* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Jean-Baptiste Lully - Ballet des Arts  (Przeczytany 2054 razy)

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Jean-Baptiste Lully - Ballet des Arts
« dnia: Kwiecień 10, 2014, 04:52:52 »
__Jean-Baptiste Lully, a właściwie Giovanni Battista Lulli (28 November 1632 – 22 March 1687) był francuskim kompozytorem urodzonym we Florencji. Do Francji przybył w wieku 14 lat jako jeden ze służebnych księżny Anne Marie Louise d’OrlĂŠans de Montpensier. Większość swojego życia spędził na dworze Ludwika XIV. Najpierw nauczył się gry na gitarze, później na skrzypcach i klawesynie, by następnie zacząć komponować pod kierunkiem N. MĂŠtru. Jego kompozycje przypadły do gustu królowi Ludwikowi XIV, który w 1653 mianował go nadwornym kompozytorem i stworzył dla niego zespół Les petits violons.
_
gloria.tv

Lully jest jednym z najbardziej znanych francuskich kompozytorów epoki baroku. Zasłynął jako faktyczny twórca francuskiej opery narodowej, francuskiego typu uwertury operowej, rozwinął także recytatyw w języku francuskim. Komponował głównie balety i divertissements, a po nawiązaniu współpracy z J. B. Molierem comĂŠdie-ballets. W 1672 otrzymał przywilej królewski pozwalający mu założyć Academie Royale de Musique et de Danse oraz patent na wyłączne prawo wystawiania dzieł scenicznych z muzyką w teatrach francuskich, czym przypieczętował zwycięstwo nad swym muzycznym konkurentem P. Perrinem. W owym czasie Lully stał się również niepodzielnym władcą życia muzycznego w Paryżu i całej Francji. W 1680 król przyznał mu tytuł szlachecki.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2015, 13:26:16 wysłana przez admin »

Offline marylaossowska

  • Maryla
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: Jean-Baptiste Lully - Ballet des Arts
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2014, 04:55:54 »
Ciekawostka na temat śmierci Jeana-Baptiste Lully:

8 stycznia 1687 roku, podczas wykonania Te Deum z okazji wyzdrowienia króla, Lully uderzył się w palec stopy ostro zakończoną batutą dyrygencką. W owych czasach była to duża laska, podobna do tych, jakie obecnie używają orkiestry wojskowe. Dyrygent stał tyłem do orkiestry, a przodem do króla. Lully uderzył się w stopę, dyrygując zespołem muzycznym, z którego wykonania nie był zadowolony. Kilka tygodni później zmarł wskutek zainfekowania rany.

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.