* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Zmieniasz sprzedawcę energii? Upewnij się, że za prąd nie zapłacisz dwa razy  (Przeczytany 4064 razy)

Offline Cytaty

  • Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 85
__Na celowniku nieuczciwych dostawców energii są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Konsumenci na rynku energii elektrycznej są bezbronni – mogą podpisać umowę z nowym dostawcą energii, mimo wciąż obowiązującej umowy z dotychczasowym operatorem. I płacą dwa razy za tę samą usługę.
_

"Miła pani zapewniała babcię, że jest z zakładu energetycznego i że jeśli babcia podpisze umowę, to będzie płaciła mniej za prąd. Ale wcale z zakładu energetycznego nie była. Nie wspomniała też, że teraz babcia zapłaci dwa rachunki. Kiedy chciałyśmy się z tej umowy wycofać, rzuciła słuchawką" - skarży się jedna z czytelniczek Gazety Płockiej. „Moja mama podpisała pod wpływem nagabywania przez przedstawiciela firmy X umowę na tańszą energię elektryczną. Firma X wykorzystała moment pomiędzy umowami z firmą Y, które są przedłużane z tzw. klucza. Kiedy mama chciała zrezygnować z firmy X, gdyż umowa z Y została przedłużona i otrzymuje od niej kolejne faktury, okazało się że rezygnacja z X jest mocno utrudniona, a firma straszy moją mamę karą umowna w wysokości 1800 zł ” – mówi czytelnik Gazety Prawnej. Takich opowieści w prasie można znaleźć w prasie już tysiące.

Kilka lat temu rynek energii elektrycznej w Polsce został uwolniony, dzięki czemu – w teorii – konsumenci mieli uzyskać dostęp do konkurencyjnych ofert różnych dostawców prądu. W praktyce mało kto jednak z tego skorzystał: większość pozostała przy dotychczasowych sprzedawcach, a ci, którzy decydują się na zmianę operatora robią to często w taki sposób, że zostają z dwiema ważnymi umowami na dostawę prądu w rękach. Istnienie tego ostatniego problemu potwierdza UOKiK. Urząd przyznaje, że większość wpływających do niego skarg dotyczy wprowadzania klientów w błąd podczas zawierania umów sprzedaży energii elektrycznej w domu konsumenta.

„Przedłużenie umowy”, czyli druga umowa

Na celowniku nieuczciwych dostawców energii znajdują się przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. – Najczęściej otrzymujemy skargi od rodzin osób starszych, które zostały wprowadzone w błąd przez sprzedawcę. Klient podpisuje dokumenty, ufa, chowa do szuflady - a więc nawet nie wie, że może odstąpić od takiego kontraktu w ciągu 10 dni  - tłumaczy Agnieszka Majchrzak Główny specjalista w Biurze Prasowym UOKiK.

Urząd informuje, że skargi dotycząc najczęściej: podszywania się pod obecnego sprzedawcę energii, informowania klienta, że przedstawiciel chce jedynie "przedłużyć umowę" albo "zaktualizować dotychczas obowiązującą umowę", nieinformowania w jakim celu przedstawiciel przyszedł do klienta oraz egzekwowania kar finansowych w przypadku, gdy chcą zrezygnować z usług nowego dostawcy. Gdy umowy zawierane są na czas określony ich zerwanie wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Z każdej umowy możemy zrezygnować bez żadnych kosztów w ciągu 10 dni od momentu jej podpisania. Należy to uczynić w formie pisemnej, wysyłając list polecony na adres firmy.

Musimy czytać umowy

UOKiK, w uzasadnionych przypadkach wszczyna oczywiście postępowania przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom. Rok temu Urząd ukarał spółkę Energetyczne Centrum z Radomia, która musiała zapłacić karę w wysokości ponad 90 tysięcy złotych. Niedozwolone działania firmy były związane ze sprzedażą energii w domach konsumentów. - Obecnie prowadzimy pięć postępowań wyjaśniających. Na razie nie postawiliśmy żadnych zarzutów - zbieramy informacje, analizujemy skargi oraz przyglądamy się wzorcom umownym, regulaminom - informuje przedstawicielka Urzędu.

UOKiK podkreśla jednocześnie, że klient musi się wywiązać z umowy podpisanej z nowym dostawcą energii, nawet jeśli obowiązuje go umowa z dotychczasowym operatorem. To konsument musi wiedzieć kiedy kończy się obowiązująca go umowa, w jaki sposób może ją rozwiązać i czy – w przypadku nie podjęcia przez niego żadnych działań – nie zostanie ona przedłużona automatycznie. Urząd radzi więc, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić jaką firmę reprezentuje sprzedawca, nie podpisywać niczego pod presją, skonsultować się z rodziną i poprosić, aby przedstawiciel firmy przyszedł następnego dnia.

A może negocjować?

A co z klientami, którzy zachowali się nieostrożnie i w efekcie obowiązują ich jednocześnie dwie umowy na dostarczanie energii? Taki klient nie może scedować na nikogo umowy, ani sprzedawać energii. Klient musi więc rozwiązać jedną z umów - a to oznacza, że będzie musiał zapłacić zapisaną w umowie karę umowną.

Kara za zerwanie umowy może być wysoka, ale warto sprawdzić, czy firma, z którą związaliśmy się umową nie ma dla nas innej propozycji. Przedstawiciel firmy DUON Marketing and Trading S.A, jednego z większych graczy na rynku zmian sprzedawców energii zapewnia, że podchodzi do sprawy elastycznie. - W takiej sytuacji zawsze próbujemy dostosować się do klienta i rozpocząć sprzedaż energii elektrycznej w momencie zakończenia lojalki u dotychczasowego sprzedawcy prądu, nie ma więc mowy o karach dla klienta z tego tytułu. Ewentualne dodatkowe opłaty mogą dotyczyć sytuacji, w której klient nie wyraża woli kontynuowania umowy z DUON nawet wtedy, gdy termin rozpoczęcia sprzedaży byłby przesunięty – tłumaczy Maciej Kościński, Dyrektor Departamentu Marketingu DUON Marketing and Trading S.A.

W sytuacji gdy firma, z którą klient podpisał drugą umowę na dostawę energii, nie jest skłonna do negocjacji, konsumenci, którzy uważają, że przy zawieraniu umowy zostali wprowadzeni w błąd, mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W takiej sytuacji warto także skontaktować się z rzecznikami konsumentów, którzy pomagają w rozwiązaniu sporów indywidualnych.

Źródło:
newsletter.gazetaprawna.pl
http://www.finanse.senior.pl/98,0,Nizsze-rachunki-za-prad-w-2014-roku,18140.html
http://zary-zagan.regionalna.pl/ps-36893-dwa-rachunki-za-prad
http://www.mmlublin.pl/373907/2011/6/3/centrum-energetyczne-chodza-po-domach-spisuja-umowy-na-dostawe-pradu-klienci-czuja-sie-oszukani?category=news
http://biala24.pl/?id=Informacje&x=9458

Offline Uczen_Sokratesa

  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1217
Dwie umowy mogą być obowiązujące? To jest obłęd, bo dwie firmy nie mogą dostarczać jednego prądu, ale to rzeczywistość prawna czyli wirtualna...

 


Poniżej przegląd wątków w tym dziale

Jeśli nie wyświetlają się filmy z YouTube, odśwież, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki, sprawdź aktualność wtyczki Flashplayera :)
Maj 13, 2014, 15:10:41 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 3465 | Komentarze: 0


Fot. www.portalspozywczy.pl
___
Wg doniesień PAP Ukraina wyraziła gotowość do ponownego otwarcia swojego rynku dla Polskiej wieprzowiny. Wprowadzone 17 lutego embargo, gdy wykryto u dwóch dzików, blisko granicy z Białorusią, wirusa afrykańskiego pomoru świń, z powodów politycznych nie dotyczyło handlu z Rosją i Białorusią, gdzie występuje ta choroba. Również od 2008 r. Ukraina nie kupuje polskiej wołowiny.

Minister rolnictwa Ukrainy Igor Szwajka po wcześniejszych zabiegach dyplomatycznych polskiego ambasadora na Ukrainie, Henryka Litwina oświadczył, że nie ma już powodu do przedłużania zakazu, który będzie odwołany jeśli specjaliści z obu krajów potwierdzą, że nie ma już zagrożenia dla ukraińskich hodowli. Równocześnie podkreślił, że zamknięcie rynku dla polsk
...
Kwiecień 14, 2014, 01:45:11 wysłana przez Cytaty | Wyświetleń: 4064 | Komentarze: 1

__Na celowniku nieuczciwych dostawców energii są przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Konsumenci na rynku energii elektrycznej są bezbronni – mogą podpisać umowę z nowym dostawcą energii, mimo wciąż obowiązującej umowy z dotychczasowym operatorem. I płacą dwa razy za tę samą usługę.
_

"quotMiła pani zapewniała babcię, że jest z zakładu energetycznego i że jeśli babcia podpisze umowę, to będzie płaciła mniej za prąd. Ale wcale z zakładu energetycznego nie była. Nie wspomniała też, że teraz babcia zapłaci dwa rachunki. Kiedy chciałyśmy się z tej umowy wycofać, rzuciła słuchawką"quot - skarży się jedna z czytelniczek Gazety Płockiej. „Moja mama podpisała pod wpływem nagabywania przez przedstawiciela firmy X umowę na tańszą energię e...
Marzec 10, 2014, 04:06:42 wysłana przez marylaossowska | Wyświetleń: 2885 | Komentarze: 1

__Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł. Nie ulega zmianie nbsp projekt graficzny, a różnica polega jedynie na zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian.
_

Najważniejsze zmiany jakie Polacy zobaczą na banknotach w kwietniu tego roku, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Projekty graficzne banknotów nie ulegają zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami, a dotychczas używany...
Luty 18, 2014, 02:27:51 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2739 | Komentarze: 0


Screen z Youtube
____
Ministerstwo Środowiska oddało w niejasnych okolicznościach warte miliard dolarów złoże miedzi w ręce kanadyjskiej firmy. KGHM złożyło skargę do ABW i odwołanie od decyzji. Czyżby kolejna afera, przy której Amber Gold to pestka?
____


Według wczorajszych doniesień "quotWprost"quot ABW zbada, sprawę przyznania przez Ministerstwo Środowiska koncesji na warte blisko miliard dolarów złoże miedzi kanadyjskiej firmie reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Złoże Bytom Odrzański znajdujące się na terenie Głogowa obejmujące obszar ok. 9x19 km i może zawierać złoża miedzi szacowane na 8 mln ton. Stanowi to wartość od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. O wartości tego terenu wiadomo na podstawie wykonanych przez państw
...
Luty 17, 2014, 22:11:44 wysłana przez Teofil | Wyświetleń: 2678 | Komentarze: 0


Screen z http://www.youtube.com/watch?v=u2cDFjYbLtA
____
Katarski dostawca gazu żąda od PGNiG wskazania do końca marca miejsca dostaw gazu. Tymczasem gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.
____


Jak poinformował "quotPuls Biznesu"quot Katar żąda od Polski przekazania do końca marca wszystkich informacji technicznych dotyczących dostawy. Pierwsze tankowce z gazem miały według umów trafić do Świnoujścia już w lipcu tego roku, jednak na skutek opieszałości i zlekceważenia przez rząd Tuska oraz jak sugeruje gazeta utrudnień ze strony Rosji, gazoport ma znaczne opóźnienie i może być gotowy dopiero pod koniec roku. W tej sytuacji Polska stara się wynegocjować z Katarem opóźnienie dla pierwszej dostawy o pół roku, aby terminal był w peł
...
Strony: [1] 2 3 4 5 6
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.