* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Paulo Coelho - "Opowiadanie wielkanocne"  (Przeczytany 3085 razy)

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2241
Paulo Coelho - "Opowiadanie wielkanocne"
« dnia: Kwiecień 14, 2014, 04:55:15 »
Paulo Coelho - Opowiadanie wielkanocne

__
Wedle starej legendy dawno, dawno temu w pięknych lasach Libanu wyrosły trzy cedry. Jak wszyscy wiemy, potrzeba wielu lat, aby cedr wyrósł na potężne drzewo. Dlatego drzewa te przez całe wieki rozmyślają o życiu, śmierci, przyrodzie i ludziach. Owe trzy cedry były świadkami przybycia ekspedycji z Izraela wysłanej przez króla Salomona, później ujrzały, jak ziemia spłynęła krwią podczas bitew z Asyryjczykami. Dane im było poznać Jezabel i proroka Eliasza, dwu śmiertelnych wrogów. Widziały, jak wynaleziono alfabet.

Pewnego dnia cedry postanowiły porozmawiać o przyszłości.


_

Po tym wszystkim, czego byłem świadkiem, chciałbym, by wyrzeźbiono ze mnie tron dla króla najpotężniejszego na Ziemi – rozmarzył się pierwszy z cedrów. Ja zaś pragnę stać się częścią czegoś, co przemieni na zawsze Zło w Dobro - stwierdził drugi. Jeśli zaś chodzi o mnie, to chciałbym, aby ilekroć ludzie spojrzą na mnie, myśleli o Bogu – odpowiedział trzeci cedr.

Minęło jeszcze wiele lat, aż pojawili się cieśle. Ścięli cedry i statek powiózł je w odległe strony. Z drewna pierwszego zbudowano schronienie dla zwierząt, a z resztek zbito rusztowanie do siana. Z drugiego wyciosano zwykły stół, który trafił do rąk handlarza mebli. Na drewno trzeciego nie znalazł się kupiec, dlatego pocięto je i umieszczono w magazynie w jakimś wielkim mieście.

Nieszczęśliwe drzewa żaliły się: “Nasze drewno nie było dość dobre i nikt nie doszukał się w nas piękna, by je wydobyć”.

Czas mijał i jednej z wielu gwiaździstych nocy pewne małżeństwo, które nigdzie nie mogło znaleźć miejsca na nocleg, schroniło się w stajence zbudowanej z drewna pierwszego cedru. Kobieta krzyczała z bólu, aż wydała na świat dziecię i położyła je na sianie umieszczonym na drewnianym rusztowaniu. Wtedy cedr pojął, że oto spełniło się jego marzenie – był to największy ze wszystkich królów na Ziemi.

Mijały lata, aż pewnego wieczoru, w skromnym domu, mężczyźni zasiedli wokół stołu wyciosanego z drewna drugiego cedru. Jeden z nich, zanim jeszcze wszyscy zaczęli jeść, wyrzekł słowa o chlebie i winie stojącym przed nim. Wtedy drugie drzewo zrozumiało, że w owej chwili to nie kielich wina i kawałek chleba spoczywa na nim, ale dokonuje się pojednanie człowieka z boskością.

Następnego dnia zabrano kawałki trzeciego cedru i zbito w kształcie krzyża. Porzucono je gdzieś, a w kilka godzin później przyprowadzono okrutnie poranionego mężczyznę, którego przykuto do jego drewna. Przerażone drzewo zapłakało nad barbarzyńskim losem, jakie zgotowało mu życie.
Zanim jednak minęły trzy dni, trzecie drzewo pojęło sens swego przeznaczenia – ukrzyżowany człowiek stał się rozświetlającym wszystko Światłem. Krzyż, zrobiony z drewna trzeciego cedru, z symbolu tortury przeistoczył się w symbol zwycięstwa.

Jak to zwykle bywa z marzeniami, wypełniły się sny trzech libańskich cedrów, ale nie tak, jak same drzewa to sobie wyobrażały.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2014, 22:17:12 wysłana przez marylaossowska »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1354
Odp: Paulo Coelho - Opowiadanie wielkanocne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2014, 20:31:43 »
Piękne opowiadanie...
My jak te cedry mamy swoje marzenia i spełniają się one, choć nie zawsze dokładnie tak, jak pragnęliśmy. Myślę, że wobec każdego człowieka Bóg ma jakiś plan i na pewno każdy z nas jest potrzebny, bo ma na tym świecie jakieś zadanie do wypełnienia. Dobrze czuć się pożytecznym. :)

Offline łukasz_marek

 • Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 128
Odp: Paulo Coelho - "Opowiadanie wielkanocne"
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 13, 2014, 10:41:40 »
:) Wielka to przyjemność, czytać Wasze wpisy....jesteście jak Bliźniaczki:)
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2014, 10:45:20 wysłana przez łukasz_marek »

Offline marylaossowska

 • Maryla
 • ******
 • Wiadomości: 2241
Odp: Paulo Coelho - "Opowiadanie wielkanocne"
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2014, 18:22:24 »
No to Puelluś, jesteś po prawej, czy po lewej?  :D


Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1354
Odp: Paulo Coelho - "Opowiadanie wielkanocne"
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2014, 11:15:04 »
Ta po lewej oczywiście! Ale dałyśmy czadu ;D

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.