* Info

* Inspiracje

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Hobby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: TRIDUUM PASCHALNE - Wieki Czwartek  (Przeczytany 1776 razy)

Offline Teofil

  • Administrator
  • ****
  • *****
  • Wiadomości: 561
TRIDUUM PASCHALNE - Wieki Czwartek
« dnia: Kwiecień 16, 2014, 21:30:54 »

Fot.: bolesna.szczecin.pl
___
TRIDUUM PASCHALNE

Od Wielkiego Czwartku, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ten czas nazywany jest też paschą chrześcijańską i należy do najważniejszych okresów w kalendarzu liturgicznym oraz najstarszych uroczystości dorocznych. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, w Wigilii Paschalnej osiąga swój szczyt, a kończy się drugimi Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, to wewnętrzna siła wiary chrześcijańskiej, źródło zbawienia, fundament wszystkich obchodów liturgicznych.

Data obchodzenia świąt wielkanocnych zależna była od kalendarza żydowskiego, według którego miesiące rozpoczynają się od nowiu księżyca. Pierwszy miesiąc wiosenny nazywał się nizan. Swoje największe święto Paschy, Żydzi obchodzili 14 nizan. Pascha umapiętniała wybawienie z niewoli egipskiej. Wiadomo, że śmierć Chrystusa zbiegła się z obchodami Paschy żydowskiej. Chrystus umarł 14 nizan, a zmartwychwstał w niedzielę 16 nizan. Dlatego niedziela po 14 nizan stała się chrześcijańskim terminem obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Stąd też, gdy w II w. chrześcijanie w Małej Azji zaczęli obchodzić Wielkanoc 14 nizan, bez względu na dzień tygodnia, zaczęli różnić się pod tym względem od Rzymu i większości chrześcijan. Spory o termin obchodów Zmartwychwstania Chrystusa zakończył dopiero Sobór Nicej- ski w 325 r. następującym postanowieniem: Wielkanoc odprawiać się będzie co roku w niedzielę po pierwszej pełni wiosennej księżyca. Wahania czasowe w obchodach Wielkanocy wynoszą pięć tygodni, od 22 marca, do 25 kwietnia. Tym samym wahaniom podlegają wszystkie święta ruchome, których obchody uzależnione są od daty Wielkanocy, a więc: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego, Trójcy Świętej, Ciała i Krwi Pańskiej i Najświętszego Serca Jezusowego.

Cytuj
Z obchodami wielkanocnymi już wcześnie złączyło się w szczególny sposób sakramentalne rozdawnictwo owoców odkupienia. W Wigilię Wielkanocną przez sakrament chrztu włączano katechumenów w Kościół Chrystusowy. Z chrztem łączono sakrament bierzmowania i Najświętszy Sakrament. Wielka Sobota była dniem pełnego włączania kandydatów w chrześcijaństwo. Nowo ochrzczonych nazywano neofitami, czyli roślinami świeżo posadzonymi, które troskliwie trzeba pielęgnować. Dlatego też neofici mieli swój czas mistagogii. W tym czasie głoszono im katechezy mistagogiczne, których celem było wtajemniczenie, czyli pełne wprowadzenie w życie chrześcijańskie. Dzisiaj nadal Wielki (128) Post i czas wielkanocny jest czasem mistagogii, umacniania łaski chrztu i poznawania drogi Chrystusowej.
T. Sinka dz. cyt. s.128

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.
 
Cytuj
Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji)odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.
dz cyt. Deon.pl ...art,18232

Wieczorna uroczysta msza wielkiego Czwartku rozpoczyna wspomniane wyżej Triduum Paschalne. Na początku przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernaklulum i odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste. Msza święta ma charakter bardzo uroczysty. Podkreśla się w niej dzięczynienie za ustanowienie w dniu Ostatniej Wieczerzy Eucharystii i kapłaństwa służebnego.
 

Cytuj
Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji. Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazał apostołom: "To czyńcie na Moją pamiątkę". Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.
dz cyt. Deon.pl ...art,18232
 
W bogatej w symboliczne gesty liturgii podczas śpiewu hymnu "Chwała na wysokości Bogu", którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony. Po homilii ma miejsce obrzęd umywania nóg. Główny celebrans na pamiątkę gestu Chrystusa znanego z Ewangelii, umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom, co wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.
 
Po Mszy św. wyrusza procesja zwykle do przygotowanej na tę okoliczność tzw. ciemnicy. Tam odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Jako symbol odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, następuje ogołocenie ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

_________
Źródła:
Ks. Tarsycjusz Sinka CM, Liturgika, Kraków 1994, s. 129-131.
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,18232,wielki-czwartek-rozpoczyna-triduum-paschalne.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2014, 01:47:57 wysłana przez Marcin »

 


Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.