* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: J 4,5-42  (Przeczytany 2804 razy)

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
J 4,5-42
« dnia: Marzec 23, 2014, 03:14:55 »
|
Rzekła do Niego kobieta: „Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko”.
Powiedział do niej Jezus: „Jestem Nim Ja, który z tobą mówię...

Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, na własne bowiem uszy usłyszeliśmy i jesteśmy przekonani, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata”.

Z kim rozmawia Jezus?
Kobieta ,która miała pięciu mężów a teraz żyje z kimś w związku nieformalnym.
Kto wyznaje wiarę,że Jezus jest  Zbawicielem?
Samarytanie ,pogardzani przez żydów.
Myślę,że ten tekst nie tyle mówi o ludziach marginesu tylko co czyni, że można zostać postawionym na marginesie czy też zmarginesowanym.Wyznanie wiary Jezusa, Chrystusa,wiary w Jego boskość , uznanie Go  za Zbawiciela świata to nie to samo co uznanie kulturowych wartości chrześcijaństwa,elementu istotnego,który kształtuje cywilizacje europejską.Jezus jest Zbawicielem,Mesjaszem, nie elementem kulturowym określonej cywilizacji,która by chciała z Niego uczynić  propagatora własnych wartości kulturowych.Swiat chce Jezusa w swoich wymiarach kulturowych ci, którzy myślą innaczej poprostu  przez świat zostają umieszeni na marginesie ale właśnie z tym marginesem rozmawia Jezus i ten margines przemienia świat.Papież Franciszek jest z trzeciego świata ,Latynosi to jakby chrześcianscy "samarytanie".Ten margines wybrał Bóg  dla mnie aby ukazać, że Absolut Hegla,który w cywilizacji zachodniej ma swój najleszy wyraz to obraz zniekształcony tak zniekształcony jak to co proponuje czwilizacja,która  z Jezusa, chce uczynić symbol,idee,wzorzec ludzkości doskonałej, która w sobie samej widzi cel swego rozwoju a Jezus co najwyżej może być środkiem
Dzisiejsi "samarytanie" i Franciszek pochodzący od nich czy też Duch Swiety, którz ich wybrał mówią co innego ..".jesteśmy przekonani, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata”.


Offline Uczen_Sokratesa

 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: J 4,5-42
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2014, 04:10:32 »
Obawiam się, że dzisiejsza cywilizacja chce uczynić z Jezusa "miraż" dla słabych ludzi i to w kontraście do tych, co go nienawidzą, bo im przeszkadza w pełnym komforcie uprawiać dziwaczne seksualności... To jest skala upadku "szlachetnego " Zachodu. Jednak Jezus jest Zbawicielem Świata. Bez niego człowiek jest przegrany i nie ma przyszłości.
Tylko Jezus jest drogą do Ojca!
Pamiętam, że teraz jest czas miłosierdzia (Faustyna). Staliśmy się tak chorzy, że wyłącznie ulitowanie się Boga nad światem jest dla nas szansą.
Pozdrawiam Iskro. :)

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: J 4,5-42
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2014, 04:52:52 »
Świat podzielił się na kilka imperializmów i właśnie taką pogardzaną resztę. W tę resztę, niepasującą do żadnej z tych kolein wpisują się kraje trzeciego świata i po trosze też Polska. Być takim samarytaninem to wręcz chluba. Stoimy w konsternacji wobec karykaturalnego imperium postrosyjskiego o twarzy Putina z jego specyficzną pobożnością pozłacanej cerkwi na smyczy samozwańczego cara. Po drugiej stronie mamy mieniącą się demokratyczną, zawłaszczoną przez Niemcy Unię Europejską z antychrześcijańskimi hasłami tolerancji dla dewiantów i przebierańców, którzy mają problem już z wszelką orientacją. Do tego dochodzi imperializm religijny krajów muzułmańskich i kapitalistyczny imperializm finansjery światowej. I biedna Polska oraz kilka innych krajów, które stały się wybiegiem dla tych szaleńców. W takim świecie tylko na Jezusie można oprzeć swoje życie, bo tylko w chrześcijaństwie jest ostatnia ostoja zdroworozsądkowego myślenia.

Beata Bednarz - Mój Jezu, mój Zbawco (Krzycz na cześć Pana!).wmv

Relacja z Jezusem ma wymiar praktyczny, czyli w receptach na zdrowe myślenie i dobre życie, ale też duchowy. Uwielbienie i interioryzacja (ucieleśnienie) tych najwyższych wartości jakie są w Bogu. 

Offline Robert Nowak

 • Moderator
 • ****
 • Wiadomości: 405
Odp: J 4,5-42
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2014, 06:04:44 »
Świat podzielił się na kilka imperializmów i właśnie taką pogardzaną resztę. W tę resztę, niepasującą do żadnej z tych kolein wpisują się kraje trzeciego świata i po trosze też Polska. Być takim samarytaninem to wręcz chluba.

Dziekuje Bogu za braci i siostry  "samarytanow" w Polsce  bo wierze, ze gdzie sa i co pisza niosa "iskre"  Boga.

 


* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

 • post Czytania na niedzielę, 26 września 2021 - 26 Wrzesień
 • XXVI Niedziela zwykła

  (Lb 11, 25-29)

  Pan zstąpił w obłoku i mówił z Mojżeszem. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. Nie powtórzyło się to jednak. Dwóch mężów pozostało w obozie. Jeden nazywał się Eldad, a drugi Medad. Na nich też zstąpił duch, bo należeli do wezwanych, tylko nie przyszli do namiotu. Wpadli więc w obozie w uniesienie prorockie. Przybiegł młodzieniec i doniósł Mojżeszowi: "Eldad i Medad wpadli w obozie w uniesienie prorockie". Jozue, syn Nuna, który od młodości swojej był w służbie Mojżesza, zabrał głos i rzekł: "Mojżeszu, panie mój, zabroń im!" Ale Mojżesz odparł: "Czyż zazdrosny jesteś o mnie? Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha!"

  (Ps 19 (18), 8 i 10. 12-13. 14)

  REFREN: Nakazy Pana są radością serca

  Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, świadectwo Pana jest pewne, nierozważnego uczy mądrości.Bojaźń Pana jest szczera i trwa na wieki, sądy Pana prawdziwe, wszystkie razem słuszne.

  Zważa na nie Twój sługa i nagrodę otrzyma za ich przestrzeganie.Kto jednak widzi swoje błędy? Oczyść mnie z błędów przede mną ukrytych.

  Także od pychy broń swojego sługę, by nie panowała nade mną.Wtedy będę bez skazy i wolny od wielkiego występku.

  (Jk 5, 1-6)

  A teraz wy, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają. Bogactwo wasze zbutwiało, szaty wasze stały się żerem dla moli, złoto wasze i srebro zardze wiało, a rdza ich będzie świadectwem przeciw wam i toczyć będzie ciała wasze niby ogień. Zebraliście w dniach ostatecznych skarby.Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy z pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk żniwiarzy doszedł do uszu Pana Zastępów. Żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi. Potępiliście i zabiliście sprawiedliwego. Nie stawiał wam oporu.

  Aklamacja (J 17, 17ba)

  Słowo Twoje, Panie, jest prawdą, uświęć nas w prawdzie.

  (Mk 9, 38-43. 45. 47-48)

  Apostoł Jan rzekł do Jezusa: "Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema n...

Robert Nowak
Styczeń 20, 2019, 14:28:04 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1507 | Komentarze: 0

Ten tekst nie jest tekstem nbsp dla ktorego trzeba szukac, jakis specjalnych srodkow nbsp aby go zrozumiec. Tutaj Bog mowi jasno, ten Bog , ktory nbsp wyprowadzil Izraelitow z Egiptu, nie jest Bogiem tylko dla Izraelitow. Ten Bog nie jest jakims lokalnym bostwem, ten Bog jest nbsp Bogiem, Jedynym.
 Nie ma zadnej boskosci atomizowanej na rozne bostwa. Nie istnieje cos takiego jak boskosc nieosobowa, zrodlo energii nbsp kosmicznej nbsp czy nbsp jakas nbsp kosmiczna bezoosbowa rozumnosc, jak to na przyklad uwazal Arystoteles, czy jakas Mojra, ktora dyktuje przeznaczenie bogow i ludzi , jak to sobie wyobrazano w nbsp spolecznosci greckiej.
 Wszystkie wierzenia w Boga, jakie znamy maja za nbsp podstawe nbsp znaki z ktorych sie wyczytuje nbsp istnienie czegos co stoi za tym istnieniem jakim jest nasze istnienie nbsp i istnienie tego wszystkiego co nas otacza. Jednak my nbsp z tym istnieniem nie mielismy zadnego nbsp kontaktu bezposredniego, nie mielismy zadnej nbsp intuicji.
Pismo swiete wyjasnia powod nie posiadania takie...
Robert Nowak
Styczeń 06, 2019, 13:20:58 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1330 | Komentarze: 0


Wyj 19:1-24

 Niesamowite wydarzenie Bog wychodzi z ukrycia i daje materialne znaki swojej obecnosci. Te materialne znaki wzywaja do szacunku. Obecnosc Boga wymaga szacunku. nbsp Ten szacunek wyraza sie w odpowiednim ubraniu i tym wszystkim co my nazywamy zasadami higienicznymi. To wszystko podyktowane jest tym, gdyz ma nastapic wielkie wydarzenie. To wydarzenie nie jest tylko wielkie dla Izraelitow, to jest wydarzenie , ktore dotyczy calej ludzkosci. Narod Izraelski jest nasieniem nbsp Narodu Wybranego poniewaz w tym nasieniu nbsp narodzi sie Jezus Chrystus ,ktory przez swoja meke Krzyzowa , Smierc i Zmartwychwstanie z tego nasienia uczyni cos co mozemy nazwac wielkim wybuchem, ktory daje poczatek Nowego Uniwersalnego Kosmopolitycznego Narodu. Ten narod to nie jakas jedna kultura to narod Wybrany z Ludzkosci ale nie Ludzkosc jako taka.
Bog swojemu narodowi stawia wymagania istnieja jakies wyrazy zewnetrznego szacunku i wewnetrznej postawy:"quot ... jeśli pilnie słuchać będzi...
Robert Nowak
Grudzień 30, 2018, 22:47:47 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1651 | Komentarze: 0

 nbsp Wyj 18: 1- 27

Osobiscie jestem zafascynowany tym obrazkiem z zycia Mojzesza. Tutaj nastepuje cos takiego co w jezyku wspolczesnym mozemy nazwac polaczeniem rodzin. Mojzesz na pustyni odzyskuje kontakt ze swoja zona I dziecmi od ktorych byl oddalony w moim mniemaniu ze wzgledow bezpieczenswa dla swojej rodziny.
Z drugiej strony ukazana jest madrosc ludzka I otwrtosc Mojzesza na dobre rady. Tesc Mojzesza daje Mojzeszowi rada aby lud I mojzesz nbsp nie czuli sie za bardzo obciazeni wszystkimi konfliktami jakie przezywa wspolnota. Mojzesz rade starcow, ktora byla w Egipcie zastepuje nowa forma organizacyjna. nbsp Ustanawia przelozonych nad kazda dziesiatka, setka y tysiacem . Izraelitow.
Tak wiec wszystkie bierzace sprawy byly zalatwiane przez nbsp tych ktorych Mojzesz ustanowil jako przelozonych nbsp  waga sprawy decydowala do jakiego przelozonego trzeba sie zwrocic. Mojzesz zalatwial sprawy najistotniejsze I byl w pozycji nbsp  najwyzszejw wladzy nbsp wykonawczej , sadowniczej I ...
Robert Nowak
Grudzień 23, 2018, 13:58:16 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1404 | Komentarze: 0

 Wyj 17:8-16

Oto pojawia sie nowa grozba przed nbsp Izraelitami w Refidim nbsp pojawiaja sie Amalekici gotowi do bitwy. Ja sobie wyobrazam, ze kosztownosci jakie otrzymali Izraelici w Egipcie, byly nbsp przyczyna pojawienia sie Amalekitow. Do tego czasu Izraelici nie stoczyli zadnej bitwy, nie maja zadnego doswiadczenia nbsp wojennego. Nie jest to pierwsza sytuacja , ktora nbsp stawia nbsp lud izraelski przed nbsp zaglada. Amalekici mieli plan prosty zlupic nbsp kosztownosci, pozabijac tych , ktorych uznaja za bezuzytecznych i nbsp jencow wojennych zdrowych , mlodych i silnych sprzedac na targu niewolnikow.
 Lup wydawal sie latwy.
 Izraelici nie maja zadnego wyjscia, tutaj nbsp trzeba podjac walke. Mojzesz nbsp wybiera na przywodce mlodego Jozuego nbsp i on prowadzi do bitwy na predce utworzone wojsko.
Pismo Swiete mowi, ze zwyciestwo w bitwie nalezalo do Izraelitow, natomiast nbsp dla Amalekitow ta bitwa znaczyla koniec ich istnienia to co chcieli uczynic z Izraelem to spotkalo ich jednak zwyciest...
Robert Nowak
Grudzień 09, 2018, 13:41:57 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 1436 | Komentarze: 0

Wyj 17:1-7

"quotCzy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie?"quot

Ja osobiscie tutaj zastanawiam sie nad paczatkiem tego pytania. Gdzie narodzilo sie takie pytanie po fakcie wyjscia z Egiptu i tego wszystkiego co nastapilo z wojskiem nbsp faraona.? To pytanie w moim odczuciu rodzi sie w swiadomosci spolecznej, nie jest to pytanie konkretnej osoby tylko spoleczenstwa.
Swiadomosc spoleczna nie jest czyms co spontanicznie zawierza sie Bogu. Swiadomosc spoleczna nbsp tutaj nie zyje prawda historyczna, nie ma pamieci czy raczej ta pamiec jest bardzo wybiorcza.
Pismo Swiete ukazuje wiez z Bogiem na plaszczyznie osobowej i jest to relacja nbsp z Bogiem jaka ma Mojzesz i z drugiej strony swiadomosc ludu , ktory nbsp jest bardzo bliski buntu i ukamieniowaniu Mojzesza.
Jezus Chrystus, kory wyprowadzanas z niewoli grzechu nbsp w tym procesie wyzwolenczym nie tylko stanal przed niebezpieczenstwem smierci nbsp . On ja przyjal . Odpowiedzia na dzialalnosc Jezusa Chrystusa byl wyr...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.