* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Niedziela Palmowa  (Przeczytany 1771 razy)

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 561
Niedziela Palmowa
« dnia: Kwiecień 09, 2014, 16:48:37 »

Fot. http://www.zagnansk.pl
___
Szósta niedziela Wielkiego Postu nosi tytuł: Niedziela Palmowa Męki Pańskiej i rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym dniu Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Wierni gromadzą się poza kościołem na wyznaczonym miejscu (lub w kościele w zależności od regionu). Tam święci się palmy i czyta Ewangelię o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Potem procesja z palmami rusza do kościoła. Podczas procesji śpiewa się pieśni ku czci Chrystusa Króla, na wzór Jego uroczystego wjazdu opisanego w Ewangelii. Na czele procesji niesie się krzyż przyozdobiony palmą. Procesja ta może być rozumiana jako wezwanie do pójścia za Chrystusem Królem i do wyjścia naprzeciw tajemnicy paschalnej. Ponieważ obrzęd poświęcenia palm należy do liturgii mszalnej, dlatego opuszcza się akt pokutny i Panie zmiłuj się nad nami. Mszę świętą po przyjęciu do kościoła rozpoczyna się od oracji (kolekty). Opis męki Pańskiej czyta się kolejno według Ewangelii synoptycznych: w roku A według św. Mateusza, w roku B według św. Marka, a w roku C według św. Łukasza. Opis męki Pańskiej według św. Jana czyta się co roku w Wielki Piątek. Męka Pańska stanowi główną ideę całego Wielkiego Tygodnia.
_____
Ks. Tarsycjusz Sinka CM, Liturgika, Kraków 1994, s. 127.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2019, 21:02:24 wysłana przez admin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.