* Info

* Tematy

* Filmy

* Muzyka

* Kącik dla dzieci

* Kluby

* Informacje

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Autor Wątek: J 20,19-31  (Przeczytany 1741 razy)

Offline Robert Nowak

• Moderator
J 20,19-31
« dnia: Kwiecień 27, 2014, 18:04:24 »
Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

Jezus  zostaje poslany przez Ojca. Jezus posyla uczniów. ktorzy w wypelnieniu swojej misji otrzymuja Ducha Swietego. Ja mialem takie wewnetrzne pytanie o misje Ducha Swietego.
Kosciol w pewnym momencie poslaniu misyjemu nadal forme legalna . Poslany posiada misje kanoniczna jest poslany przez Kosciol. Kosciol posyla. Tak mialem zorganizowane pojecia.
Dzisiaj kiedy mowiono o sw. Janie XXIII  uslyszalem, ze On utrzymywal, ze zwolanie Sobory Watykanskiego II bylo czyms co mu polecil Duch Swiety. Zwolanie Soboru nie jest czyms co  mu dyktowal urzad papieski, nie bylo tez czyms co chciala wspolnota. W sprawie Soborow zapadla cicha zgoda ze  nie ma potrzeby ich zwolywania,spelnily swoja role w historii. Teraz Kosciol moze sie kierowac tym co wyksztalcil w swojej tradycji. W takiej sytuacji Duch Swiety mowi papiezowi  : zwoluj Sobor. Czy Sobor to dzielo Ducha Swietego? Dzisiejsza uroczystosc z 4 papiezami. Poolakiem,Wlochem, Niemcem i Argentyczykiem cos o tym mowi.To co dzisiaj widzialem to dzielo Soboru, ktorego owocem sa dwaj papieze swieci i dwaj walczcy o swietosc Kosciola dzisiaj, walczcy nie o ziemskie wplywy, nie wladze ale wlasnie o swietosc.
Duch Swiety poprostu dal bezposrednio misje Janowi XXIII  Zwolanie Soboru.Mysle, ze obok tego porzadku jaki na przedstawia Ewangelia dzisiaj istnieje takze porzadek, ktory w odroznieniu do instytucjonalnego nazwalbym charyzmatycznym to znaczy takim w ktorym sprawa misji nie jest czyms co sie otrzymuje z urzedu, cos co nakazuje instytucja czy tez sie czyni w ramach instytucji. Poprostu Duch Swiety daje zlecenia bezposrednio, daje oswiecenia, ktore nie przechodza przez procedury.
Sw. Faustyna otrzymala misje gloszenia Kultu Milosierdzia Bozego, nie byla przeciez zadna misjonerka a w zakonie nie sprawowala zaden urzad.To co pisze jest w portalu, ktory nie jest portalem Instytucji Kosciola a jest w nim miejsce na refleksje religine poniewaz tutaj sa ludzie, ktorzy czuja, ze tez od Ducha Swietego otrzymali jakas misje.
Duch Swiety daje misje realizowania swietosci ,ktora nie moze zamknac sie w tradycyjnych formach, ta swietosc Kosciola to swietosc Kosciola zywego,zycie nie ogranicza sie do jednej formy, zycie ma dynamike w ktorej pojawiaja sie takze nowosc i w tej nowosci swietosc nie moze byc skamielina. Duch Swiety nie jest przeciw instytuconalnosci, nie zastepuje tradycji ale On nie jest tradycja, Jego obecnosc na ziemi inna niz obecnosc Jezusa Chrystusa ale nie mniej realna czyni, ze  pierwszym wladca w Kosciele  jest Duch Swiety,ktory  nie tylko asystuje papiezom ale wzywa ich do posluszenstwa i wlasnie to posluszenstwo sprawia, ze staruszek papiez staje sie jednym z olbrzymow Kosciola, to samo jest z Janem Pawlem II  to sa papieze Ducha Swietego , osobiscie wierze, ze takimi sa Benedykt XVI i Franciszek   dlatego mysle, ze mozemy byc swiadkami burzenia wielu schematow i moze nawet gorszacego spojrzenia wielu kaplanow, dla ktorych dzialania zywego Mesjasza nie wiele mialy wspolnego z tym jaki sie wytworzyl w historii rozwjoju religii mojzeszowej.
Mysle, ze poprostu to co widzialem dzisiaj winno byc czyms co pozwala widziec pojecie misji w sposob bardziej otwarty niz moje spojrzenia dotychczasowe.Duch Swiety daje misje i daje w sposob bezposredni, czy cos jest misja Ducha Swietego  nie decyduja wzgledy formalne, procedury ,papierki decyduje owoc, a  tymi owocami jest adoracja Boga, rozwoj dobra i swietosc, ktora wchodzi w nowosc. Nowosc w tej sytuacji nie jes zagrozeniem ale nowa mozliwoscia dobra i chwaly Boga.

Offline Uczen_Sokratesa

• Użytkownik
Odp: J 20,19-31
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2014, 18:40:33 »
Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami -
wyrocznia Pana.
9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi.
Iz.55 8-9

Nadal to prawda! Tak ... Teraz Kościół nie przypomina obrazu " instytucji władzy i pieniędzy" jak koniecznie chcieliby go widzieć agresywni ateiści współcześni. Oczywiście jest to nadprzyrodzone. Kiedyś się ujawni, co faktycznie dzieje się w świecie krytykującym chrześcijaństwo.
Dla mnie ma to sens osobisty też. Po prostu Bóg ma nam do powiedzenia wiele, ale czy potrafimy słuchać?
Pozdrawiam Iskro:)

* Czytania z Mateusza: http://mateusz.pl/czytania/2015/

• post Czytania na piątek, 17 listopada 2017 - 17 Listopad
  • Wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej

(Mdr 13,1-9)Głupi już z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy, lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, wodę burzliwą lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem. Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa - winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności; a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw - winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił. Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę. Ci jednak na mniejszą zasługują naganę, bo wprawdzie błądzą, ale Boga szukają i pragną Go znaleźć. Obracają się wśród Jego dzieł, badają, i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą. Ale i oni nie są bez winy: jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy, by móc ogarnąć wszechświat - jakże nie mogli rychlej znaleźć jego Pana?

(Ps 19,2-5ab)REFREN: Niebiosa głoszą chwałę Pana Boga

Niebiosa głoszą chwałę Boga,dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon.Dzień opowiada dniowi,noc nocy przekazuje wiadomość.

Nie są to słowa, nie jest to mowa,których by dźwięku nie usłyszano:Ich głos się rozchodzi po całej ziemi,ich słowa aż po krańce świata.

(Mt 24,42a.44)Czuwajcie, i bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.

(Łk 17,26-37)Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi. W owym dniu kto będzie na dachu, a jego rzeczy w mieszkaniu, niech nie schodzi, by je zabrać; a kto na polu, niech również nie wraca do siebie. Przypomnijcie sobie żonę Lota. Kto będzie się starał zachować swoje życie, straci je; a kto je straci, zachowa je. Powiadam wam: Tej nocy dwóch będzie na jednym posłaniu: jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony. Dwie będą mleć razem: jedna będzie wzięta, a druga zostawiona. Pytali Go: Gdzie, Panie? On im odpowiedział: Gdzie jest padlina, tam zgromadzą się i sępy.

Robert Nowak
Listopad 12, 2017, 15:05:43 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 16 | Komentarze: 0

Rdz 33:1-20

Jakub przpomnijmy pozbawil Ezawa
1.Pierworodztwa
2.Blogoslawienstwa jakie nalezy sie starszemu bratu
Teraz po ponad 20 latach , spotykaja sie Ezaw i Jakub. Jak wyglada spotkanie:
" Ezaw pospieszył na jego spotkanie i objąwszy go za szyję ucałował go; i rozpłakali się obaj."
 "Ezaw zapytał: «Dla kogo są te wszystkie stada, które spotkałem?» Jakub odpowiedział: «Obyś mnie darzył życzliwością, panie mój!» 9 Na to Ezaw: «Mam ja dużo, bracie mój, niechaj przy tobie zostanie to, co jest twoje».

Piekny opis spotkania tylko mozna sie zapytac, zeby spotkac sie z bratem po co brac ze soba 400 ludzi?
W moim odczuciu plan Ezawa nie roznil sie wiele od planu Labana. Obydwoje sie czuli oszukani przez Jakuba i poprostu chcieli wymierzyc mu to co w swoim mniemaniu uwazali za sprawiedliwe. I  taka nagla zmiana u obu.Co sie stalo?
Poprostu dla Boga nie ma rzeczy niemozliwych. Bog zadzialal w  sercu Labana i w sercu Ezawa.
Jakub ...
Robert Nowak
Listopad 05, 2017, 14:13:21 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 27 | Komentarze: 0

Rdz 32:1-33

Jakub  kiedy z rozkazu   Boga opuszcza Labana  jest przez niego scigany jednak Bog  sprawia, ze poscig zamienia sie w przyjazne  pozegnanie..." Laban ucałował swych wnuków i swe córki, pobłogosławił im i udał się w powrotną drogę do siebie. "
Teraz kiedy Jakub zbliza sie do stron  gdzie mieszkal jego  ojciec. Na spotkanie wychodzi Ezaw z 400 ludzmi.
Jakub kiedy o tym sie dwiaduje wyobraza sobie najgorszy mozliwy scenariusz. Ezaw  teraz ma sposobnosc zemsty, a zemsta ta, to oczywiscie   zaglada rodziny Jakuba. Coz robic w takiej sytuacji?
Jakub z jednej strony szuka rozwiazania  w swej wlasnej inteligencji i z drugiej strony szuka pomocy Boga, czyniac Bogu wymowke, ze ta cala sytuacja w jakiej sie znalazl jest wynkiem  posluszenstwa Bogu. Co jest polprawda, poniewaz tez Jakub mial inne racje do opuszczenia domu Labana, ktore w swej  modlitwie przemilczal.
Jakub ukazuje pewna ludzka sytuacje, z jednej strony jest zawierzenie Bogu z drugiej str...
Robert Nowak
Październik 29, 2017, 17:37:00 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 31 | Komentarze: 0

Rdz  31 :1-54

41 Takie były owe dwadzieścia lat w służbie u ciebie! Służyłem ci czternaście lat za dwie twoje córki, a sześć lat - za trzodę. Ty zaś wielokrotnie zmieniałeś mi zapłatę. 42 Gdyby Bóg ojca mego, Bóg Abrahama - Ten, którego z bojaźnią czci Izaak, nie wspomagał mnie, to puściłbyś mnie teraz z niczym.

Sklonnosc do wyzysku, szukanie wlasnych korzysci, taki obraz natury ludzkiej przedstawia sie w postaci Labana.
Bogactwo Jakuba, przez Labana jest interpretowane jako krzywda, ktora sie mu wyrzadzilo. 
Interwencja Boga sprawia, ze omínelo sie przelewu krwi rodzinnej.
Bog wyprowadzil Jakuba z domu Labana. Bog przestrzegl Labana przed  atakiem na Jakuba.
Laban to czlowiek niesamowicie sprytny. Dba o swoje interesy i zrozumial , ze w swoim interesie lezy nie zadzierac z Bogiem Jakuba.
Tutaj widzimy czlowieka, ktory wyznaje wiare w wielu bogow.Bog Jakuba jest dla Labana jednym zwielu bogow, dlatego tez sen Labana nie powoduje jego naw...
Robert Nowak
Październik 22, 2017, 18:04:13 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 40 | Komentarze: 0

Rdz 30:25-43
Jakub rzekł do niego: «Ty sam wiesz, jak ci służyłem i jaki jest twój dobytek dzięki mnie. 30 Miałeś bowiem niewiele, zanim przyszedłem; odkąd zaś tu jestem, pomnożył się on bardzo i Pan ci błogosławi. Jednak teraz muszę się zatroszczyć i o moją rodzinę»
"Tak to stał się Jakub człowiekiem bardzo zamożnym; miał bowiem liczne trzody, a ponadto niewolnice, sługi, wielbłądy i osły. "

Tutaj mozna powiedziec, ze Jakub ukazuje sie jako czlowiek sukcesu. Pamietamy, ze do domu Labana przybyl jako ucieknier przed zemsta Ezawa. Po wielu latach pracy Jakub jest innym czlowiekiem.Ma wielodzietna rodzine, ktora jest w stanie utrzymac z pracy wlasnych rak.
Abraham, Izaak i Jakub sa przykladem, ze blogoslawienstwo boze oznacza zycie stabilne ,zabezpieczenie materialne i zycie z uczciwej pracy, ktora daje owoce.
Te postacie biblijne ukazuja jak osoby mile Bogu sa  tymi , ktore Bog otacza swa troska i opieka.
Stary Testament ukazuje w tym miejscu  dobroc...
Robert Nowak
Październik 15, 2017, 15:18:25 wysłana przez Robert Nowak
Wyświetleń: 47 | Komentarze: 0

Rdz 30: 1-24
W  Pismie Swietym jest ukazany projekt Boga, ktory zakladal malzenstwo monogamiczne. Bog stworzyl Adama i Ewe i nie jednego Adama i wiele Ew.
Jeden Adam i wiele Ew to jest wytwor kulturowy. Zycie w zwiazku poligamicznym ukazuje jak  czlowiek  pragnie realizowac to co plynie z jego natury. Zwiazek monogamiczny nie zawsze dawal gwarancje przedluzenie potomstwa.A zatem dla zachowania  rodziny stosowano rozne praktyki, niewolnica zony, ktora rodzi za zone,dzisiaj to mozna nazwac dzieci z probowki. Jakub jest ojcem swoich naturalnych dzieci i dzieci z  "probowki".Pismo Swiete nie dyskryminuje tych dzieci z "probowki"  one sa traktowane na rowni z dziecmi , ktore bezposrednio pochodza od Lei czt Racheli.
Dzieci z naturalnych" probowek"  jakimi byly niewolnice, zwiazki poligamiczne taki rzeczy wytwarza kultura, ktora chce sluzyc czlowiekowi.
Pismo swiete ukazuje, ze te wytwory kulturowe nie daja szczescia,ani Lea ani Rachela nie czuly sie szczesliwe, miedzy ...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
Prezentowane na stronie zewnętrzne materiały multimedialne nie są częścią naszego serwisu. Oprogramowanie Aeva oraz inne skrypty przetwarzają metodą framingu odnośniki internetowe do kanałów lub stron, na których są prezentowane te materiały. Nośniki i strumienie znajdują się na serwerach należących do właściwego nadawcy prezentującego publicznie treści multimedialne (np: YouTube). Wszelką odpowiedzialność za udostępnione treści ponoszą właściciele kont (kanałów), którzy je publicznie udostępniają ("wyświetlają"). Nasz serwis nie ma w tym żadnego udziału ani wpływu.