostaje on zagdakany i zasypany prorosyjskim bełkotem lub śmieciowymi wpisami.

Oprócz tego działają grupy o charakterze hakerskim prowadzące skupione ataki na wybrane strony. Polega to na jednoczesnym wymuszaniu przez znaczną grupę użytkowników odpowiedzi serwerów, które w końcu nie wytrzymują ataku i strona staje się niedostępna lub jest znacznie spowolniona.

Kolejną formą działania agentów wpływu są artykuły, posty i inne wpisy mniej lub bardziej prorosyjskie lub całkowicie ukrywające rosyjskie pochodzenie. Do tych ostatnich można zaliczyć pojawiające się nagminnie na portalach religijnych i prawicowych informacje o światowym spisku szykującym NWO (New World Order - Nowy Porządek Świata), Iluminatach, i różnych spiskach syjonistów żydowskich, które mają podsycać antysemickie nastroje w Polsce. Można spotkać wiele dziwnie podobnych tajemniczych przepowiedni, czy dowody na światowy spisek. Oczywiście nie wszystkie te działania są inspirowane przez agenturę rosyjską. Teorie spiskowe i tego typu treści mają wzięcie u wielu i bardzo trudno odróżnić autentycznego prowokatora od powtarzających te rewelacje naśladowców. Na tym polega skuteczność tej propagandy, aby właśnie poprzez powtarzanie i podsycanie fałszywych lub przebarwionych informacji wpływać na opinie.

Oprócz agentów wpływu istnieją również ideologiczni rusofile. Są to osoby, które mniej lub bardziej świadomie przyjęły indoktrynację rosyjską prowadzoną systematycznie od dawna. Do tego grona zaliczają się oczywiście mieszkający w Polsce Rosjanie, czy też osoby pochodzenia rosyjskiego, którzy utożsamiają się z polityką Kremla. Są w tym gronie również Polacy, czerpiący w przeszłości i obecnie korzyści w interesach polityczno-biznesowych (komuniści, biznesmeni, niektórzy wojskowi, agenci) z Rosją. Istnieje też pewna grupa rusofilów zafascynowanych panslawizmem i wierzących w korzyści i polsoko-rosyjskie pojednanie. Wielu z nich wciąż ma nadzieję na piękne relacje polsko-rosyjskie w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości.

Naiwność polityczna jaką wykazali politycy PO, wierzący w możliwość budowania z Rosją dobrych stosunków, a nawet pojednania, sprawiła, że de facto stali się oni, miejmy nadzieję nieświadomie, biernymi agentami rosyjskimi. Upomnienia ze strony opozycji patriotycznej nawet po bezprecedensowej katastrofie w Smoleńsku traktowali jako zwykłą walkę polityczną. Dopiero kryzys ukraiński sprawił, że przejrzeli na oczy. Niestety ta polityka doprowadziła do poważnych zaniedbań, które spowodowały wręcz katastrofalne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Oprócz działających mniej lub bardziej jawnie istnieją agenci, którzy są niezwykle trudni do rozpoznania, ponieważ Rosja od zawsze nie przebierała w środkach do osiągania swoich celów. Agentami mogą być nie tyko ci, którzy zdradzają prorosyjskie poglądy, ale prawdopodobnie osoby, których się o to nie podejrzewa. Rosjanie nierzadko używali agentów takich jak słynny "Hans Kloss", którzy byli gotowi dla uwiarygodnienia misji nawet bez skrupułów zabijać swoich. I nic nie wskazuje na to, że odstąpili od tych metod. Pokazują to choćby informacje o snajperach strzelających do milicji i demonstrantów podczas masakr na kijowskim Majdanie. Czy i wśród liderów najbardziej patriotycznych polskich organizacji są ulokowani agenci, wszystko zależy od długoterminowych planów Kremla.

W związku z tym niespodziewanie bardzo realnym problemem rodzi się pytanie, jak bronić się przed rosyjskimi agentami wpływu. Obrona jest możliwa. Prawdziwe informacje możemy zweryfikować, gdy uzyskamy je z pierwszego źródła i zaufanych rzetelnych serwisów, nie podejrzewanych nigdy o prorosyjskość. Propagandowe, teksty pomimo starań, często wykazują ruskie błędy, które wykształcony Polak łatwo wykryje (np. przy rosyjskich imionach i w wyrazach, w których rzadko robimy błędy). Wszelkie treści trącające patriotyzmem rosyjskim, panslawizmem, ideą wspólnoty euroazjatyckiej, chwalące Putina, Janukowycza i usprawiedliwiające rosyjskie aneksje, przesadnie krytykujące USA, powinny uruchamiać w nas mechanizm obronny. Również wspomniane wyżej przedstawianie jako faktów, teorii spiskowych o NWO, Iluminatach, syjonistycznych spiskach i być może również UFO rzekomo współpracujące z USA (rewelacje Snowdena). 


_______
Źródła:
http://nt.interia.pl/internet/news-rosyjscy-hakerzy-atakuja-polski-internet,nId,1352210
http://kowalski1980.salon24.pl/571493,wojna-informacyjna-uwaga-na-rosyjskich-troli
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brygady_Sieciowe
http://www.pch24.pl/Mobile/Informacje/informacja/id/21327
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2014, 18:52:53 wysłana przez Marcin »

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2014, 04:16:14 »
Świetny artykuł :) Teraz tych agentów łatwo rozpoznać, ale ja znam ten ton pisania od dawna. Rosja walczy z polskim duchem . Skrajna nienawiść do Kościoła i "duchowe błoto" to czuło się już w przeszłości... Przypisywałem to sbekom na emeryturze, ale to byli też Rosjanie.  Oni nie potrafią mieć normalnych relacji z sąsiadami. Muszą wsadzać swoich ludzi i dominować. Piekielne opętanie...

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2014, 05:16:09 »
Ale to jest też prosta droga do kolejnego upadku Rosji. Tym razem może się już nie podnieść. Zamiast zainwestować w ludzi kolejni carowie inwestują w swoje żałosne pałacyki, a co nie ukradną dla siebie inwestują w żelastwo do straszenia i podbijania sąsiadów. Problem bezrobocia rozwiązują przez zatrudnianie w takich firmach dającym zlecenia dla internetowych agentów. Internet to chyba najlepsze co im się trafiło, bo mogą mieszać i jątrzyć na całym świecie bez ruszania się z domu. I zamiast uprawiać ziemię, rozwijać gospodarkę, siedzą  przed komputerem i wklepują po 100 wiadomości dziennie, a po robocie idą do knajpy. Inni pracują w kilku wielkich fabrykach które produkują broń. Cała ich gospodarka to gaz, ropa i produkcja broni. Więc dbają, aby to od nich kupowano gaz, ropę i broń. Trzeba skłócić Arabów, aby kupowali broń i byli niestabilni jako dostawcy ropy i gazu. Do tego potrzeba tysięcy agentów w każdym kraju.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2014, 18:57:00 wysłana przez Marcin »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2014, 22:04:13 »
Bardzo ciekawy, dobry artykuł i super dobrany obrazek!
Niestety prawda o agentach wpływu jest chyba tak stara, jak dzieje ludzkości, ale teraz, dzięki nowoczesnym mediom, ich działanie jest szczególnie łatwe i ma ogromny zasięg.
O wielu rzeczach wiedziałam lub sama zaobserwowałam, ale rewelacje Snowdena o współpracy USA z UFO po prostu powalają.

Program Telewizji Republika: Kulisy Manipulacji - przyjaciele Rosji 07.03.2014
Kulisy Manipulacji - przyjaciele Rosji 07.03.2014

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2014, 23:06:05 »

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2014, 00:17:45 »
Co Ci ludzie wygłaszający takie bzdury myśleli ? Zapewne nie wszyscy to agenci wpływu uzależnieni od GRU. Motywacja tych ostatnich nie wymaga uwagi. Część to zapewne "pożyteczni idioci", może inna to "zagłaskujący" Rosję, a nuż przestanie budować imperium na wzór  carów i Stalina? Kolejna to karierowicze liczący na "niewidzialna rękę " Putina i " nie - rusofob" ocenę Unii. Zapewne można mnożyć motywy . Mnie przeraża co innego. Postawa wielu wyborców, którzy mogą na nich teraz, po zmianie skóry na "patriotyczną", zagłosować. Wielu Polaków uważa za oczywiste, że polityk to kanalia i kanaliowatość nie przeszkadza im w głosowaniu...

W ten sposób obśliźli karierowicze i oszuści ciągle zostają u koryta, bo tym dla nich jest pełnienie funkcji publicznych...

« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2014, 00:38:44 wysłana przez Uczeń Sokratesa »

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2014, 01:03:27 »
Może się jednak zdarzyć coś tak niespodziewanego jak taśmy prawdy, które kompletnie kogoś skompromitują. Prawda o każdym prędzej, czy później wyjdzie. Może tym razem prędzej...

Rosjanie kopią sobie głęboki dół, w który wpadną i może się już nigdy ie wygrzebią. To ostatnie podrygi... Szkoda tylko tych zwykłych ludzi, którzy znowu dali się wkręcić w kolejne szaleństwo kremlowskiej hydry...
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2014, 01:07:18 wysłana przez Marcin »

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2014, 19:37:02 »
Mocno się podłamałem, gdy okazało się, że jedna z moich bliższych znajomych, dawniej bardzo prawicowa, dzisiaj w najlepsze broni Rosji, ich pokrętnych argumentów i wkleja na FB antynatowskie i antyukraińskie obrazki i teksty. Dotąd osobiście widziałem tyko obcych, hodowanych w Rosji trolli, a tu osoba oczytana znająca dobrze polską literaturę. I żadne argumenty, dowody nie działają. To porażające...

Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Rosyjscy agenci wpływu w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2014, 20:53:40 »
Moje refleksje z rozmów z ludźmi nie są optymistyczne. Do zupełnej rzadkości należą Ci zdolni do czysto racjonalnego podejścia. Innych poglądy są generowane przez fobie, uwarunkowania propagandy mediów, chciejstwo czy interesy ...

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.