* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.
Ze względu na brak oznaczeń kategorii wiekowych w zamieszczanych materiałach z Youtube itp., aby chronić dzieci przed nieodpowiednią treścią, zalecamy rodzicom sprawdzenie dopuszczalnej kategorii wiekowej i samodzielne podjęcie decyzji. Dzieci zapraszamy do odwiedzenia działu:

Autor Wątek: Rosja: Dziennikarz - zawód wymierający  (Przeczytany 2984 razy)

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Rosja: Dziennikarz - zawód wymierający
« dnia: Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 »
__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Zawód dziennikarza w Rosji znalazł się na liście zawodów wymierających i przeżywa najpoważniejszy kryzys w ciągu całej swojej historii. Jest nawet opinia, że dziennikarstwo w Rosji w ogóle nie przetrwa – stwierdził sekretarz Związku Dziennikarzy Rosji Paweł Gutionow. Swoje stwierdzenia Gutinow oparł na najnowszych rządowych badaniach socjologicznych. Dano nam czas do 2020 r. Najwyżej do 2040 r. Chociaż myślę, że towarzysze trochę się śpieszą i jest to ich pobożne życzenie – alarmował dziennikarz, występując podczas debaty w moskiewskim Domu Dziennikarzy.

Dane sondażu rosyjskiej fundacji „Opinia Publiczna”, opublikowane pod koniec marca br., również świadczą o kryzysie w postrzeganiu pracy dziennikarzy wśród rosyjskich obywateli. Ponad 70 proc. ankietowanych przez fundację Rosjan uważa, że w wypadku szczególnie istotnych problemów środki masowego przekazu mają prawo przemilczeć informację w interesie państwa. 17 proc. jest odrębnego zdania. Z kolei około 50 proc. badanych uważa, że w interesie państwa można zniekształcać informację. Sprzeciwia się temu ok. 30 proc. rosyjskich obywateli. Jednocześnie tylko 4 proc. ankietowanych uważa, że dziennikarze w Rosji są niezależni w swojej pracy.

W ramach walki Kremla z opozycją o przestrzeń medialną 1 lutego br. weszła w Rosji w życie tzw. ustawa Ługowoja, od nazwiska jednego z jej autorów, funkcjonariusza Federalnej Służby Bezpieczeństwa, deputowanego Dumy Państwowej z ramienia populistycznej Liberalno-Demokratycznej Partia Rosji (LDPR). Andriej Ługowoj jest także podejrzany przez brytyjskich śledczych o zabójstwo w 2006 r. w Londynie Aleksandra Litwinienki, byłego funkcjonariusza FSB znanego z krytyki Kremla. „Ustawa Ługowoja” przewiduje blokowanie portali internetowych „nawołujących do zamieszek masowych”. Już pierwszego dnia po wejściu jej w życie zablokowano portale opozycyjne – Grani.ru, Kasparov.ru, Ej.ru, na których publikowane są m.in. materiały opozycyjnego publicysty Aleksandra Podrabinka oraz historyka Jurija Felsztyńskiego. Zablokowano również blog opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na portalu Livejournal.ru.

W ciągu ostatnich 10 lat zamordowano w Rosji ponad 150 dziennikarzy i pracowników mediów, między innymi dwóch prominentnych opozycyjnych dziennikarzy pisma Nowaja Gazieta. Anna Politkowska została zastrzelona w windzie swojego apartamentowca w centrum Moskwy. Jurij Szczekoczichin, dziennikarz śledczy i zastępca redaktora naczelnegoumarł nagle z powodu tajemniczej choroby a rodzinie odmówiono wydania wyników sekcji zwłok.  Informacje o morderstwach dziennikarzy w samej Rosji spowszedniały, a w przypadku ponad 90 proc. morderstw wiedza na ich temat nigdy nie dociera do zachodniej opinii publicznej.

Źródła:
http://www.opendemocracy.net/od-russia/galina-arapova/media-freedom-in-russian-regions-you-must-be-joking%E2%80%A6
http://media.wp.pl/kat,1022941,title,Pijany-niczym-gen-Blasik-ulegly-jak-kpt-Protasiuk,wid,13092273,wiadomosc.html
http://gpcodziennie.pl/29112-propaganda-wazniejsza-odprawdy.html#.U0mHDfldWaU
http://niezalezna.pl/53547-wierni-putinowi-europejska-federacja-dziennikarzy-obiera-kurs-na-moskwe
http://niezalezna.pl/54039-protest-polskich-dziennikarzy-odniosl-skutek-propagandowa-porazka-putina
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2014, 21:33:13 wysłana przez marylaossowska »

Offline marylaossowska

  • Moderator
  • ******
  • Wiadomości: 2240
Odp: Zmierzch rosyjskiego dziennikarstwa
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2014, 21:29:11 »
Europejska Federacja Dziennikarzy (European Federation of Journalists) zdecydowała wczoraj o odwołaniu czerwcowego kongresu dziennikarzy, który miał odbyć się w Moskwie. Prezydent EFJ Mogens Blicher Bjerregard poinformował członków Federacji, że spotkanie zostanie wstępnie przeniesione na koniec roku. Dalsze decyzje o miejscu i terminie dorocznego spotkania będą zależały od sytuacji na Ukrainie i w Rosji. Kongres odwołano po proteście Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz ukraińskich organizacji dziennikarskich. SDP od początku było przeciwne organizacji spotkania w Moskwie argumentując to nie tylko faktem agresji Rosji wobec Ukrainy, ale także niespotykanym i skandalicznym postępowaniem wielu rosyjskich mediów, które są narzędziem propagandy władzy w Rosji.

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Kwiecień 23, 2014, 18:48:14 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 17747 | Komentarze: 11

__Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy porwali pracującego dla telewizji informacyjnej Vice News amerykańskiego dziennikarza Simona Ostrovsky'ego. Od wielu tygodni reporter relacjonował kryzys na Krymie i we wschodniej Ukrainie.

Kolejne odcinki jego reportaży zatytułowanych "Russian Roulette" umieszczaliśmy na portalu: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4254.0.html

Na zdjęciu po lewej zrobionym 13 kwietnia, reporter Simon Ostrovsky stoi obok zamaskowanego i uzbrojonego separatysty prorosyjskiego przed budynkiem milicji w Słowiańsku, 25 km od ukraińskiej granicy z Rosją. 
_
foto: Efrem Lukatsky/The Associated Press

...
Kwiecień 12, 2014, 21:28:55 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2984 | Komentarze: 1

__Pytanie o wolność mediów spotyka się w dzisiejszej Rosji z uśmieszkiem. Jeśli rozmawiasz ze zwyczajnym Rosjaninem będzie to uśmiech sceptycyzmu: "Wolność mediów? Wolność słowa? Nie bądź durny, nie ma czegoś takiego". Jeżeli rozmawiasz z dziennikarzem, szczególnie tym z prowincji, pracującym w państwowych mediach, uśmiech jest smutny i podszyty goryczą. Kryją się pod nim utracone zawodowe ideały i niemożność pisania o istotnych dla społeczeństwa sprawach, frustracja z powodu cenzury, wstyd ulegania nieustannej samocenzurze. Rosyjskie media technologicznie wkraczają w XXI wiek, ale telewizja cyfrowa, internetowe media czy błyszczące okładki czasopism ale mają bardzo mało wspólnego z wolnością słowa.
_

Dziennikarstwo w Rosji przeżywa poważny kryzys. Za...
Kwiecień 08, 2014, 22:04:51 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3460 | Komentarze: 2

Film jest echem podróży do Polski, zarejestrowanym okiem kamery Maggie Okulskiej. Oto jej reminiscencje z wędrówki po naszym kraju:

"Droga Polsko! Co za wibracje!
Żyjemy w dziwnym świecie, nie uważasz? Każdy z nas ma własne opinie na temat innych krajów, nacji, języków… i większość z nich pochodzi z tego co “ktoś powiedziałâ€ lub “gdzieś to usłyszałem” - a nie z własnego doświadczenia. Podróżując po świecie, spotykałam się z wieloma różnymi opiniami o Polsce (o “mnie” jako Polce) - negatywnymi i pozytywnymi. Urodziłam się w Krakowie, jednak od dziecka przemieszczałam się i mieszkałam w wielu miejscach. Osobiście, widzę siebie jako obywatelkę świata. Zatem postanowiłam na własne oczy zobaczyć, a także zdokumentować - jak jest obecnie w Polsce? Mianowicie, w 2012 spakowałam moją kamerę i wyruszyłam do Polski. W ciągu 2-tygodni przejechałam ponad 1120 km pociągiem, od morza do gór. Odwiedziłam duże miasta jak Gdańsk, Kraków, Warszawa;
...
Kwiecień 08, 2014, 21:21:28 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 7660 | Komentarze: 18

_Wstrząsający artykuł Piotra Lisiewicza o genezie katastrofy smoleńskiej, zacieraniu śladów i przywracaniu Polakom godności. Artykuł poniższy został opublikowany w Gazecie Polskiej.

Jako dopełnienie artykułu Lisiewicza gorąco polecam film Anity Gargas Anatomia Upadku.

Obie części filmu można obejrzeć tutaj: http://www.rzeczysedno.pl/index.php/topic,4372.msg7380.html#msg7380
_
foto: Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Anatomia zbrodni - no to opowiem Wam, co zdarzyło się w Smoleńsku

Pijany Wania z zepsutym traktorem słuchający ruskiego disco, zdolny do bezmyślnej brutal
...
Kwiecień 08, 2014, 20:00:50 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 3583 | Komentarze: 0

Rosyjska propaganda próbuje przekonywać cały świat, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy są bardzo pro-rosyjscy. Kibice dwóch rywalizujących ze sobą klubów z tej części Ukrainy - Metalista Charków i Szachtara Donieck WSPÓLNIE pokazali co naprawdę myślą o Władimirze Putinie. Interesujące, jak ich wspólna przyśpiewka "Putin ch..." spodobała się władzom na Kremlu :) Okazuje się, że nie tylko w Polsce kibice piłkarscy są patriotami.Źródło: http://censor.net.ua/video_news/279777/lozung_putin_hulo_stanovitsya_lyubimoyi_krichalkoyi_ukrainskih_futbolnyh_fanov_video
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 35
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.