* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: Watykańska "Pieta" Michała Anioła - rzeźba doskonała  (Przeczytany 6500 razy)

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Watykańska "Pieta" Michała Anioła - rzeźba doskonała
« dnia: Kwiecień 14, 2014, 12:03:10 »
Gdy Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti) otrzymał zlecenie od francuskiego kardynała Jeana De Billheres na wykonanie piety, miał zaledwie 23 lata. Początkowo ta pierwsza z czterech piet artysty była przeznaczona na nagrobek kardynała w kaplicy Św. Petroneli, jednak dzieło odniosło tak ogromny sukces, że w XVIII wieku zostało przeniesione do watykańskiej Bazyliki Świętego Piotra. Obecnie chronione jest pancerną szybą, a Kaplica Piety to miejsce gdzie papież wdziewa ornat przed obrzędami liturgicznymi.
Pieta, powstała w latach 1498-1500, jest jedną z najsłynniejszych rzeźb w sztuce światowej. Michał Anioł wykonał ją z jednego bloku marmuru najwyższej jakości, który osobiście wybrał w Carrarze. Transport bryły do Rzymu trwał 9 miesięcy.


Michał Anioł Pieta (1498-1500)

Choć rzeźba ma tylko metr wysokości, artysta uzyskał wrażenie niezwykłej głębi i wspaniałej monumentalności. Konstrukcja dzieła ma kształt piramidy, której wierzchołek stanowi głowa Marii. Rzeźba rozszerza się stopniowo w dół, aż do samej podstawy, na której rozpościera się szata. Najświętsza Panna siedzi na szczycie głazu, który imituje Kalwarię. Na kolanach trzyma Syna zdjętego z krzyża. Zgodnie z ikonografią nordycką trzyma Go jedną ręką, podczas gdy druga jest otwarta w demonstracyjnym geście.

Ślady po ukrzyżowaniu są ograniczone do niewielkich ran po gwoździach i zaznaczenia rany w boku Jezusa. W twarzy i ciele Chrystusa Michał Anioł osiągnął wirtuozerię w polerowaniu marmuru, nadając mu walor wręcz niematerialny. Twarz Madonny jest piękna, otoczona welonem, ma blask świeżej karnacji, bez oznak cierpienia. Młody wygląd Marii doczekał się wielu interpretacji. Sam artysta mówił, że "niepokalaność daje świeżość i pełnię młodości". Poza tym, jak wyjaśniał, "starał się wyrazić ponadczasowy wymiar Piety". Może też to się wiązać z uwielbieniem, jakie Michał Anioł żywił dla "Boskiej Komedii" Dantego. Znajdują się w niej słowa: "Vergine madre, figlia del tuo figlio" (Matko Dziewico, córko swego syna). Jeśli Chrystus jest jedną z trzech postaci Trójcy Świętej, Maria jest Jego córką, tak jak cała ludzkość, lecz również Jego Matką.

Kompozycja jest pełna kontrastów: helleńskie piękno bezwładnie spoczywającego ciała Chrystusa a gotycka misteria w udrapowaniu szat Jego Matki; dynamika układu brył a dostojna statyczność całej grupy; naturalistycznie przedstawione postacie, a nastrój sakralnej i hieratycznej powagi.
La PietĂ  di Michelangelo - musica di Monteverdi.wmv

Pieta watykańska jest jedynym sygnowanym dziełem Michała Anioła. Kilka dni bowiem po wystawieniu rzeźby na widok publiczny artysta usłyszał że autorstwo dzieła jest przypisywane Christoforo Solari. Pod wpływem impulsu, w nocy, na szarfie znajdującej się na piersi Marii, umieścił napis "MICHEL ANGELUS BONAROTUS FLORENT FACIBAT" (Uczynił to Florentczyk, Michał Anioł Buonarroti). Później żałował tej podjętej pod wpływem urażonej dumy decyzji i przysiągł nigdy więcej nie podpisywać dzieła swych rąk. Był człowiekiem pełnym sprzeczności, ale głębokiej wiary...

Offline Teofil

 • Administrator
 • ****
 • *****
 • Wiadomości: 561
Odp: Watykańska "Pieta" Michała Anioła - rzeźba doskonała
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2014, 21:48:50 »
Bardzo ciekawy artykuł. Tyle razy słyszałem o Piecie, ale dopiero teraz widzę jak nieprawdopodobnie zdolny był ten artysta. Takie dzieło pozostało na wieki i już ma swoje życie wpływając na przeżycia wielu ludzi przez tyle pokoleń. Taki talent to rodzi się raz na setki lat, cudowny wręcz :)

Offline Uczen_Sokratesa

 • UĹźytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1217
Odp: Watykańska "Pieta" Michała Anioła - rzeźba doskonała
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2014, 04:48:38 »
Dla mnie taka ilość geniuszu artysty i wytrwałości w pracy by stworzyć takie dzieło jest po prostu niewyobrażalna.
Dramatyczna jest wymowa tego dzieła na tle współczesnego świata. Coraz bardziej widoczne są siły czasu Antychrysta, który wyszydza dzieło Jezusa i zbawienie prowadząc ludzi z zadartą z dumy głową na ... wysypisko śmieci.

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Watykańska "Pieta" Michała Anioła - rzeźba doskonała
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2014, 04:12:28 »
Tak... w Piecie Michała Anioła jest coś niezwykłego, co przyciąga i zachwyca już tyle pokoleń ludzi. Istnieje wiele piet, czyli przedstawień Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. Często wizualnie są dramatyczniejsze, przedstawiają ból i cierpienie.

Rzeźba Michała Anioła jest bardziej statyczna, a twarze postaci są jakby pełne pokoju. Jednak jej wymowa jest mocna i wewnętrznie dramatyczna. Ten gest Marii pokazujący martwego Jezusa... Subtelny, a niesamowicie wymowny. Jakby mówiła: "Patrzcie, to mój Syn. On za was umarł. Jego Ofiara przyniosła wam życie. Jesteście odkupieni Jego Krwią. Oddał się cały za was. Nie możecie tego zaprzepaścić!".
Jednak coraz więcej ludzi o tym zapomina, lekceważy, a wręcz wyśmiewa, jak to napisał Sokrates. Wiara i wartości chrześcijańskie stają się przedmiotem ostrych ataków. Rosną pokolenia ludzi, którzy sami chcą być sobie bogami.

Przedstawię jeszcze jeden filmik, prezentujący dokładniej to absolutne dzieło:
La PietĂ  - Michelangelo Buonarroti

Offline Aniks

 • UĹźytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 394
Odp: Watykańska "Pieta" Michała Anioła - rzeźba doskonała
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2014, 04:52:47 »
"Pieta" - z włoskiego miłosierdzie, litość...
Tę piękną rzeźbę Michała Anioła poznałam w młodości z książek o sztuce i slajdów. Od razu się w niej zakochałam.
To arcymistrzostwo, żeby z jednej niedużej bryły marmuru wyrzeźbić dwie postaci, tworząc naturalną głębię i trójwymiarowość. Widok ciała Jezusa zdjętego z krzyża, bezwładnie leżącego na kolanach matki, wymęczonego, ze zwisającą głową, jest wstrząsający, choć ciało obmyte jest z krwi, a na twarzy widać pokój.

Godna podziwu jest skromność młodego Michała Anioła, który nie sygnował swojej rzeźby, choć inni to robili. Dopiero gdy ludzie zaczęli je przypisywać komu innemu, zakradł się z dłutem i wykuł swoje nazwisko. A już zupełnie niesamowita jest jego przysięga nigdy nie podpisywać pracy swoich rąk. Przecież to takie arcydzieła!
Według mnie Pieta to najwspanialsza i najpiękniejsza światowa rzeźba. Jak to dobrze, że przetrwała tyle wieków, aż do dziś.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2014, 21:16:53 wysłana przez Puella Clara »

Offline Puella Clara

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 1353
Odp: Watykańska "Pieta" Michała Anioła - rzeźba doskonała
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2014, 05:03:45 »
Tak, w przedstawieniu ciała Chrystusa Michał Anioł osiągnął mistrzostwo. Aż wierzyć się nie chce, że miał wtedy zaledwie dwadzieścia kilka lat! Może ta rzeźba jest taka piękna, bo artysta włożył w wykonanie jej swoje serce?
Oglądałam kiedyś film dokumentalny pokazujący, jak pewien współczesny rzeźbiarz próbował dokonać tego, co Michał Anioł, pracując jego metodami. Powtórzył dokładnie cały proces powstawania rzeźby od chwili wyboru bloku marmuru do ostatecznej żmudnej polerki. Napracował się długo i niemało, ale jego kopia nawet w części nie dorównywała oryginałowi!

W artykule nie wspomniałam o tym, że w 1972 roku Pieta watykańska stała się celem ataku szaleńca, który krzycząc "Ja jestem Jezusem Chrystusem", uderzył ją kilkadziesiąt razy młotkiem, odłupując prawe ramię Madonny aż do łokcia, łamiąc nos, i uszkadzając twarz. Rzeźba została pieczołowicie odrestaurowana, co przedstawione jest w tym filmiku:
L'attentato alla PietĂ  di Michelangelo e il discorso di Paolo VI sul Male

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.